Pozantı’da Mutlaka Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Pozantı’da Mutlaka Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Pozantı, Adana’nın en güzel ilçelerinden biridir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilçe, tarihi İpek Yolu’nun rotaları arasındadır. Özellikle doğa turizmi açısından oldukça popüler olan ilçede mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler bulunmaktadır. Özellikle yaz sezonunun açılması ile birlikte ilçenin nüfusu iki kat artmaktadır. Niğde ve Mersin’e komşu olduğundan dolayı buralardan pek çok turist ilçeye gelmektedir.

Pozantı’ya gelip de mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında manzarası ile huzur veren Tekir Yaylası gelmektedir. Kamp alanları ile öne çıkan Belemedik Yaylası, doğal hayatın en güzel korunduğu yerlerden biri olan Armutoğlu Yaylası, meyve bahçelerinin bulunduğu Aşar Yaylası ve Pozantı Anıt Ağaçları ilçede yer alan doğal güzeller arasındadır.

Adana, Karataş'ın Etkileyici Doğal Güzellikleri | Gezinomi
Pozantı Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Pozantı Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Pozantı, Adana’nın renkli ilçelerinden biridir. Pek çok doğal güzelliği bünyesinde barındıran ilçede önemli tarihi yapılarda bulunmaktadır. Gece hayatı ise Adana şehir merkezi kadar hareketli olmasa da yine de eğlenmenize olanak sağlayan birkaç mekân yer mevcuttur. Daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ilçede bir şeyler yiyip içebileceğiniz eğlence mekânları bulunmaktadır.

Güzel manzarası ile gece hayatınızı renklendirecek olan Kuytu Pub, Pendosis Tatil Köyü’nün sınırları içerisinde bulunan Çalkapı Bar ve pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen Keyif Cafe Bar güzel zamanlar geçirebileceğiniz eğlence mekânları arasındadır.

Pozantı’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Pozantı’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Pek çok önemli geçiş yolunun tam ortasında bulunan ilçe, günümüzde de önemini korumaktadır. Kış ayları sakin geçerken yaz aylarında ilçe nüfusu neredeyse iki katına çıkmaktadır. Özellikle harika yayları ve doğal güzellikleri ile sıklıkla ziyaret edilmektedir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok tarihi yapılarda ilçede yer almaktadır.

Pozantı’ya geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında Belemedik Yaylası gelmektedir. Tekir Yaylası, Armutoğlu Yaylası, Aşar Yaylası, İbrahim Paşa Tabyası, Anahşa Kalesi, Akköprü, Pozantı Anıt Ağaçları, Cemal Paşa Camii ve Çeşmesi görmeniz gereken yerler arasındadır. 

Pozantı’da Kalınacak Yerler ve Oteller

Pozantı’da Kalınacak Yerler ve Oteller


Pozantı, Adana’nın en güzel ilçelerinden biridir. Tarihi yapılarının yanı sıra pek çok doğal güzelliği ile de dikkat çekmektedir. Özellikle yaz aylarında ilçede canlılık ve hareketlenme olmaktadır. Çevresinde bulunan harika yaylaları ve doğası ile en sık ziyaret edilen ilçeler arasındadır. Her mevsimi ayrı bir güzel olan ilçe de görülmeye değer pek çok yer bulunmaktadır.

Yaklaşık olarak 20 bin kişinin yaşadığı Pozantı’ya yaz sezonunun başlaması ile birlikte şehir dışından pek çok tatilci gelmektedir. Nüfusun yaz aylarında neredeyse iki katına çıktığı ilçede yapabileceğiniz pek çok eğlenceli aktivite bulunmaktadır. Yeşillik alanlarında piknik yapabilir, kamp kurabilir ve doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Pozantı’ya günübirlik veya tatil amaçlı gelmek isteyen tatilciler, ilçede bulunan konaklama tesislerini araştırmaktadır. İlçe ve çevresinde bütçenize uygun pek çok tesis bulunmaktadır. Önceden rezervasyon yaptırarak birçok olanaktan yararlanabilir ve harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Pozantı Nerededir?

Pozantı Nerededir?


Pozantı, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana’nın bir ilçedir.  Doğusunda Karaisalı ve Aladağ, kuzeyinde ve batısında Niğde’nin Çamardı ve Ulukışla, güney tarafında da Mersin’in Tarsus ilçeleriyle komşudur. Tarihi ilk çağlara kadar uzanan ilçe, Çukurova ve Akdeniz kıyılarını İç Anadolu’ya bağlayan en kolay ulaşım yolu üzerinde yer almaktadır.

