Gazimağusa Tatilinde Gece Hayatı

Gazimağusa Tatilinde Gece Hayatı


Gazimağusa doğal güzellikleri, tarihi önemi ve birbirinden güzel plajlarının yanı sıra eğlence sektöründe de oldukça aktif bir ilçedir. Kuzey Kıbrıs’ın birçok bölgesinde olduğu gibi burada da, tatilde veya günübirlik gezilerinizde günün yorgunluğunu atabileceğiniz, arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz pek çok işletme hizmet vermektedir.

Genellikle sahil kesimlerinde bulunan eğlence mekanları, birbirinden farklı tarzları ve atmosferleri ile her zevke uygun alternatifler sunmaktadır. Aileniz ile birlikte vakit geçirebileceğiniz işletmeler bulunurken; daha genç kesime hitap eden gece kulüpleri de bölgede hizmet vermektedir.

Gazimağusa tatilinizde gidebileceğiniz eğlence mekanları listemizden önce tatilinizi planlamak için Gazimağusa Otelleri sayfamızda yer alan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Gazimağusa’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Gazimağusa’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs’ın popüler ilçelerinden olup kültürel, tarihi ve deniz turizminin oldukça geliştiği bir tatil merkezidir. Özellikle yaz aylarında artan turist popülasyonu ile canlanan ilçede yapılabilecek pek çok aktivite de bulunmaktadır.

İlçe, geçmişten günümüze birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürel ve tarihsel birikimi oldukça fazladır. Bu sebepten ötürü bölgede ziyaret edilebilecek tarihi yapı sayısı da gayet yeterli düzeydedir. Antik kentlerden devasa surlara, kalelerden müzelere kadar gezilebilecek pek çok önemli yeri bulunan Gazimağusa, aynı zamanda bir ada ilçesi olduğu için denize girebilecek birbirinden güzel plaj ve sahillere de ev sahipliği yapmaktadır.

Gazimağusa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerler; Hayalet Kasaba Maraş, Salamis Antik Kenti, Lala Mustafa Paşa Camii, Othello Kalesi, Cyclops (Kiklop) Mağarası, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak sıralanmaktadır.

Gazimağusa Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Gazimağusa Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Gazimağusa, bulunduğu konum itibariyle avantajlı olduğu için tarihsel süreçte birçok farklı medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın verdiği kültür birikimi, mutfağa da yansıdığı için bölgede pek çok farklı kültürlere ait yemekler tüketilmektedir.

Türk mutfağının ön planda olduğu ilçede Rum, Yunan ve Akdeniz mutfağının etkileri büyük oranda görülmektedir. Mutfağının öne çıkan lezzetleri arasında şeftali kebabı, pilavuna,molehiya ve pirohu bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs’ın renkli ve altın kumsallarıyla dillere destan şehri Gazimağusa’nın kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Gazimağusa Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Gazimağusa Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?

Gazimağusa Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?


Kuzey Kıbrıs’ın tatil merkezleri arasında yer alan Gazimağusa, adanın doğu kıyısına yakın bir konumdadır. Yıl içerisinde özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde turist akınına uğrayan ilçede yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır.

Yaz mevsimi uzun süren ilçede Akdeniz iklimi etkileri görülmektedir. Kış ayları ise kısa ve yağışlı geçen ilçe, ılıman bir iklime sahiptir. Liman kenti olan Gazimağusa’ya ulaşımlar iki farklı alternatif ile gerçekleştirilmektedir. İlçe, adada bulunduğu için buraya yapılacak olan ziyaretler hava ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. Türkiye’den Gazimağusa ilçesine yapılacak olan seyahatler için vize veya pasaport istenmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik belgesi göstererek giriş yapabildiği ilçeye direkt olarak hava yolu seferi bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü hava yolu ulaşımları dolaylı olarak yapılabilmektedir.

Gazimağusa’nın En Ünlü ve Popüler Plajları Listesi

Gazimağusa’nın En Ünlü ve Popüler Plajları Listesi


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarında yer alan Gazimağusa, liman kenti olma özelliği ile yaz aylarında turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Doğal güzellikleri, tarihi açıdan önemi ve plajları ile tam bir tatil cenneti olan ilçenin denizi genel itibariyle temiz ve berraktır.

