Rize'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Rize'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Doğal güzellikleri ve şaşırtıcı manzaraları ile görülmeye değer güzellikler sunan Karadeniz’in güzel şehri Rize; etkileyici sıradağları, derin vadileri, masmavi nehirleri, ünlü buzul gölleri, etrafı süsleyen yemyeşil ormanları ile Türkiye’nin dört bir yanından doğa severlerin uğrak noktalarından biridir.

Kendine has iklimi, bol yağışlı havası, doğa ve nehir aktiviteleri ile gerçek bir doğa cenneti olarak değerlendirilebilir. Dağlar, vadiler, buzul göller, ormanlar, dağ çayırları ve yaylalar burada oldukça boldur. Rize, aynı zamanda şelale cenneti olarak da bilinir. Rize’de birbirinden güzel şelaleler, onlarca metre yükseklikten akan suları ve yeşille maviyi buluşturan güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Şehrin en popüler doğal güzellikleri; Fırtına Vadisi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Anzer Yaylası, buzul gölleri, Gito Yaylası, Sal Yaylası, Pokut Yaylası, Palovit Yaylası, Elevit Yaylası, Palovit Şelalesi, Gelin Tülü Şelalesi, Arapdüzü Mesire Alanı, Bulut Şelalesi, Büyükdeniz Gölü ve Ayder Kaplıcaları’dır.

Rize’nin diğer yayla, göl, nehir ve vadileri de görülmeye değerdir.

Rize Seyahatinde Gece Hayatı

Rize Seyahatinde Gece Hayatı


Yemyeşil yayla manzaraları, eşsiz doğası, yöresel lezzetleri ve tarihi yapıları ile Rize, Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Büyüleyici doğasında harika birkaç gün geçirebileceğiniz Rize seyahatinde, günün ilerleyen saatlerinde eğlence seçenekleri ise oldukça kısıtlıdır.

Rize gece hayatının kalbi şehir merkezinde atmaktadır. Şehir merkezinde, meyhane konsepti ile öne çıkan Öz Balık Lokantası tercih edilebilir. Deniz kenarındaki Sevil Cafe de canlı müzik programları ile popüler bir mekandır.

Bar ve pub tarzında bir eğlence mekanı için Salto Bar ve şehir merkezindeki diğer birkaç bar ve pub tercih edilebilir. Cafe Kahve Köpüğü ise ziyaretçilerine karaoke ile sahneye çıkarak özgürce şarkı söyleme olanağı sunmaktadır.

Şehir merkezinin dışında, çevre ilçe ve köylerde deniz kenarında hizmet veren balık lokantalarında keyifli bir akşam yemeği yemek de mümkündür.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler


Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Rize, Karadeniz çayının yeri olarak bilinen Doğu Karadeniz’de yer almaktadır. Trabzon ve Artvin ile komşudur ve Erzurum il sınırında yer alır. Ayrıca, Karadeniz kıyısında yer almaktadır.

Türkiye’de çay yetiştiriciliğinin merkezi olan Rize, yazın ılık ve kışın serin havası ile her mevsim ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehir, özellikle doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Yaylaları, ormanları, gürül gürül akan suları ve muhteşem dağ manzaraları ile Rize, doğaya kaçmak isteyenler için harika bir seyahat noktasıdır.

Rize, tarih meraklıları için de pek çok gezi destinasyonuna sahiptir. Yüzlerce yıl ayakta kalmayı başarmış kaleler, taş köprüler, camiler ve çok çeşitli tarihi yapıların bulunduğu Rize’de; çay bahçeleri, kaplıcalar, müzeler, göl ve şelaleler, milli parklar, mesire alanları, dinlenme yerleri, seyir terasları, çay bahçeleri ve çok daha fazlası bulunabilir.

Rize seyahatinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında, şehrin sembolü haline gelen yaylalarıdır. Fırtına Deresi ve Kaçkar Dağları Milli Parkı da oldukça etkileyicidir. Rize’yi Rize yapan değerlerden biri olan çayın üretiminin merkezine gitmek için ise Ziraat Çay Bahçesi ziyaret edilebilir.

