Palandöken’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Palandöken’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Muhteşem dağ manzaraları ve uzun kayak pistleri ile kış turizminde Türkiye’nin öne çıkan turizm destinasyonu Palandöken, keyifli bir kış tatili yapmak için ideal bir rotadır.

Türkiye’nin en uzun pistlerine ev sahipliği yapması ile öne çıkan Palandöken Dağı, bölgenin en ilgi çekici turistik cazibe merkezidir. 3.125 metre rakımlı bu dağ, dik patikaları ve tepeleri ve yılın neredeyse her mevsiminde karla kaplı zirveleri ile oldukça etkileyici görünmektedir.

Palandöken Dağı’nın güney yamaçlarında bulunan ve bölgeye özgü bir çiçek türü olan palandökensis çiçeği de burada Mayıs ayında görülebilir. Mavi renkli bu çiçek dışında, burada botanik literatüründe henüz yer almayan birbirinden renkli çiçekler de görülebilir.

Palandöken’de doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler, Palandöken Dinlenme Tesisleri ve Piknik Alanı’nı ziyaret edebilir. Burası, çocuk oyun alanları ve piknik yerleri ile özellikle çocuklu ailelere hitap etmektedir. Parkın içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunmaktadır.

Abdurrahman Gazi Türbesi’ni de içinde barındıran Abdurrahman Gazi Mesire Alanı da yemyeşil ağaçların altındaki masalarda piknik yapmak, mangal yakmak ve doğayla baş başa vakit geçirmek için ziyaret edilebilir.

Palandöken Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler

Palandöken Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler


Karlarla kaplı dağları ve kayak turizmi ile Erzurum’un Palandöken ilçesi; kayak, zipline, telesiyej ve macera ve adrenalin dolu diğer aktivite seçenekleri ile kış tatili için keyifli bir gezi destinasyonudur.

Gece ve gündüz kesintisiz kayak deneyimi yaşayabileceğiniz Palandöken’de gezilebilecek tarihi mekanların sayısı kısıtlı olsa da, Hz. Muhammed’in sancaktarı olduğu rivayet edilen Abdurrahman Gazi Türbesi, tarihi ve manevi atmosferi ile huzurlu bir ziyaret noktasıdır. Türbenin içerisinde bulunduğu mesire alanı da ailece piknik yapmak ve doğa içinde keyifli vakit geçirmek için idealdir.

Palandöken’e gidildiğinde ayrıca; Palandöken Belediye Aile Piknik Alanı, Forum Erzurum, Palandöken Buz Pisti ve Demet Hanımın At Çiftliği Binicilik Ve İhtisas Kulübü de ziyaret edilebilir.

Palandöken Seyahatinde Kalınacak Yerler ve Oteller

Palandöken Seyahatinde Kalınacak Yerler ve Oteller


Uzun pistleri ile kayak turizminde Türkiye’nin yükselen değeri Palandöken, Aralık ile Nisan arasında devam eden kayak sezonu ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlayan bir turizm merkezidir.

Palandöken Dağı’ndaki kayak merkezinde bulunan konaklama yerleri, burada en çok tercih edilen otellerdir. Dört ve beş yıldızlı otellerin bulunduğu kayak alanında konaklama, ilçe ve Erzurum şehir merkezine göre daha yüksek fiyatlıdır. Kayak merkezine yakın ve daha uygun bir konaklama için ilçe merkezindeki oteller de tercih edilebilir.

Palandöken Seyahatine Nereden ve Nasıl Gidilir?

Palandöken Seyahatine Nereden ve Nasıl Gidilir?


Türkiye’nin en uzun kayak pistlerine ev sahipliği yapan ve kış turizminin önemli bir merkezi olan Palandöken, doğal güzellikleri ve eğlence anlayışı ile turistik bir ilçedir. Yüksek zirveli dağları, karlarla kaplı manzaraları ve kayak alanında bulunan lüks otelleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

Özellikle kış sezonunda yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi gören Palandöken, Erzurum şehir merkezine yaklaşık 30 km ve havalimanına 35-40 km uzaklıktadır. Kayak tatili için buraya gelen ziyaretçiler, genellikle uçak yolculuğu ve özel araba ile ulaşımı tercih etmektedir.

Uçak yolculuğu ile Erzurum’a gelen ziyaretçiler, araç kiralayarak Palandöken’e ulaşabilir.

Palandöken Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler

Palandöken Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler


Yılın her mevsiminde karlarla kaplı dağ manzaraları ve macera dolu aktiviteleri ile Palandöken, kayak turizminin Türkiye’deki en popüler adreslerinden biridir.

Aydınlatılmış pistleri ile kayak keyfinin 24 saat kesintisiz devam ettiği Palandöken’de yapılması gereken şeylerin başında kayak gelmektedir. Acemiler, orta seviye ve profesyoneller için farklı pistlerin bulunduğu Palandöken Kayak Merkezi’nde eğitmenler eşliğinde kayak eğitimi de alınabilir.

Kayak merkezinde buz tırmanışı, skipass, telesiyej, gondol lift, kızak ve buz tırmanışı gibi seçenekler de mevcuttur. Yıl boyunca binebileceğiniz zipline ve dev salıncak da Palandöken ve Erzurum manzaraları eşliğinde adrenalin dolu anlar yaşamak için idealdir.

Palandöken’e gelindiğinde, özellikle Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğrayan Abdurrahman Gazi Türbesi de ziyaret edilmelidir. Türbede dua ettikten sonra, burada bulunan mesire alanında ailenizle birlikte piknik de yapabilirsiniz.

Buraya gelindiğinde, Erzurum’un dünyaca ünlü lezzeti cağ kebabı da mutlaka denenmelidir.