Gazimağusa’nın neredeyse her sahilinde farklı bir plaj bulunmaktadır. Plajların bir kısmı özel tesislere ait, bir kısmı ise otellerin kontrolü altındadır. Tatilinizde ilçede hizmet veren halk plajlarını da tercih edebilirsiniz. Ada kenti olduğu için güneşin doğuşu ve batışının büyük bir keyifle izlenebildiği sahiller üzerinde bulunan plajların temizlikleri devamlı olarak yapıldığı için aileniz ile birlikte de bu plajlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gazimağusa tatilinizde tercih edebileceğiniz plajlar; Fig Tree, Glapsides Plajı, Derinya Halk Plajı, Silver Plajı olarak sıralanmaktadır.

Gazimağusa’da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Gazimağusa’da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Kuzey Kıbrıs’ta bir liman kenti olan Gazimağusa, doğal güzelliklerinin yanı sıra bulunduğu konum itibariyle birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebepten ötürü sınırları içerisinde ziyaret edebileceğiniz tarihi yapı sayısı oldukça fazladır.

Kıbrıs, bir adadan ibaret olduğu için gezilecek yerlerin birbirine yakın olması bu konuda büyük avantaj sağlamaktadır.

Tarih dolu bir şehir olan Gazimağusa tatilinizde ziyaret edebileceğiniz tarihi ve turistik yerler; Maraş Mahallesi (Hayalet Kasaba), Salamis Antik Kenti, Lala Mustafa Paşa Camii, Aziz Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi, Kantara Kalesi, Magosa Kent Surları, Ayios Thyrsos Kilisesi, Othello Kalesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Sinan Paşa Cami ve Canbulat Müzesi olarak sıralanmaktadır.

Gazimağusa Yapılacaklar

Gazimağusa Yapılacaklar


Gazimağusa, tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzellikleri ve birbirinden güzel sahilleri ile günümüzün popüler tatil merkezleri arasındadır. Kuzey Kıbrıs’ın ilçesi olan Gazimağusa’da gezilebilecek pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra doğal güzellikler bakımından da gezilebilecek önemli yerler vardır.

Altın tanecikli kumlarından oluşan plajlarında denize girebileceğiniz ilçenin sahillerinde uzun yürüyüşler yapabilir, ilçe merkezinde dolaşırken bölge mutfağının en leziz örneklerinin tadına bakabileceğiniz restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Yaz mevsiminin oldukça uzun sürdüğü bir iklime sahip ilçede tekne turu veya su sporlarına yönelik aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Gazimağusa için tatil programınız hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Gazimağusa Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Girne Tatilinizde Gece Hayatı

Girne Tatilinizde Gece Hayatı


Kuzey Kıbrıs’ın ilçelerinden Girne’de gece hayatı oldukça hareketli geçmektedir. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden eğlenceler için bölgede hizmet veren birçok bar, club, casino ve beachler bulunmaktadır.

Dünyanın her yanından gelen turistler ile birlikte özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan Girne’de gece hayatı, genellikle yüksek sesli müzik ve alkollü içecek çeşitliliği bol olan mekanlardan oluşmaktadır. Girne’nin öne çıkan mekanları arasında Ego Bar, Sky Lounge & Bar ve Viplus Coctail Bar & Waffle House bulunmaktadır.

Girne tatilinizde gidebileceğiniz eğlence mekanları listemizden önce tatilinizi planlamak için Girne Otelleri sayfamızda yer alan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Girne’de Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Girne’de Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Kuzey Kıbrıs’ın gözde tatil merkezlerinden olan Girne, bölgedeki diğer ilçelere nazaran kalabalık nüfusu, birbirinden güzel plajları, lüks otelleri ve dünya mutfağının en leziz örneklerinin yer aldığı restoranlarıyla her yaz turist akınına uğramaktadır.

