Bursa Gezinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Bursa Gezinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Marmara Bölgesi’nin sıklıkla tercih edilen illerinden biri olarak dikkat çeken Bursa, sahip olduğu pek çok farklı olanak ile birlikte yılın belli dönemlerinde ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmektedir. Bursa, binlerce yıllık tarihinden günümüze kadar gelebilmiş olan tarihi yapılarının yanı sıra özellikle son zamanlarda doğal güzellikleri ile de turistlere hizmet vermektedir. İl sınırları içerisinde farklı ilçelerde ve noktalarda yer alan doğal güzellikleri, Bursa’nın geniş ulaşım ağından yararlanarak kolaylıkla gezme fırsatına sahipsiniz.

Yemyeşil doğasının yanı sıra Uludağ, İznik Gölü, Gölyazı, Uluabat Gölü, Longoz Ormanları, İnkaya Asırlık Çınarı, Misi Köyü, Suuçtu Şelalesi ve Ayvaini Mağarası Bursa’nın doğal güzellikleri olarak dikkat çekmektedir. Bursa’ya tatile gittiğinizde sizler de toplu taşıma araçları ile veya kendi aracınız ile rahatlıkla yolculuklarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizin en büyük kayak merkezi ve kış turizminde önemli yeri olan Uludağ için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Uludağ Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Uludağ

Yalnızca Bursa’nın değil; Türkiye’nin de en önemli doğal güzelliklerinden ve turizm noktalarından biri olan Uludağ, özellikle kış turizmi açısından ülkenin en önemli bölgesidir denebilir. Uludağ içerisinde yer alan doğal güzellikleri ziyaret etmek için Bursa il merkezinden Uludağ’a giden otobüs ve minibüslerin yanı sıra teleferik seyahatini de tercih edebilirsiniz.

Uludağ Milli Parkı içerisinde ve çevresinde birbirinden önemli doğal güzellikler yer almaktadır. Hafta sonu tatilinizi Bursa/Uludağ’da geçirmek istediğinizde Kilimli Göl, Buzlu Göl, Aynalı Göl, Softaboğan Şelalesi, Çobankaya Yaylası ve Aras Şelalesi gibi doğal güzellikleri ziyaret edebilirsiniz. Kardan bembeyaz bir örtüyle kapanmış olan Uludağ, Bursa’daki doğal güzelliklerden en önemlisidir.

Uludağ’da yer alan Çobankaya Yaylası’nda kamp yapma şansına da sahipsiniz. Eğer doğal ortamdan uzaklaşmak ve daha güvenli ve konforlu bir şekilde tatil yapmak isterseniz de Uludağ’da yer alan birbirinden önemli otelleri tercih edebilirsiniz.

Ziyaretçiler Uludağ’a günün her saatinde gidebilmektedirler. 

Ülkemizin en büyük kayak merkezi ve kış turizminde önemli yeri olan Uludağ için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Uludağ Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İznik Gölü

Bursa’nın en önemli doğal güzelliklerinden biri olan İznik Gölü, adından da anlaşılacağı üzere Bursa’nın İznik ilçesinde yer almaktadır. Bursa merkezden bu doğal güzelliği ziyaret etmek isteyen turistler, İznik’e giden tüm otobüslere ve minibüslere binebilirler. İznik Gölü ile Bursa il merkezi arası yaklaşık olarak 70 kilometredir.

İznik ilçesinin batı kesiminde yer alan bu gölün bir kısmı da Orhangazi ilçesinin doğu kesimlerindedir. Marmara Bölgesi’nin en büyük gölü olan İznik Gölü, aynı zamanda Türkiye’nin de en büyük 5. gölü olma özelliğini göstermektedir. Çevresindeki verimli topraklardan dolayı zeytinliklerin yer aldığı İznik Gölü, yalnızca serin ve tatlı suyu ile değil; etrafında barındırdığı hoş manzaralar ile de ünlüdür.