Pozantı ilçe merkezi ile Adana ilçe merkezi arası yaklaşık olarak 100 km’dir. İlçenin adı çeşitli milletler tarafından sık sık değiştirilmiştir. İlk çağlardaki ismi Pendosis olan Pozantı ilçesi, Arapların kontrolü altında olduğu dönemde El Bedendum, Türklerin hâkimiyetine geçtiğinde ise Bozantı ismini almıştır. Çok sonra günümüze Pozantı ismi ile gelmiştir. Toplam nüfusu yaklaşık 20 bin civarındadır.

Adana’nın ulaşımı son derece kolay olan ilçeleri arasındadır. İlçe, turizm açısından oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Harika bir doğaya sahip olduğu için özellikle doğa turizminin canlı olduğu bir noktadır. Şehir dışından çok sayıda ziyaretçi ilçeye tatil amaçlı gelmektedir. İlçeye ulaşım sağlayabileceğiniz pek çok olanak bulunmaktadır. Havayolu, tren, otobüs veya özel aracınız ile ulaşmanız mümkündür.

Pozantı Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Pozantı Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Pozantı, Adana’nın en güzel ve tarihi açıdan oldukça önemli bir ilçesidir. Tarih boyunca bir geçiş bölgesi olan ilçede önemli tarihi yerler bulunmaktadır. İlçenin adı geçmişte Pendosis, Pendosis, El Bedermun isimleri ile anılmıştır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilçenin adı, Türklerin hâkimiyetine geçtikten sonra Bozantı olmuştur. Bu isim de zamanla günümüze Pozantı olarak gelmiştir.

Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Devleti’ne katılan ilçe, 1. Dünya Savaşı sırasında çok önemli bir görev üstlenmiştir. Bir dönem Fransızların kontrolü altında kalsa da 1920 senesinde kurtarılmıştır. Pozantı’nın gezilip görülmesi gereken doğal güzelliklerinin yanında tarihi açıdan da oldukça önemli olan tarihi ve turistik yerleri bulunmaktadır. Her sene şehir dışından pek çok ziyaretçi bölgeye gelmektedir.

Adana şehir merkezine yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta bulunan Pozantı’nın çevresinde çok sayıda tarihi ve antik kalıntılar bulunmaktadır. Toros Dağları üzerinde yer alan İbrahim Paşa Tabyası, harika manzarası ve mesire alanları ile dikkat çeken Akköprü, Bizans Dönemi eserlerinden biri olan Anahşa Kalesi, ilçe merkezinde bulunan tek tarihi eser olarak göze çarpan Cemal Paşa Camii ve Çeşmesi ilçede mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılar arasındadır.

Pozantı’da Yapılacaklar Listesi

Pozantı’da Yapılacaklar Listesi


Pozantı, özellikle doğa turizmi açısından oldukça popüler bir ilçedir. İç Anadolu’nun Akdeniz’e bağlanmasında önemli bir geçiş noktasıdır. Doğa turizmi sayesinde özellikle yaz aylarında nüfusu iki katına çıkmaktadır. Hem doğa ile iç içe olmanızı sağlayan hem de gelen tatilcilere farklı eğlenceler sunan bir ilçedir. Yaz aylarında pek çok turist bu ilçeyi sıklıkla tercih etmektedir.

Pozantı tatilinizde pek çok yapabileceğiniz aktivite bulunmaktadır. Tarihi mekânları ziyaret edebilir ve harika doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Özellikle muhteşem yaylalarında doğa yürüyüşü yapabilir ve temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Stres atmak için birçok tatilcinin tercih ettiği ilçede yapabileceğiniz harika spor dalları da bulunmaktadır.

Yeşilliklerle çevrili alanlarda çadır kurup kamp yapabilir ve sevdikleriniz ile birlikte harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Hem günübirlik hem de hafta sonu tatiller için sıklıkla tercih edilen ilçede ayrıca pek çok katılabileceğiniz etkinlik de gerçekleşmektedir. Yaz sezonunun açılması ile birlikte kalabalıklaşan Pozantı’da isterseniz tüm yazınızı geçirebilirsiniz.