Nüfusu yaklaşık 65 bin olan ilçe, tarihsel süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından ötürü pek çok önemli tarihi yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Küçük bir ada ilçesi olduğu için kolay bir şekilde gezilebilen ilçe merkezi ile keyifli bir tatil geçirebileceğiniz Girne’de, marinadan başlayan sahil yürüyüşleri yapabilir, denize ve manzaraya karşı yemek yiyip içki içebilir, gündüz saatlerinde altın renkli kumlara sahip plajlarda denize girebilirsiniz.

Girne için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Girne Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Girne Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Girne Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Kuzey Kıbrıs’ın ilçelerinden Girne’de mutfak kültürü melez denilebilecek bir yapıdadır. Doğu ve Batı mutfaklarının sentezlenmesi ile oluşan ilçedeki yemek kültürü, her kesimden ziyaretçiye hitap edecek alternatifleri bünyesinde barındırmaktadır.

Deniz mahsulleri ile yapılan yemek çeşitleri oldukça bol olan Girne mutfağının öne çıkan lezzetleri arasında humus, hellim peyniri, şeftali kebabı, mücendra pilavı fava ve molehiya olarak sıralanmaktadır. Özellikle hellim peynirinin bu mutfakta büyük bir yeri bulunurken, peynir kızartılarak veya söğüş şeklinde servis edilmektedir.

Girne mutfağına özgü bir başka yemek ise macundur. Bölgede hemen hemen her restoranda çeşitli ürünlerden yapılmış olan macunları görebilirsiniz. Yaz mevsimlerinde üzerine buz konularak servis edilen macunlar, turistler tarafından da oldukça ilgi görmektedir.

Girne Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?

Girne Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?


Kuzey Kıbrıs’ın turistik ilçelerinden olan Girne, Gazimağusa’ya 76, Lefkoşa’ya ise 30 kilometre uzaklıktadır. Ilıman bir iklime sahip olan ilçede yerleşimler antik çağlara kadar uzanmaktadır. Bu sebepten ötürü bölgede, ziyaret edebileceğiniz pek çok tarihi yapı bulunmaktadır.

Çevresini sarmalayan Kayalar, Beşparmak, Lapta ve Kantara Dağları ve Akdeniz’in mavi suları ile eşsiz bir manzara sunan Girne, çevresinde ziyaret edebileceğiniz pek çok önemli destinasyonlara da yakın konumdadır.

Girne’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri

Girne’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri


Girne, Kuzey Kıbrıs'ın en turistik şehirlerinden biridir. Aynı zamanda liman kenti olmasından ötürü ülkenin en kıymetli bölgelerinden biri olarak gösterilmektedir. Girne’nin nüfusu Kıbrıs’taki diğer kentlere nazaran daha düşüktür.

Hem ufak hem de bir o kadar şirin bir şehir olmasından ötürü özellikle tatil için ilk sıralara ekleyebileceğiniz bölgelerin başındadır. Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan bir geçmişe sahip olması da tarihi eserleri ile ün salmış ve sizleri gerçek anlamda sanatla kucaklayacak bir şehir olmasına olanak sağlamıştır.

Mimari yapısı zamanla çok daha iyi bir hale getirilen Girne'nin 2000'lerden sonra özellikle otellerine ve casinolarına yaptığı yatırımlarla birlikte turist ağırlama potansiyeli ve onlara gerçek anlamda güzel bir tatil sunma imkanı bir hayli artmıştır.

Girne’de mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerlerin başında ise, görkemli yapısıyla Girne Kalesi, 1160 yılında inşa edilen Bellapais Manastırı, 700 metrelik yüksekliğiyle St.Hilarion Kalesi ve tüm gizemiyle beraber Mavi Köşk yer almaktadır. Bu destinasyonlara ek olarak Hz. Ömer Türbe ve Mescidi, Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği, Türk Tankı ve İkon Müzesi de bölgede gezilecek yerler arasında sıralanmaktadır.

Girne Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Girne Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler


Kuzey Kıbrıs’ın cazibe merkezlerinden olan Girne, yalnızca Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından gelen turistler ile ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Yeşil ağaçlarla kaplı dağlarının, denizin maviliği ile birleştiği eşsiz güzelliğe sahip Girne’ye tatil için gittiğinizde pek çok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Tarihi gezilerden plaj turizmine, su sporları aktivitelerinden gece hayatına kadar eğlenceli tatilin adresi olan Girne’de ister sakin, isteseniz de çok hareketli bir tatil yaşayabilirsiniz.

