Urla’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Urla’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

İzmir şehir merkezine ortalama 40 km uzaklıkta yer alan Urla ilçesi; Çeşme ve Seferihisar gibi İzmir’in turizm bölgeleri ile komşudur.

Etkileyici doğası, gizli kalmış koyları, plajları, sanat kokan sokakları, tarihi köyleri, balık restoranlarının süslediği ve renkli teknelerin demirlediği iskelesi, dünyaca ünlü şarapların üretildiği üzüm bağları, pazarları, müzeleri, muhteşem manzaralar sunan tepeleri ve çok daha fazlası ile gezilecek yerlerle doludur.İzmir tatilinde bir hafta sonu kaçamağı ya da keyifli bir turizm tatili için tercih edebileceğiniz

Urla’da gezilecek yerler arasında; Urla İskelesi, Çeşmealtı, Limantepe, Sanat Sokağı, Urla Bağ Yolu, Bademler Köyü, Özbek Köyü, Malgaca Pazarı ve Güvendik Tepesi yer almaktadır.Urla tatilinde günübirlik ziyaret edebileceğiniz yerler arasında ise Seferihisar ilçesi ve Urla’ya bağlı olan Yassıca Adası yer almaktadır.

Urla için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Urla Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Urla İskelesi

Antik Klazomenai Kenti’nin olduğu noktada yer alan Urla İskele, ilçenin merkezi olarak kabul edilmektedir.

Hemen yanı başındaki Ege Denizi ve İzmir Körfezi’nin muhteşem manzaraları, her daim esen tatlı rüzgarı, bazen sakin bazen hareketli atmosferi, taptaze balıkları ile ünlü rakı-balık mekanları, manzaralı kahvaltı restoranları ve tarifsiz ferahlığı ile pek çok tarihi yapıya ve huzura ev sahipliği yapmaktadır.

Urla’da çamlı yolu takip ederek ulaşabileceğiniz ya da Eski Çeşme Yolu’nu takip ederek ulaşabileceğiniz Urla İskele’de Pazar günleri kurulan pazarda ise taptaze Ege otları, meyve ve sebzeleri, doğal ve organik ürünleri ile yerliler ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Urla İskele Pazarı’ndan, Urla’nın asırlardır ünlü bir lezzeti olan pembe domatesleri de mutlaka satın alınması gerekenler arasındadır.

Çeşmealtı

Urla’ya bağlı sevimli bir semt olan Çeşmealtı, ilçe merkezine ortalama 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yaz aylarında kalabalık sokaklarında bolca restoran, kafe ve bar seçeneğinin yanı sıra, alışveriş tezgahları da kurulmaktadır.

Urla’da genellikle yazlık evlerin bulunduğu Çeşmealtı, aynı zamanda tekneler için bir yat limanına da ev sahipliği yapmaktadır.

Çeşmealtı’na gidildiğinde, Güvendik Tepesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu tepeye çıkarak, İzmir Körfezi ve Urla’nın en güzel manzaralarına tanıklık edebilirsiniz.

Burada, ayrıca tarçınlı lokma da son derece meşhurdur.

Çeşmealtı’na toplu ulaşım ile gitmek isterseniz, 725 ve 735 no’lu otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Sanat Sokağı

Urla’nın merkezinde, ilçenin en hareketli ve işlek noktalarından biri olan Sanat Sokağı, Zafer Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Sokağın her iki tarafını süsleyen antikacılar, el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlar, kitapçılar, konsept kafeler, sanat atölyelerinin dışında, yerel sanatçıların tezgahları da ilgi görmektedir.

Sanat Sokağı, antika ve sanat seçeneklerinin dışında kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için tercih edebileceğiniz ve muhteşem Urla lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi, Kuyulu Cafe, Avlu, İrmik Hanım Pastanesi burada tercih edebileceğiniz mekanlar arasındadır.

Sanat Sokağı’nın sonunda yer alan Urla Devlet Tiyatrosu ve cadde üzerinde yer alan Urla Müzik Akademisi de burada görülmesi gereken yerlerdir.

Limantepe

İzmir Körfezi’nin sahilinde yer alan ve 1980’li yılların başında keşfedilen Limantepe, Urla’nın tarihi yerlerinden biridir.

