Ünye’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Ünye’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Ünye ilçesi, Ordu ilinin en popüler turistik bölgelerinden bir tanesidir. Ünye ilçesini ziyaret eden tatilciler, burada bulunan pek çok doğal, tarihi ve turistik noktayı gezebilir, aileleri ya da arkadaş grupları ile keyifli bir gün geçirebilir.

Ünye gezileri boyunca ziyaret edilecek en popüler turistik noktalar arasında; Çamlık, Çınarsuyu Tabiat Parkı, Gölevi, Burunucu, Asarkaya Milli Parkı, Tozkoparan Mağarası, Kadılar Yokuşu, Ünye Tarihi İskele, Ünye Kalesi, Tarihi Çınar Ağacı, Ayanikola Kilisesi Kalıntıları, Yürürler Konağı, Saray Hamamı, Zahiye Hanım Konağı, Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi ve Saray Surları yer almaktadır.

Çamlık

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 3 km uzaklıkta yer alan Çamlık, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Çamlık’a ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler, taksiler, toplu taşıma araçlar ya da özel araçlar aracılığı ile ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir.

Çamlık’ı ziyaret eden gezginler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte denize girebilir, kumsalda güneşlenebilir veya plajda çeşitli plaj sporlarını yapabilir. Çamlık, doğa ile denizin buluşma noktası olduğundan, ziyaretçiler burada piknik, kamp ya da doğa yürüyüşleri de yapabilir.

Çamlık, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Çınarsuyu Tabiat Parkı

Çınarsuyu Tabiat Parkı, Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Çınarsuyu Tabiat Parkı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Çınarsuyu Tabiat Parkı, doğa ile denizin birleştiği noktalardan bir tanesidir. Çınarsuyu Tabiat Parkı’nı ziyaret eden ziyaretçiler, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte, uzun doğa yürüyüşleri yapabilir ve denize girip yaz sıcağından uzaklaşabilir. Ziyaretçiler, Çınarsuyu Tabiat Parkı’nda aynı zamanda kamp ve piknik yapma şansına da sahiptir.

Çınarsuyu Tabiat Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açık bulunmaktadır.

Çınarsuyu Tabiat Parkı’na giriş ücreti ise 5 TL’dir. Öte yandan tesislerde bulunan hizmetler de aynı şekilde ücretlidir. Tesislerde bulunan kır evleri, hafta içi, günlük 350 TL karşılığında, hafta sonu ise 400 TL karşılığında kiralanabilir. Bungalov evler, günlük 46 TL karşılığında kiralanabilir. Ziyaretçiler kendi çadırları ile kamp yapmak ister ise 80 TL ücret ödemelidir.

Gölevi

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 10 km uzaklıkta yer alan Gölevi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Gölevi’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Ünye ilçesinin en gözde mahallelerinden bir tanesi olan Gölevi, her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Gölevi’ni ziyaret eden gezginler, doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, şelale ve ırmak kenarlarında keyifli vakit geçirebilir. Öte yandan ziyaretçiler; burada denize girebilir, kamp veya piknik yapabilir ve balık tutabilir.

Gölevi, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır. Gölevi’ni ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Burunucu

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 2 km uzaklıkta yer alan Burunucu, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Burunucu’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Burunucu’nu ziyaret eden gezginler, burada uzun sahil yürüyüşleri yapabilir, banklarda oturup eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilir.

Burunucu, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır.

Burunucu’nu ziyaret edebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

Asarkaya Milli Parkı

Asarkaya Milli Parkı, Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Asarkaya Milli Parkı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Asarkaya Milli Parkı’nı ziyaret eden tatilciler; uzun doğa yürüyüşleri yaparken, aynı zamanda pek çok canlı türünü de gözlemleyebilir. Aynı zamanda ziyaretçiler, Asarkaya Milli Parkı’nda kamp ya da piknik yapabilir ve seyir teraslarında eşsiz doğa manzarasını izleyebilir.

Asarkaya Milli Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır.