Girne için tatil programınız hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Girne Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Kıbrıs’ta Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Akdeniz’in dünya çapında ünlü adası olan Kıbrıs, doğal güzellikleri, eğlenceli gece hayatı ve birbirinden güzel plajlarıyla her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen popüler bir  tatil merkezidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rum Kesimi olarak iki devletin yer aldığı ada, tam ortada bulunan görünmeyen bir sınır ile ayrılmaktadır. Bağımsızlığı Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs, doğal güzellikleri ve gezilecek yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Gazimağusa, Girne ve başkent Lefkoşa’dan oluşan Kuzey Kıbrıs’ta yer alan Beşparmak Dağları, Karpaz Yarımadası, Green Heights Park ve Zafer Burnu, mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler olarak sıralanmaktadır.

Kıbrıs Tatilinde Gece Hayatı

Kıbrıs Tatilinde Gece Hayatı


Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Kıbrıs, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, birbirinden güzel sahilleri ve eğlence mekanlarıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin keyifle tatil planlarını gerçekleştirdiği bir ülkedir. Kıbrıs, yüzölçümü olarak her ne kadar küçük olsa da, sunduğu imkanlar ile birlikte oldukça fazla misafir ağırlamaktadır.

Casinoları, gece kulüpleri, barları, restoranları ve kafeleriyle birlikte arkadaşlarınız veya aileniz ile keyifli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz Kıbrıs’ta; sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebilir, uzun sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Gündüz saatlerinde hizmet vermeye başlayan restoranlarda, Akdeniz’in en taze balıklarının tadına bakabilir, eşsiz manzara eşliğinde lezzetli bir yemek keyfi yapabilirsiniz.

Kıbrıs tatilinizde gidebileceğiniz eğlence mekanları listemizden önce tatilinizi planlamak için Kıbrıs Otelleri sayfamızda yer alan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Kıbrıs’ta Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Dünyanın dört bir yanından her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir ada olan Kıbrıs, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve Akdeniz’e kıyısı olan benzersiz plajlarıyla öne çıkan bir tatil merkezidir. Kuzey Kıbrıs’ta başkent Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne olmak üzere gezilecek pek çok destinasyon bulunmaktadır.

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kıbrıs’ta farklı kültürlerin bir arada yaşamasının doğal bir sonucu olarak birçok öne çıkan tarihi ve turistik yapı yer almaktadır. Gotikten Osmanlı mimarisine kadar geniş bir yelpazeyi içine alan yapılar, yılın her dönemi ziyarete açıktır. Konaklama bakımından da pek çok alternatifin bulunduğu Kıbrıs, keyifli bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Kıbrıs için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Kıbrıs Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs Kalınacak Yerler ve Oteller

Kıbrıs Kalınacak Yerler ve Oteller


Kuzey Kıbrıs; plajları, oyun salonları, doğal güzellikleri, tarihi yapılarıyla öne çıkan tatil merkezleri arasında yer almaktadır. Birbirinden güzel lüks otellerin hizmet verdiği Kuzey Kıbrıs, özellikle yaz aylarında dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzey Kıbrıs, gezilecek yerler bakımından da birçok alternatife sahiptir. Kuzey Kıbrıs tatilinde Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa ilçelerinde bulunan doğal güzellikleri ve tarihi yerleri gezebilir; birbirinden güzel eğlence mekanlarında dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

Kıbrıs’ın Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Kıbrıs’ın Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Kıbrıs, birçok farklı kültüre sahip insanların bir arada yaşamasıyla birlikte kendi geleneklerini ve kültürel alışkanlıklarını oluşturmuş bir ülkedir. Buna bağlı olarak Kıbrıs mutfağı, kendine has tariflerle ve yöreye özgü yemeklerle birlikte keyifli bir lezzet alışkanlığı sunmaktadır.