İznik Gölü, adeta İznik ilçesinin kalbidir denebilir. İlçede en çok ziyaret edilen kafeler ve restoranlar göl etrafında yer almaktadır. Aynı zamanda İznik’in denize kıyısı olmasa da göl kenarında yer alan plajlar ile birlikte yüzebilir ve serinleyebilirsiniz. İznik Gölü, pek çok açıdan son derece kullanışlı ve ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

İznik Gölü’nü günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca gölü ziyaret etmek için ödemeniz gereken bir giriş ücreti de bulunmamaktadır.

İsmini ilçeden almış ve tüm güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen İznik Gölü’nü gezip keşfedeceğiniz ve muhteşem doğasıyla baş başa kalacağınız tatili planlamak için İznik Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Gölyazı

Görsel açıdan Bursa’nın en ihtişamlı bölgelerinden biri olan Gölyazı, Bursa’da yer alan Uluabat Gölü’nün üzerinde yer almaktadır. Bursa il merkezi ile Gölyazı arası yaklaşık olarak 45 kilometredir. Merkezden Gölyazı’ya giden otobüs, dolmuş ve taksi gibi ulaşım seçenekleri ile kısa sürede seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gölyazı, küçük bir köprü ile şehre bağlanan, kopup gidecekmiş gibi bir görüntüye sahip olan son derece hoş bir yerdir. Minik bir yerleşim yeri olan ve Uluabat Gölü ile birlikte mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Gölyazı, aynı zamanda ziyaretçilerine balık tutma ve göl üzerinde sandal turu gibi aktiviteler ile de hizmet vermektedir. Son zamanlarda bölgenin şöhreti arttığı için pek çok dizi ve film setinin de Gölyazı’da yer aldığı bilinmektedir.

Gölyazı’yı ziyaret etmek için ödemeniz gereken bir giriş ücreti yoktur. Aynı zamanda günün her saatinde Gölyazı’ya gidebilirsiniz.

Uluabat Gölü

Bursa’nın simgelerinden biri olan Uluabat Gölü, hem kendi doğal güzelliği ile hem de çevresinde barındırdıkları ile dikkat çekici yerlerden biridir. Bursa il merkezine yaklaşık olarak 50 kilometre mesafede yer alan Uluabat Gölü’ne merkezden kalkan otobüs ve minibüsler ile gidebilmek mümkündür.

Türkiye’de koruma altına alınmış olan 12 Ramsar alanından biri olarak dikkat çeken Uluabat Gölü, aynı zamanda bir kuş cennetidir. Göçmen kuşların göç yollarında yer alan Uluabat Gölü’nde ve çevrede çok sayıda kuş türünü gözlemleyebilmek mümkündür. Göl içerisinde aynı zamanda pek çok farklı türde balık türü de bulunmaktadır.

Uluabat Gölü, günün her saatinde ziyaret edilebildiği gibi ödenmesi gereken bir giriş ücreti de bulunmamaktadır.

Longoz Ormanları

Bursa’nın Karacabey ilçesinin kuzeyinde yer alan Longoz Ormanları, Türkiye’de yer alan 4 longoz ormanından biri olarak dikkat çekmektedir. Bu nadir orman türünü ziyaret etmek için il merkezinden Karacabey’e giden otobüs ve minibüsleri kullanabilirsiniz. Bursa il merkezi ile Longoz Ormanları arası yaklaşık olarak 75 kilometredir.

Tıpkı Uluabat Gölü gibi göçmen kuşların konaklama bölgelerinden biri olan Longoz Ormanları, yeşile doyacağınız bir atmosfere sahiptir. Poyraz ve Dalyan gibi lagün gölleri ile de dikkat çeken Longoz Ormanları, doğa yürüyüşleri ve temiz hava için de tercih edilmesi gereken noktalardan biridir.