Asarkaya Milli Parkı’na giriş ücreti 3 TL’dir. Öte yandan, Asarkaya Milli Parkı’nda bulunan hazır yakılmış semaver ve hazır yakılmış mangal hizmetleri 15 TL’dir.

Tozkoparan Mağarası

Tozkoparan Mağarası, Ünye ilçe merkezinden aşağı yukarı 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Tozkoparan Mağarası’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Tozkoparan Mağarası’nı ziyaret eden gezginler, burada bulunan Tozkoparan Kaya Mağaraları’nı gözlemleyebilir ve çevredeki fındık tarlalarından fındık toplayabilir.

Tozkoparan Mağarası, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Kadılar Yokuşu

Kadılar Yokuşu, Ünye ilçe merkezinden aşağı yukarı 500 metre uzaklıkta yer almaktadır. Kadılar Yokuşu’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat ve kolay ve bir şekilde gerçekleştirilebilir. ilçe merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından, Kadılar Yokuşu’na yaya olarak kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Kadılar Yokuşu’nu ziyaret eden gezginler, burada bulunan oldukça eski ve mimarisi ile göze hoş gelen binaları inceleyebilir. Aynı zamanda ziyaretçiler, burada bulunan çeşitli heykellerin önünde fotoğraf çekilebilir.

Kadılar Yokuşu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Kadılar Yokuşu’nu gezip görebilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Ünye Tarihi İskele

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Ünye Tarihi İskele, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ünye Tarihi İskele’ye ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, Ünye Tarihi İskele’ye, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak ulaşım gerçekleştirebilir.

Ünye Tarihi İskele’yi ziyaret eden gezginler, oldukça eski olan ve taştan yapılma iskelenin yanında fotoğraf çekilebilir, eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir ya da denize girebilir.

Ünye Tarihi İskele, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Ünye Kalesi

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 10 km uzaklıkta yer alan Ünye Kalesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ünye Kalesi’ne ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Ünye Kalesi’ni ziyaret eden gezginler, burada bulunan kapı, kral mezarı ve kabartmaları gözlemleyebilir, 2500 yıllık kalenin tarihi dokusunu inceleyebilir. Öte yandan ziyaretçiler, Ünye Kalesi yüksek bir konumda bulunduğundan, eşsiz manzaranın da tadını çıkarabilir.

Ünye Kalesi, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Tarihi Çınar Ağacı

Tarihi Çınar Ağacı, Ünye ilçe merkezinden 500 metre uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi Çınar Ağacı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Öte yandan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Tarihi Çınar Ağacı’na kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Tarihi Çınar Ağacı, Fatih Sultan Mehmet tarafından, Trabzon seferi dönüşü sırasında dikilmiştir. Tam olarak 556 yaşında olan Tarihi Çınar Ağacı’nı ziyaret eden gezginler, ihtişamlı ağacın önünde fotoğraf çekilebilir ve gölgesi altında serinleyebilir.

Tarihi Çınar Ağacı, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Ayanikola Kilisesi Kalıntıları

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 3 km uzaklıkta yer alan Ayanikola Kilisesi Kalıntıları, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ayanikola Kilisesi Kalıntıları’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Ayanikola Kilisesi Kalıntıları’nı gezintiye çıkan tatilciler; burada bulunan kalıntıları inceleyebilir. Öte yandan ziyaretçiler, doğa ile denizin buluşma noktası olan bu alanda piknik yapabilir ve kamp çadırlarını kurabilir.

Ayanikola Kilisesi Kalıntıları, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Yürürler Konağı

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Yürürler Konağı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Yürürler Konağı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Öte yandan, şehir merkezine yakın konumda bulunan, ziyaretçiler kısa bir yürüyüşün ardından Yürürler Konağı’na yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Yürürler Konağı, 1915 yılında inşa edilmiştir ve dönemin batılılaşma mimarisinin örneklerini taşımaktadır. Yürürler Konağı’nı ziyaret eden gezginler; burada bulunan tavan süslemelerini, taş oymalarını ve üzüm motifli çeşmeyi inceleyebilir.

Yürürler Konağı’na giriş yasaktır ancak teller arkasından konağı gözlemlemek mümkündür.