Akdeniz ikliminin etkisinde olan Kıbrıs, bu durumu mutfağına en iyi yansıtabilmiş ülkelerden biridir. Özellikle sebze, zeytin, meze, hellim peyniri gibi ürünlerin üreticiliğini veya yetiştiriciliğini yapan Kıbrıs halkı, bu özel tatları mutfaklarına en iyi biçimde taşımıştır.

Kıbrıs’ın kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Kıbrıs Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Kıbrıs Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Kıbrıs Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Kıbrıs, doğal güzellikleri, altın renkli sahilleri, eğlenceli mekanları, lüks otelleri ve casinolarıyla birlikte her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi boyunca birçok medeniyetin hakimiyet kurduğu Kıbrıs, otantik yapılarının yanı sıra farklı kültürlerin harman olduğu bir turizm bölgesi olarak öne çıkmaktadır.

Yılın her dönemi turist akınına uğrayan Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hakimdir. Bu nedenle yaz mevsimlerinin uzun sürdüğü Kıbrıs’ta turizm oldukça gelişmiş durumdadır. Yüzölçümü bakımından küçük olan Kıbrıs’ta, buna rağmen gezilecek pek çok destinasyon, keşfedilecek birçok yer bulunmaktadır. Toplamda 2 - 3  gün aralığında Kıbrıs’ın bütün noktalarını ziyaret edebilir, keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kıbrıs’ın En Ünlü ve Popüler Plajları Listesi

Kıbrıs’ın En Ünlü ve Popüler Plajları Listesi


Kuzey Kıbrıs’ta deniz, kum ve güneşin tadını keyifle çıkarabileceğiniz birçok plaj bulunmaktadır. Doğal güzellikleri bakımından sınırlı destinasyona sahip olan Kıbrıs, plajlar ve beachler açısından oldukça zengindir. Dünyaca ünlü pek çok plaja ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs’ta su sporları, su altı dalışları gibi ekstrem sporlar yapabileceğiniz plajlar da bulunmaktadır.

Kıbrıs’taki plajların büyük bir kısmında şezlong, şemsiye, giyinme kabini, tuvalet, restoran ve bar gibi imkanlar sunulmaktadır. Genellikle ince tanecikli kumlardan oluşan sahiller üzerinde hizmet veren Kıbrıs plajlarına ulaşımlar da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Kıbrıs’ın en popüler plaj ve beachleri Glapsides Plajı, Acapulco Plajı, Alagadi Plajı, Altınkum Plajı, Denizkızı Plajı, Mare Monte Plajı, Camelot Beach, Escape Beach ve Diana Beach olarak sıralanmaktadır.

Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Akdeniz’de bir ada kenti olan Kuzey Kıbrıs, birbirinden güzel plajları, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Gece hayatı ile de ünlü olan Kuzey Kıbrıs’ta casinolarda eğlenebilir, popüler gece kulüplerinde sabahın ilk saatlerine kadar dans edebilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra tarihi yapıları ile de birçok gezilecek yer bulunan Kuzey Kıbrıs’ta tatiliniz boyunca tarihi ve turistik destinasyonları ziyaret edebilirsiniz.

Keşfedilecek pek çok noktası ile turistlerin vazgeçilmez adresi olan Kıbrıs için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Kıbrıs Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kıbrıs Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Kıbrıs Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler


Akdeniz semalarında bir ada ülkesi olan Kıbrıs, ılıman iklimi, zengin bitki örtüsünün yarattığı doğal güzellikleri, tarihi yapıları, sıcak kumsalları ve eğlence hayatıyla birlikte her yıl milyonlarca turistin akın ettiği bir tatil merkezidir.

Kıbrıs’ta gezilecek pek çok tarihi yapı, keşfedilecek birçok plaj bulunmaktadır. Bunun yanı sıra lüks otelleriyle dünya çapında adından söz ettiren Kuzey Kıbrıs, oldukça hareketli olan gece hayatıyla da birlikte konuklarına keyifli bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Kıbrıs tatilinizi daha renkli hale getirebileceğiniz aktiviteler arasında; su altı dalışı, trekking, tarihi geziler, tekne turları yer almaktadır.