İnkaya Asırlık Çınarı

Bursa’da yer alan İnkaya Köyü’ndeki İnkaya Asırlık Çınarı, turistlerin sıklıkla uğradıkları yerlerden biridir. Bursa – Uludağ yolu üzerinde yer alan İnkaya Köyü, Bursa il merkezine yaklaşık olarak 15 kilometredir. Bu asırlık çınarı görmek için Uludağ Yolu’na girmeniz yeterli olacaktır; minibüs ve otobüsler ile birlikte seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

600 yılı aşkın yaşı ile dikkat çeken ve son derece ünlü bir ağaç olan İnkaya Asırlık Çınarı, devasa bir görsele sahiptir. 35 metre yüksekliğe sahip olan bu çınarın çapı ise yaklaşık olarak 3 metredir. Dalları normal bir ağacın gövdesinden daha kalın olan İnkaya Asırlık Çınarı’nın çevresinde pek çok farklı kafe, restoran ve çay bahçesi bulabilmek mümkündür. Bursa ziyaretlerinizde neredeyse Osmanlı Devleti kadar eski bir tarihe sahip olan bu ağacın altında çay içerek bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz.

İnkaya Asırlık Çınarı’nı görmek için ödemeniz gereken bir giriş ücreti yoktur. Aynı zamanda bu ağaç, günün her saatinde ziyaret edilebilir.

Misi Köyü

Bursa’nın Orhaneli yolunun üzerinde yer alan ve turistik açıdan özellikle son yıllarda önem kazanan Misi Köyü, mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biridir. Misi Köyü ile Bursa il merkezi arası yaklaşık olarak 100 kilometredir. Bu yolculuğu otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile yapabilirsiniz.

Yeşile doyacağınız bu köyün ortasından bir çay geçmektedir. Çayın üzerinde yüzen ördekler, sizlere keyif katacaktır. Köy turistik açıdan geliştiği için var olan çay bahçeleri ve kafelerde rahatlıkla vakit geçirebilme fırsatına sahipsiniz. Aynı zamanda kamp ve karavan alanlarının da yer aldığı Misi Köyü’nde, son derece cüzi ücretler karşılığında, konaklamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın ünlü doğal güzelliklerinden biri olan Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa ilçesinde yer almaktadır. Bursa il merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre mesafede yer alan bu şelale, mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biridir.

38 metre yükseklikten akan ve Bursa’nın en ünlü şelalelerinden biri olan Suuçtu Şelalesi, aynı zamanda çevresinde de bir orman barındırmaktadır. Şelale ve ormanın oluşturduğu mükemmel manzara, görenleri adeta mest etmektedir.

Yalnızca dinlenmek ve doğal güzelliklere doymak için değil; aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının da mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. İçerisinde yer alan 11 çağlayan ile dikkat çeken Suuçtu Şelalesi, Bursa tatilinizi daha keyifli hale getirmek adına görmeniz gereken yerlerden biridir.

Ayvaini Mağarası

Uluabat Köyü’nün yakınlarında, Ayva Köyü’nde yer alan Ayvaini Mağarası, müthiş atmosferi ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Bursa il merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağarayı görmek için Ayva Köyü’ne giden toplu taşıma araçlarının tümüne binebilirsiniz.

Türkiye’nin en uzun 6. mağarası olma özelliğini gösteren Ayvaini Mağarası, yapılan araştırmalara göre Mezozoik Zaman’dan beri oluşmaya ve gelişimini tamamlamaya devam etmektedir. 5.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu mağara, aynı zamanda içerisinde yer açan 60 adet küçük gölcük ile de dikkat çekmektedir.

Görsel açıdan müthiş etkiler bırakabilen sarkıt ve dikitlere sahip olan bu mağarada aynı zamanda damlataşları ve sulu damlataş havuzları da yer almaktadır. El değmemiş bir yapıya sahip olan Ayvaini Mağarası, mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biridir.

Kış turizminin başkenti konumunda olan Bursa için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Bursa Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.