Saray Hamamı

Saray Hamamı, Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 700 metre uzaklıkta yer almaktadır. Saray Hamamı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Öte yandan, şehir merkezinde olan, ziyaretçiler Saray Hamamı’na yaya olarak da kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Saray Hamamı, 19. yüzyıl Osmanlı – Türk Mimarisi’nin özelliklerini taşıyan, zamanın saray halkı ve misafirlerinin kullanımı için yaptırılan bir yapıdır. Saray Hamamı’nı ziyaret eden gezginler; restore edilmiş hamamda, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte, hamam hizmetlerinden yararlanabilir, rahatlatıcı bir gün geçirebilir.

Saray Hamamı, haftanın her günü sabah saat 09:00 ile gece 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Zahiye Hanım Konağı

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 600 metre uzaklıkta yer alan Zahiye Hanım Konağı’na ulaşım, konumundan dolayı oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Zahiye Hanım Konağı’na ulaşım; özel araçlar, taksiler, toplu taşıma araçları ya da yaya olarak da kolayca gerçekleştirilebilir.

Zahiye Hanım Konağı, önceleri oldukça eski ve yıpranmış bir bana iken, yakın zamanda restore edilmiş ve alt kat cafe olarak kullanıma açılmıştır. Zahiye Hanım Konağı’nı ziyaret eden gezginler; 3 katlı binayı inceleyebilir, cafe bölümünde çeşitli yiyecek ve içeceklerin tadına bakabilir.

Zahiye Hanım Konağı, yılın her günü sabah saat 09:00 ile gece 00:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Zahiye Hanım Konağı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi’ne ulaşım; özel araçlar, taksiler ve toplu taşıma araçlarının yanı sıra yaya olarak da kısa sürede gerçekleştirilebilir.

Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi’ni ziyaret eden tatilciler burada bulunan nostaljik odaları gezebilir, geçmiş zamanlarda kullanılan günlük eşya ve kıyafetleri inceleyebilir.

Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü, sabah saat 09:00 ile akşamüstü 17:00 saatleri arasında, tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Saray Surları

Ünye ilçe merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Saray Surları, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Saray Surları’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Öte yandan, şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Saray Surları’na kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Saray Surları, Süleyman Paşa tarafından yaptırılan saraya ait kalıntılardır. Saray Surları’nı ziyaret eden gezginler oldukça yüksek duvarların önünde fotoğraf çekilebilir, şehrin tarihi dokusu ve dönemin mimari özellikleri hakkında bilgi edinebilir.

Saray Surları, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Ünye Günübirlik Gezilecek Yerler

Ordu ili, turistik yerler açısından oldukça zengindir. Ziyaretçiler, Ünye gezilerini tamamladıktan sonra, Ünye’ye 70 km uzaklıkta yer alan turistik yerleri günübirlik gezebilir. Ünye tatillerinin ardından gezilebilecek günübirlik yerler arasında; Boztepe ve Gaga Gölü yer almaktadır.

Boztepe

Boztepe, Ünye ilçe merkezine aşağı yukarı 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Boztepe’ye ulaşım, özel araçların ardından teleferikler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Boztepe’yi ziyaret eden gezginler, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte, eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilir ve teleferik yolculukları yapabilir. Öte yandan, maceradan hoşlanan ziyaretçiler, yamaç paraşütü yaparak keyifli dakikalar geçirebilir.

Boztepe, yılın her günü sabah saat 08:30 ile gece 00:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Boztepe’ye çıkmak isteyen ziyaretçiler, 15 TL karşılığında kolayca ulaşımlarını gerçekleştirebilir.

Gaga Gölü

Gaga Gölü, Ünye ilçe merkezinden yaklaşık olarak 32 km uzaklıkta yer almaktadır. Gaga Gölü’ne ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Gaga Gölü’nü ziyaret eden tatilciler; burada bulunan çok sayıda balık ve çeşitli canlı türünü inceleyebilir, etraftaki ağaçlık alanda, doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirebilir.

Gaga Gölü, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde, ziyaret edilebilir.

Ordu, Ünye'nin tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Ünye Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.