Kıbrıs için tatil programınız hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Kıbrıs Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Lefkoşa Tatilinde Gece Hayatı

Lefkoşa Tatilinde Gece Hayatı


Lefkoşa’da gece hayatı oldukça hareketli geçmektedir. Özellikle hafta sonları kalabalık olan gece hayatına yönelik mekanlar, sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir.

Havaların ısınıp, turizm sezonunun başlamasıyla hareketlenmeye başlayan gece hayatı, kış aylarında da kısmi bir şekilde devam etmektedir. Lefkoşa’da gece hayatına yönelik hizmet veren işletmelerde ücretler Türkiye’deki mekanlara göre biraz daha pahalıdır.Lefkoşa tatilinizde gece eğlenmek için gidebileceğiniz pek çok bar, cafe, club ve casinolar bulunmaktadır. Kıbrıs’ta kumarhanelerin yasal bir şekilde faaliyet göstermesi de, bölgeyi cazip kılan detaylar arasındadır. 

Lefkoşa tatilinizde gidebileceğiniz eğlence mekanları listemizden önce tatilinizi planlamak için Lefkoşa Otelleri sayfamızda yer alan oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Lefkoşa’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Lefkoşa’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Kıbrıs’ın merkezi olan Lefkoşa, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, hem de Rum Kesimi’nin başkenti kabul edilmektedir. Bu nedenden dolayı kozmopolit bir yapıya sahip bölge, geçmişten günümüze de birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasından ötürü ortak bir kültürün oluşmasına ön ayak olmuştur.

Lefkoşa, tarihi boyunca büyük önem arz ettiği için, büyük devletler tarafından hakimiyet altına alınmıştır. Bu nedenden dolayı bölgede çok önemli tarihi yapılar yer almaktadır. Lefkoşa’yı gezmeye bu tarihi yapıları ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgenin öne çıkan lokasyonlarını keşfedebilir, müzelerde ada tarihiyle ilgili olarak detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Lefkoşa için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Lefkoşa Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lefkoşa Kalınacak Yerler ve Oteller

Lefkoşa Kalınacak Yerler ve Oteller


Kıbrıs adasının tam merkezinde yer alan Lefkoşa, Rum Kesimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Büyük bir geçmişi olan Kıbrıs’ın merkezi Lefkoşa’da tatil severler için yapılacak birçok farklı aktivite yer almaktadır. Deniz turizminin oldukça gelişmiş olduğu bölgede, ziyaret edilebilecek pek çok tarihi yapı da bulunmaktadır.

İklimi genel olarak ılıman olan Lefkoşa’da yaz sezonu oldukça uzun sürmektedir. Buna bağlı olarak da turizm sezonu, yılın birçok ayında gerçekleştirilebilmektedir.

Lefkoşa Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Lefkoşa Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Kuzey Kıbrıs’ın merkezi olan Lefkoşa, geçmişten günümüze birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasından ötürü, farklı kültürlerin harmanlandığı bir yerleşim yeridir. Dolayısıyla mutfağına da yansıyan bu harmanlık, Türk, Avrupa, Rum ve Yunan mutfağını bir arada barındırıyor.

Lefkoşa mutfağında ağırlıklı olarak Türk ve Rum yemekleri tercih edilmektedir. İlçenin öne çıkan lezzetleri arasında şeftali kebabı, pilavuna, molehiya ve nor böreği gibi yiyecekler bulunuyor.

Şehir merkezinde hemen hemen her köşe başında bir restoran veya lokanta ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Lüks restoranlardan, fast food yiyeceklerin bulunduğu lokantalara kadar geniş seçenekler bulunan Lefkoşa’da damak zevkinize uygun yemekler bulabilirsiniz.

Lefkoşa Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?

Lefkoşa Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?


Kıbrıs’ın tam merkezinde yer alan başkent Lefkoşa, özellikle tatil dönemlerinde oldukça tercih edilen şehir merkezleri arasındadır. Sınırları içerisinde bulunan tarihi yapıları, eğlenceli mekanları ve birçok medeniyetin tarih boyunca konaklamış olduğu bölge, ılıman ikliminden ötürü tatil sezonunu uzun yaşamaktadır. Bu sebepten ötürü turistik seyahatlerin yoğun olduğu bölgeler arasında yer alan Lefkoşa, neredeyse yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Çevresinde bulunan denize kıyısı olan ilçelere oldukça yakın mesafede yer alan Lefkoşa’da günübirlik bir şekilde denize girebilir, etrafta bulunan tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Toplamda 2 - 3 gün aralığında bütün adayı dolaşıp tatilinizi dolu dolu yaşayabileceğiniz bir nokta olan Lefkoşa, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ile günümüzün popüler tatil bölgeleri arasında yerini almıştır.

