Mezitli’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Mezitli’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler


Mezitli, Mersin’in dört merkez ilçesinden bir tanesidir. Akdeniz sahil şeridinde yer alan ve Mersin’in en büyük beşinci ilçesi olan Mezitli, muhteşem tarihi yapılara ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Yüzölçümüne göre oldukça kalabalık bir ilçe olan Mezitli’de, doğal güzelliklerin sayısı çok fazla değildir. Fakat ilçe sınırları içerisinde bulunan ve doğal güzellik statüsü altında yer alan tarihi yapılar, baraj, mesire alanı ve tabiat parkları her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Mezitli ilçe sınırları içerisinde yer alan ve ilçenin en önemli tarihi yapılarından bir tanesi olan Soli Antik Kenti, amatör balıkçıları uğrak yerlerinden biri olan ve bölgenin su ihtiyacını karşılayan Cemilli Barajı, yöre halkının özellikle hafta sonlarında aileleri ile birlikte akın ettiği Kuyuluk Tabiat Parkı ve 100. Yıl Gümüşkum Mesire Alanı doğal güzellikler arasında gösterilebilmektedir.

Mezitli Gece Hayatı

Mezitli Gece Hayatı


Mersin'in diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi Mezitli'de de gece hayatı son derece hareketlidir. Mezitli ilçesi küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen nüfus yoğunluğu çok fazladır. İlçede gün içinde gezilebilecek yerler oldukça dikkat çekicidir. Gece ise eğlenebileceğiniz birçok eğlence mekân vardır.

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan diğer il ve ilçelerde olduğu gibi, Mezitli’de de yer alan eğlence mekanları hemen hemen her yaştan insana hitap etmektedir. İlçede daha hareketli bir gece geçirmek isteyenler için publar ve barlar, daha sakin bir gece geçirmek isteyenler için ise türkü barlar ve kafeler bulunmaktadır.

Mezitli tatilinizde gidebileceğiniz eğlence mekanları listemizden önce tatilinizi planlamak için Mezitli Otelleri sayfamızda yer alan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Mezitli’de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

Mezitli’de Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler


Mezitli ilçesi, küçük bir yüzölçümüne fakat kalabalık bir nüfus yoğunluğuna sahip olan, turizm açısından önemli konumda yer alan bir yerleşim yeridir. Mezitli'nin tarihini ve doğal güzelliklerini, Akdeniz'in tarihi ve coğrafi yapısı göz önüne alındığında görmek mümkündür.

Mezitli, doğal güzellikler bakımından Mersin’in diğer ilçelerine göre daha sınırlı bir yerdir. Şehirleşmenin ön planda olması nedeni ile ilçe merkezi dışında yer yer doğal güzellikler bulunmaktadır.

İlçenin tarihi Antik Roma'ya kadar dayanmaktadır. Mezitli, bugün hala var olan çeşitli büyüklükteki koruma alanları dahil olmak üzere çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu yapıların arasında Antik Roma dönemine ait sütunlu yapılar ilçeyi ziyaret eden insanların ilgisini çekmektedir.

Yaklaşık olarak 205 bin kişinin ikamet ettiği Mezitli, Mersin’in dört merkez ilçesinden bir tanesidir. İlçede yer alan tarihi yapılar ve doğal güzellikler her sene Mersin’e gelen binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Siz de aileniz ya da arkadaşlarınız ile birlikte Mezitli’ye gittiğinizde bu tarihi yapıları ve doğal güzellikler rahatlıkla gezebilirsiniz.

Mezitli’de Kalınacak Yerler ve Oteller

Mezitli’de Kalınacak Yerler ve Oteller


Mersin’in dört merkez ilçesinden bir tanesi olan Mezitli, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra tarım ve hayvancılık alanında da kendisini geliştirmiş bir ilçedir. Mezitli’yi her sene hem tatil hem de iş amaçlı binlerce insan ziyaret etmektedir.

Siz de gerek iş gerekse de tatil için Mezitli’ye gittiğiniz ilçe merkezinde ve çevre yerleşim yerlerinde bulunan otel ve apartlarda konaklayabilirsiniz.

