Ünye Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler


Ünye Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Ünye ilçesi, Ordu’nun en popüler ilçelerinden bir tanesidir ve bu nedenden ötürü de her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Ünye’yi ziyaret eden tatilciler; burada doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, şehrin tarihi dokusunu inceleyebilir. Gezginler; eğlence mekanlarında eğlenebilir, yöresel yemeklerin de tadına bakabilir.

Ünye Kalesi’ni Gezintiye Çıkın

Ünye Kalesi, Ünye’nin simgelerinden bir tanesi haline gelmiş, 2500 yıllık bir tarihi mekandır. Tatilciler, Ünye gezilerinde, Ünye Kalesi’ne uğrayarak hem tarihi kalıntıları inceleyebilir hem de eşsiz manzarayı seyredebilir.

Tarihi Çınar Ağacı’nın Gölgesinde Dinlenin

Ünye’nin en popüler tarihi ve turistik yapılarından bir tanesi olan Tarihi Çınar Ağacı, Fatih Sultan Mehmet tarafından, Trabzon seferi dönüşünde dikilmiştir. Tarihi Çınar Ağacı şu an 556 yaşındadır. Gezginler, ilçe merkezine oldukça yakın konumda bulunan Tarihi Çınar Ağacı altında oturabilir, gölgesinde serinleyebilir ve harika fotoğraflar çekilebilir.

Gölevi’nde Doğa ile İç İçe Bir Gün Geçirin

Ünye’nin en popüler turistik bölgelerinden biri olan Gölevi, doğa ile iç içe olmaktan keyif alan hemen her ziyaretçinin hoşuna gidebilecek bir yerdir. Gölevi’ni ziyaret eden gezginler, burada bulunan şelale, ırmak ve sahillerde keyifli bir gün geçirebilir. Tatilciler, bütün bunların yanı sıra kamp yapma, piknik yapma ve balık tutma şansına da sahiptir.

Sahil ve Plajların Keyfini Çıkarın

Ünye ilçesi, Karadeniz’e kıyısı bulunan ilçelerden bir tanesidir. Bu nedenle tatilciler, Ünye tatilleri süresince birçok plaj ve sahilde denize girebilir, deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarabilir. Ünye’yi ziyaret eden tatilcilerin aynı zamanda çeşitli plaj sporlarını yapma şansı da bulunmaktadır.

Tarihi Çarşılarda Alışveriş Yapın

Ünye ilçesini gezintiye çıkan gezginler, burada bulunan tarihi çarşılarda dolaşabilir, çeşitli el işi sanatlarından satın alabilir. Ünye’de pek çok bakır ve deri ürünü bulmak mümkündür.

Kadılar Yokuşu’nu Çıkın

Ünye ilçe merkezine oldukça yakın konumda bulunan Kadılar Yokuşu, oldukça eski ve tarihi bir turizm noktasıdır. Ziyaretçiler; burada bulunan pek çok tarihi binayı inceleyebilir, şehrin tarihi dokusu hakkında bilgi sahibi olabilir.

Tozkoparan Mağarası’nı Gezintiye Çıkın

Tozkoparan Mağarası, içerisinden kaya mezarlarının bulunduğu, fındık tarlaları ve ağaçlar arasında yer alan oldukça güzel bir mağaradır. Ziyaretçiler; burada kaya mezarlarını inceleyebilir, mağarayı gezebilir ya da fındık tarlalarından fındık toplayabilir.

Konakların Büyüsüne Kapılın

Ünye ilçesinde pek çok tarihi konak bulunmaktadır. Gezginler, Ünye’de yer alan tarihi konakları gezebilir ve batılılaşma döneminin mimarisini inceleyebilir. Öte yandan tatilciler, restore edilip cafeye dönüştürülen konaklarda keyifli vakit geçirme şansına sahiptir.

Saray Hamamı’nda Rahatlayın

Saraya Hamamı, 19. yüzyılda yapılmış, Osmanlı-Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan oldukça eski bir yapıdır. Dönemin saray halkı ve misafirleri için inşa edilen hamam, zamanla restore edilmiş ve yeniden kullanıma açılmıştır. Tatilciler, burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte hamam hizmetlerinden yararlanabilir ve günün stresinden uzaklaşabilir.

Tarih Müzesinde Geçmişe Yolculuk Yapın

Tatilciler, Ünye’nin tarihi dokusunu en iyi yansıtan yerlerden biri olan Ünye Yaşayan Kültürel Tarih Müzesi’ni gezebilir. Ziyaretçiler, burada geçmişte kullanılan kıyafet ve aletlerin yanı sıra günlük yaşama ait canlandırmaları da inceleyebilir.

Saray Surları’nı İnceleyin

Saray Surları, Süleyman Paşa tarafından yaptırılan sarayın kalıntılarıdır. İlçe merkezine oldukça yakın konumda bulunan surları ziyaret eden gezginler, dönemin mimarisi ve ilçenin tarihi dokusu hakkında bilgi edinebilir.

Kamp ve Piknik Yapın

Ünye, doğa ile iç içe bir ilçe olduğundan, tatilciler burada bulunan pek çok alanda kamp ya da piknik yapabilir. Ziyaretçiler; hem deniz manzarası hem de doğal alanların aynı yerde bulunduğu alanlarda doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, sevdikleriyle keyifli anlar yaşayabilir.