Lefkoşa Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

Lefkoşa Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi ve Turistik Yerler


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa, adanın tam olarak merkezinde yer alırken, civardaki ilçelere göre yapılaşmanın oldukça geliştiği, kalabalık nüfusuyla ve gezilecek önemli yerleriyle ön plana çıkan yerleşim yeridir.

Yüzölçüm bakımından küçük olan Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’ya da yakın konumdadır. Bu sebeple Lefkoşa tatilinizde kolay bir şekilde diğer ilçeleri de günübirlik gezebilirsiniz.

Lefkoşa, bulunduğu lokasyon itibariyle, geçmiş yıllarda birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olduğu için bünyesinde çok farklı tarihi yapı da bulundurmaktadır. Şehrin birçok noktasında görülebilen bu tarihi yapıların birçoğu ziyarete açık durumdadır.

Lefkoşa tatilinizde ziyaret edebileceğiniz tarihi yerler; Bedesten, Büyük Han, Venedik Sütunu, Haydarpaşa Camii, Selimiye Camii, Lüzinyan Evi, Kumarcılar Hanı, Lefkoşa Kent Surları, Mevlevi Tekke Müzesi, Taş Eserler Müzesi, Milli Mücadele Müzesi ve Kıbrıs Özel Etnoğrafya Müzesi olarak sıralanmaktadır.

Lefkoşa Tatilinizde Yapılacaklar Listesi

Lefkoşa Tatilinizde Yapılacaklar Listesi


Kıbrıs’ın tam merkezinde yer alan Lefkoşa, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de Kıbrıs Rum Kesimi’nin başkentidir. Adanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden olan Lefkoşa, ortadan çekilen sınır ile bir tarafı Rumlara, diğer tarafı Türkiye’ye bağlı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Adanın sanayi, ekonomi, devlet idaresi gibi işleri buradan yürütülürken, tatil amacıyla da Lefkoşa’yı tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Lefkoşa tatilini keyifli hale getirebilmek için yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Yemyeşil dağları, aktif gece hayatı, uzun yürüyüşler yapabileceğiniz alanlar, gün boyu gezebileceğiniz kadar çok olan tarihi yapıları ve müzeleriyle adanın ön plana çıkan ilçesi Lefkoşa’yı şehir merkezinden keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Merkez  sınırları içerisinde bulunan casinolarda eğlenebilir, lüks restoranlarda Kıbrıs mutfağına özel yemekleri tadabilir, gece hayatının tadını çıkarabilir veya sessiz sakin bölgelerde vakit geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

Girne Kalınacak Yerler ve Oteller

Girne Kalınacak Yerler ve Oteller


Kuzey Kıbrıs’ın tatil merkezlerinden biri olan Girne, iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen ilçeler arasındadır. Sıcak kumsallarında güneşlenip serin sularında ferahlayabileceğiniz ve aynı zamanda tarih - kültür gezileri düzenleyebileceğiniz Girne içerisinde konaklayabileceğiniz çeşitli tesisler yer almaktadır.
Gazimağusa Kalınacak Yerler ve Oteller

Gazimağusa Kalınacak Yerler ve Oteller


Kuzey Kıbrıs’ın en popüler ilçelerinden olan Gazimağusa, adanın doğusunda yer almaktadır. Liman şehri olan Gazimağusa, bulunduğu konum itibariyle turistlerin de uğrak yerlerindendir. Kültürel ve doğa turizminin yanı sıra sahilleriyle de popüler olan ilçede konaklama yapılabilecek pek çok alternatif tesis yer almaktadır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölge, yaz aylarını uzun, bol güneşli; kış aylarını kısa ve yağışlı bir şekilde geçirmektedir. Yağışların yağmur şeklinde olduğu ilçede en soğuk derece 9; yaz aylarında en sıcak derece ise 40 olarak görülmektedir. Deniz sularının sıcaklığı ortalama 21 derece olan ilçenin plajları oldukça temiz ve kumları altın taneciklidir.