Mezitli’nin Meşhur Restoranları

Mezitli’nin Meşhur Restoranları


Yaklaşık 205 bin nüfusu ile Mersin’in en büyük ilçelerinden bir tanesi olan Mezitli, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Her yıl hem yerli hem de yabancı binlerce turisti ağırlayan ilçede, harika yemekler yiyebileceğiniz pek çok restoran ve lokanta bulunmaktadır.

Mezitli’de turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılık da yöre halkının geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Doğal ürünler ile hazırlanan yemekler Mezitli’ye gelen turistler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Mezitli’de balık restoranlarından kebapçılara, tantunicilerden fast food restoranlarına kadar her cebe ve damağa uygun mekân bulmak mümkündür. Siz de Mezitli’ye isterseniz iş isterseniz de tatil amacı ile gidin, ilçe merkezinde ya da çevresinde yer alan lokanta ve restoranlardan bir tanesinde harika yemekler yiyebilirsiniz.

Mezitli Otelleri arasından tatilinizi planlayarak, mutlaka uğramanız gereken restoranlarını ziyaret ederek meşhur lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Mezitli Nerededir, Nasıl Gidilir?

Mezitli Nerededir, Nasıl Gidilir?


Mersin’in merkez ilçelerinden bir tanesi olan Mezitli, yüzölçümünün ufak olmasına rağmen yaklaşık 205 bin kişinin ikamet ettiği bir yerleşim yeridir. Doğusunda Yenişehir, batısında Erdemli, kuzeyinde Toroslar, güneyinde ise masmavi suyu ile Akdeniz yer almaktadır.

Mezitli’nin tarihi hakkında çok az şey bilinmektedir. Soli Antik Kenti içerisinden çıkarılan ve günümüzde Berlin'deki Staatlichen Museen'de sergilenen Luwen'in bronzu ve silahları Orta Tunç Çağı’nda ait olduğu tahmin edilmektedir.
Sleukos yönetiminin milattan önce 100’lü yıllarda güçsüz düşmeye başladığında, Soli'nin durumu da zorlaşmaya başlamıştır. Dönemin Ermeni kralı Tigranes, şehri yağmalamış ve yöre halkını başka yerleşim yerlerine göç etmeye zorlamıştır.

Milattan önce 67 senesinde Romalı komutan Pompeius, bölgedeki isyanları durdurmak için reformlar gerçekleştirmiştir. Nüfusu azalmaya başlayan bölgelere korsanlar yerleştirilmiştir. Daha sonra kent korsanlardan temizlenmiştir. Günümüzde Soli-Pompeiopolis Antik Kenti’nin ismine Mezitli’yi kurtaran Pompeius’un adı eklenmiştir.
Mezitli, 1960’lı senelere kadar bir köydü. 1968 senesinde belediyelik bir kasaba olmuştur. Günden güne nüfusu artan Mezitli, 22 Mart 2008 günü TBMM kararı ile ilçe olmuştur. Davultepe, Tece ve Kuyuluk Beldeleri de Mezitli’ye bağlanmıştır.

Mezitli’de Yer Alan Plajlar ve Beach Clublar

Mezitli’de Yer Alan Plajlar ve Beach Clublar


Mezitli’de yüzmeye uygun olan pek çok plaj bulunmaktadır. Mersin’in dört merkez ilçesinden bir, olan ve denize kıyısı olan Mezitli, yaz tatilini Akdeniz’de geçirmek isteyenler için son derece uygun bir yerdir.

Mezitli ilçe sınırları içerisinde yer alan plajlar oldukça temizdir. Masmavi suya sahip olan plajlar özellikle hafta sonlarında oldukça kalabalık olmaktadır. Sakinlik ve kalabalıktan uzak olmak isteyen ziyaretçiler plajlara genellikle hafta içi günlerde gitmektedirler.