Yapılan kazı çalışmaları ile yerleşimin Kalkolitik Çağ’da başladığı ve Roma Dönemi’nde de devam ettiği anlaşılan Liman tepe, tarihte ticaret ilişkileri için önemli bir merkez olmuştur.

Kazı çalışmaları hala yoğun bir şekilde devam edilen Limantepe’nin tarihi M.Ö 4000’li yıllara kadar uzanmaktadır.

Urla’nın merkezi kabul edilen Urla İskelesi’ne yaklaşık 2.5 km uzaklıkta yer alan Limantepe’yi ziyaret etmek isterseniz; özel aracınızla yaklaşık 5 dakikalık bir araba yolculuğu yapabilir ya da 725 no’lu otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Urla Bağ Yolu

İlçe merkezine ortalama 4 km uzaklıkta yer alan ve bölgedeki binlerce yıllık şarap geleneğinin varlığını sürdüren Urla Bağ Yolu, Urla’nın en ünlü sembollerinden biridir.

Üzüm bağları, şarap üretimi süreci, şarap tadımı ve şarap mahzenleri ziyaretine ek olarak muhteşem manzaralar ve şarap üreticilerinin restoranlarında tadabileceğiniz muhteşem lezzetler için ziyaret edebileceğiniz Urla Bağ Yolu, huzur dolu ve sakin bir atmosfere sahiptir.

Dünyaca ünlü şarapların ve yerel şarapların üretildiği Urla Bağ Yolu, ülkenin en önemli butik şarapçılık merkezidir. Urla Bağ Yolu’na gittiğinizde; USCA Şarapçılık, Urla Şarapçılık, Urlice Şarapçılık ve MMG Şarapçılık’ı ziyaret ederek muhteşem şaraplara ve şarap üretimine tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca, turizm firmaları da buraya günübirlik turlar düzenlemektedir.

Urla Köyleri

Urla ilçesine bağlı ziyaret edebileceğiniz tarihi ve turistik köyler bulunmaktadır:

Bademler Köyü

İlçe merkezine ortalama 10 km uzaklıkta yer alan Bademler Köyü; tiyatrosu ve asırlık kütüphanesi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Tarihte tahtacılıkla geçinen insanların yaşadığı, bugün Urla’nın turistik bölgelerinden biri olan Bademler Köyü, tiyatrosu ve kitaplarının dışında temizliği ile de ünlüdür. Burası, Türkiye’nin en temiz köyü olarak da seçilmiştir. Köy, kültürel birikimlerine ek olarak sokaklarını süsleyen beyaz evleri, üretici pazarı ve çocuk oyunları müzesi ile de görülmeye değerdir.

Bademler Köyü’ne; özel aracınızla Çeşme otobanından Seferihisar yönüne doğru giderek ortalama 15 dakikalık bir araç yolculuğu ile ya da 983 no’lu otobüs hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Barbaros Köyü

Kendine has tarihi ve oyuk festivali ile ünlü bir Urla köyü olan Barbaros Köyü; geleneksel lezzetleri, doğası, festivalleri, sıcak ve içten köylüleri, sokaklarını süsleyen korkulukları ve çat kapı evleri ile görülmeye değerdir.

Barbaros Köyü’ne gidildiğinde; katmer ve karabaş otu çiçeği reçeli de mutlaka denenmelidir. Buraya Haziran ayında gelirseniz, 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen Oyuk Festivali’ne de katılmanız önerilmektedir. Urla’ya ortalama 20 km uzaklıkta yer alan Barbaros Köyü’ne, özel aracınız ile 20-25 dakikada gidebilir, toplu taşıma ile gitmek için ise 737 no’lu otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Özbek Köyü

Mart Dokuzu Ot Bayramı ve Oğuz boyu Çaka Bey’e kadar uzanan tarihi ile Urla’nın gezilmesi gereken köyleri arasında yer alan Özbek Köyü; kadın muhtarı, eskiden Rumlara ait olan taş köy evleri, taş köprüsü, doğal limanı, denizi ve koyları ile de görülmeye değerdir.