Girne Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Girne Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Kuzey Kıbrıs’ın popüler tatil merkezinden Girne, sakin denizi ve ince tanecikli kumları ile ön plana çıkmaktadır. Genel olarak iklimin sıcak olduğu bölgede yaz mevsimi haricinde de yılın birçok ayında denize girebilmektedir.

Birçoğu ilçe merkezine yakın konumda olan plajlar, Girne’nin doğu ve batı kesimlerinde olmak üzere iki farklı lokasyonda yer almaktadır. Doğu tarafında yer alanlar genellikle halk plajları olurken; batı kesimindeki plajlar ise özel tesisler tarafından işletilmektedir. İlçenin doğusunda yapılaşma, diğer bölgelere nazaran daha az olduğu için bu yerler biraz daha bakir durumdadır.

Girne tatilinizde tercih edebileceğiniz plajlar; Mare Monte, Acapulco, Alagadi, Diana, Deniz Kızı ve Alsancak Plajı olarak sıralanmaktadır.

Kıbrıs’tan Dönerken Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Kıbrıs’tan Dönerken Alınabilecek Hediyelik Eşyalar


Kıbrıs tatiliniz sırasında satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında gıda ürünleri, takı, magnet ve küçük figürler yer almaktadır. Dünyaca ünlü markaların bulunduğu Kıbrıs’ta, sevimli süs eşyaları, takılar ve üzerinde Kıbrıs haritasının bulunduğu çeşitli mutfak eşyalarını Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’nın şehir merkezinde her hediyelik eşya dükkanında bulabilirsiniz.

Kıbrıs’ta satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar listesine göz atmadan önce hemen bir Kıbrıs tatili planlamak istiyorsanız Kıbrıs Otelleri sayfamızdaki otelleri inceleyerek yerinizi ayırtabilirsiniz.

Kıbrıs’ın Şehirleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kıbrıs’ın Şehirleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Kıbrıs, tarihi boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İçerisinde antik kentler, tarihi yapılar ve birbirinden etkileyici doğal güzellikler bulunan Kıbrıs, özellikle Venedikliler döneminde denizcilik alanında önemli bir üs olarak kullanılmıştır.

Kuzey Kıbrıs’ın toplamda 6 adet ilçesi bulunmaktadır. Kıbrıs tatillerinde gezip, keşfedebileceğiniz bu ilçeler, gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Yılın her dönemi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Kuzey Kıbrıs, turizm alanında oldukça gelişmiş bir ülkedir.

Kıbrıs’ın hangi şehrinde tatilinizi planlayacağınıza karar verdikten sonra konaklama yapacağınız oteli Kıbrıs Otelleri sayfamızda birçok tesisi ayrıntılı olarak inceleyebilir ve size en çok hitap eden otelden yerinizi kolayca ayırtabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kıbrıs’ta Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs, özellikle yaz aylarında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ile birlikte kalabalık olmaktadır. Bu durumun trafiğe de yansıdığı Kuzey Kıbrıs’ta, kış aylarında daha az toplu taşıma seferleri yapılırken; yaz aylarında sefer sayıları daha da sıkıştırılmaktadır.

Yüzölçümü olarak küçük bir ülke olan Kuzey Kıbrıs’ta genellikle toplu taşımalardan ziyade taksi veya araç kiralama hizmetleri kullanılmaktadır. Trafiğin, Türkiye’deki gibi sağ şeritten değil sol şeritten aktığı Kıbrıs’ta araçların direksiyonu da sağ tarafta bulunmaktadır.

Kıbrıs’ta şehirler birbirine çok uzak mesafede olmadığı için, istediğiniz yere kısa süre içerisinde taksi veya kiraladığınız araçlar ile kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Tatiliniz sırasında aynı zamanda Kombos adı verilen özel otobüs firmalarının seferlerini veya dolmuşları da tercih edebilirsiniz.