Mezitli ilçesi, kentsel gelişim açısından yüksek katlı binaların ve modern mimarinin merkezi olan Mersin'in en zengin yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Maalesef yüksek yapılar Akdeniz kıyısı boyunca uzanmaktadır. Tatil için Mezitli'yi tercih eden ziyaretçiler, yoğun yapılaşma sebebi ile çoğunlukla sahil ve plajlarda vakit geçirmektedirler.

Mezitli’de Soli Sahili, Tece Halk Plajı, Taşkıran Plajı, Plaj-Beach-Strand ve Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı gibi denize girilebilecek yerler birçok yer vardır.
Mezitli ilçe sınırları içerisinde Beach Club tarzı hem denizin hem de eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için de Pompei Beach bulunmaktadır.

Mezitli’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

Mezitli’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler


Mezitli'nin güneydoğusundaki Mezitli-Mersin karayolu üzerinde bulunan Soli Antik Kenti, milattan önce 700’lü yıllarda günümüzde Viranşehir olarak anılan yere Rodoslu kolonistler tarafından kurulmuştur. Soli, güneş anlamına gelmektedir.

Antik Kent, Kilikya, Pers, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları tarafından kontrol ediliyordu. Eski zamanlarda Soli, Kıbrıs ve Mısır ile yaptığı ticareti ile gelişmiş, son zamanlarında ise Seleukos krallığının egemenliği altına girmiştir. Roma İmparatorluğu, milattan önce 64 senesinde Pompeius’u göreve getirmiş ve Soli Antik Kenti’nin istila eden korsanları temizlemiştir.

Mezitli isminin kökenin tam olarak nereden geldiğine dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Takas yoluyla yapılan müzayede, bölgede yaşadığına inanılan Mezitoğulları tarafından yapıldığı varsayımına göre açık artırma anlamına gelen "mezat" teriminden geldiği düşünülmektedir.
Mezitli’de kurulan ilk yerleşim Eski Mezitli adı verilen yerdir. Eski Mezitli, 1960'lı senelere kadar köyün merkeziydi. Atatürk'ün bölgeye getirdiği narenciye fidanlarının dikilmesi ile kıyı kesimlerinde yoğunlaşmaya başlayan Mezitli, 1968 senesinden sonra kasaba haline gelerek Mezitli ilçesinin ilk temelleri atılmıştır.
Küçük bir kasabadan Mersin’in dört merkez ilçesinden biri konumuna gelen Mezitli’nin batı kısmında Erdemli, doğusunda Mersin’in diğer merkez ilçeleri olan Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz, kuzeyinde Konya’nın Ereğli ilçesi vardır.
Mezitli gezilip keşfedilmesi gereken güzel bir sahil yerleşim yeridir. Mezitli’ye gittiğinizde tarihi ve turistik yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mezitli Yapılacaklar Listesi

Mezitli Yapılacaklar Listesi


Mezitli, tarihi ve kültürel yapıları ile birlikte doğal güzellikler ile ön plana çıkmaktadır. Mersin’in batı kısmında yer alan dört merkez ilçesinden bir tanesi olan Mezitli’de yaklaşık 205 bin kişi yaşamaktadır.

Yüzölçümüne göre oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan ilçede arkadaşlarınız ya da aileniz ile birlikte yapabileceğiniz pek çok aktivite vardır.

Mezitli’ye gittiğiniz zaman ilçenin tarihini günümüze kadar yansıtan yapıları gezebilir, plajlarda denizin keyfini çıkarabilir, Cemilli Barajı, Kuyuluk Tabiat Parkı ve 100. Yıl Gümüşkum Mesire Alanı gibi yerlerde piknik yapabilir, ilçede yapılan en büyük festivallerden bir olan Soli Pompeiopolis Güneş Festivali’ne katılabilir, voleybol oyununu seviyorsanız Mezitli Belediyesi Plaj Voleybolu Turnuvası’nı izleyebilir ya da Akdeniz’de sualtı dalışı yapabilirsiniz.

Tarihi yapılardan doğal güzellikler, festivallerden turnuvalara ve dalış aktivitelerine kadar pek çok imkânın bulunduğu Mezitli’yi kesinlikle keşfetmelisiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.