Eğriliman ve Akkum, Özbek Köyü’nde denize girmek için tercih edebileceğiniz yerlerdir. Özbek Köyü’nde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında ise; keşkek ve lezzetli Ege yemekleri yer almaktadır. Urla’ya ortalama 10 km uzaklıkta yer alan köye, yaklaşık 10-15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ya da 734 no’lu otobüs hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıklıova Köyü

Urla’nın en sessiz, sakin köylerinden biri olan Balıklıova Köyü, eski bir Rum köyüdür. Sahil şeridinde yer alan plajı, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz muhteşem alanları, sahilini süsleyen balık restoranları, marmelat, turşu ve kendi adını taşıyan kurabiyesi ile ünlüdür. Burada lezzetli bir akşam yemeği için ise Sezer’in Yeri ve Özal’ın Yeri isimli restoranları tercih edebilirsiniz.

Sezen Aksu Koyu olarak bilinen Manal Koyu da Balıklıova Köyü’ne bağlıdır.

Urla’ya yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan köye, özel aracınızla ortalama 30-35 dakikalık bir araba yolculuğu ile ya da 735 no’lu otobüs hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malgaca Pazarı

İstanbul’un Mısır Çarşısı’nı andıran ve Urla ilçesinin merkezinde yer alan Malgaca Pazarı; manavı, kasabı, aktarı, kafeleri, kahve dükkanları ve alışveriş yapabileceğiniz küçük işletmeleri ile Urla’nın tarihi bir pazarıdır.

Urla’nın ünlü lezzeti katmerin ünlü adresi Ege’nin Lale Katmercisi de Malgaca Pazarı içerisinde yer almaktadır.

İlçenin en eski ticaret merkezlerinden biri olan ve ilçe merkezinde yer alan pazara, birkaç dakikalık yürüyüş ile gidebilirsiniz. Urla’nın farklı noktalarından gelecekseniz, 725 ve 732 no’lu otobüs hatlarını da kullanabilirsiniz.

Urla Koyları

Tertemiz doğası ve tarihi atmosferine ek olarak Urla, berrak suları ile de ünlüdür. Günübirlik bir deniz tatili için tercih edebileceğiniz Urla koyları arasında; Demircili Koyu, Aydilek Koyu, Bodrum Koyu, Kalabak Sahili yer almaktadır.

İlçe merkezinden ortalama 25-30 dakikalık bir sürüş mesafesinde olan Urla koylarının bazılarında, özel plajlar, restoran ve kafe gibi işletmeler ve konaklama için tercih edebileceğiniz kamp alanları da bulunmaktadır.

Güvendik Tepesi

Urla tatilinizde muhteşem gün batımı manzaraları için tercih edebileceğiniz Güvendik Tepesi, tam karşısında yer alan Eşek Adası, kahvaltı için tercih edebileceğiniz restoranı ve seyir terası ile görülmeye değerdir.

Güvendik Tepesi’nde yer alan restoranda, kahvaltı ve rakı balık seçenekleri de mevcuttur.

İlçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan Güvendik Tepesi’ne; özel aracınızla ortalama 15-20 dakikalık bir araba yolculuğu ile ya da 725 no’lu otobüs hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Urla Günübirlik Gezilecek Yerler

Seferihisar

Urla’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Seferihisar, Urla tatilinde günübirlik bir gezi için tercih edebileceğiniz bir İzmir ilçesidir.İzmir’in kıyısında, Ege Denizi’nin hemen yanı başında yer alan turistik bir rota olan Seferihisar’da; Teos Antik Kenti, Dionysos Tapınağı, Sığacık Kalesi, Seferihisar Ulu Cami görülmeye değerdir. Burada denize girmek için ise Akkum Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Urla’dan Seferihisar’a gitmek için İzban ve otobüs ile ulaşım seçeneklerini tercih edebilirsiniz. İzban ile Cumaovası istasyonunda indikten sonra 829 no’lu otobüs hattına aktarma yapmanız gerekmektedir.

Yassıca Adası

Urla tatilinde günübirlik deniz tatili için tercih edebileceğiniz Yassıca Adası, ilçeye ortalama 10 km uzaklıkta yer almaktadır.

Sakin ve huzurlu atmosferi, uzun kumsalı, tertemiz denizi ile de görülmeye değerdir. Urla’dan Yassıca Adası’na gitmek için, yaz aylarında sefer düzenleyen İzdeniz vapur hatlarını kullanabilirsiniz.

Huzurlu atmosferi, mavisi ve doğasıyla ziyaretçilerini etkisi altına alan Urla’da her bütçeye ve her zevke hitap eden Urla Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.

 

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.