Rize Kalesi, Ayder Kaplıcaları, Palovit Şelalesi, Şahin Tepesi, Tarihi Rize Çarşısı, Rize Müzesi, Ayder Yaylası, Elevit Yaylası, Sal Yaylası, Gito Yaylası, Kıble Dağı Cami, Anzer Yaylası ve Zilkale de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Rize Seyahati İçin Hediyelik Eşya Rehberi

Rize Seyahati İçin Hediyelik Eşya Rehberi


Çayı, yöresel mutfağı, yemyeşil yaylaları, kendine has gelenekleri, yöresel kıyafetleri, tarihi ahşap evleri, muhteşem Karadeniz havası ve doğası ile Rize, seyahat için gelen ziyaretçilerine sunacak pek çok tarihi ve turistik cazibe merkezine sahiptir.

Çay, Rize denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biridir ve Rize’ye gidildiğinde almadan geri dönülmemesi gerekir. Yoğun ve lezzeti aroması ile Rize çayı, çay bahçelerinde ve çay üreticilerinde bulunabilir.

Ayder Yaylası, Rize’nin turistik cazibe merkezlerinden biridir. Yayla ile özdeşleşen Anzer balı da Rize’de hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alınabilir.

Rize seyahatinde hediyelik eşya olarak ayrıca; Rize temalı dekoratif objeler, Rize bezi olarak da bilinen feretiko, örgü sepetler, Hemşin çorabı ve çay kolonyası da tercih edilebilir.

Rize’nin İlçeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rize’nin İlçeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Rize; yemyeşil ağaçları, tertemiz doğası, muhteşem dağlarla çevrili yaylaları, nehirleri, oturup izleyebileceğiniz şelaleleri, yaz aylarında taze esintileri ve çay bahçeleri ile etkileyici bir gezi destinasyonudur.

Güneşi, sıcak havası ve plajları ile tanınan Ege ve Akdeniz sahillerinin aksine, Karadeniz sahili süsleyen Rize, yazın bile esen rüzgarı ile Doğu Karadeniz’in öne çıkan şehirlerinden biridir. Rize’nin sahil şeridinde, Karadeniz’in serin sularında yüzme deneyimi yaşayabileceğiniz ilçelerin dışında, dağ manzaralı yaylalarının yer aldığı ilçeler, çay üretimi ile öne çıkan ilçeler ve köy hayatının hakim olduğu ilçeler bulmak da mümkündür.

Her biri kendine has özellikleri ile öne çıkan Rize ilçeleri; Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar’dır.

Rize Seyahatinde Kalınacak Yerler ve Oteller

Rize Seyahatinde Kalınacak Yerler ve Oteller


Karadeniz’in en popüler seyahat duraklarından biri olan Rize; bir tarafı deniz ve bir tarafı dağ manzaralı, yemyeşil ormanları, muhteşem doğası, akarsuları, dağları, yaylaları, köyleri ve çok daha fazlası ile ziyaretçiler için keşfedilecek yerlerle doludur.

Sahil şeridinde bulunması nedeniyle, Rize’deki konaklama talepleri daha çok yaz aylarında ortaya konulmaktadır. Rize yaylaları da, kışın artan sıcaklık farklı nedeniyle daha çok ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçi çekmektedir.

Şehir merkezi, sahil şeridi, çevre iller ve doğa içindeki köylerinde çok çeşitli konaklama seçenekleri sunan Rize’de, her bütçeye uygun otel, apart otel, butik otel ve doğa içinde konaklama tesisleri bulmak mümkündür.

Rize Mutfağının Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Rize Mutfağının Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi, Karadeniz’in güzel şehri Rize de bol ve bereketli kaynaklarından ortaya çıkan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Dağların denize bakan yamaçları, bol yağışlı iklimi ve yemyeşil doğası ile elverişli iklim koşullarının hakim olduğu Rize, Türkiye’de çay üretiminin önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Tam bir çay şehri olan Rize’nin mutfağında da yine bereketli topraklarının yansımasını görmek mümkündür.

Rize’de tahıl denildiğinde ilk akla gelen mısırdır. Mısır hem taneli olarak hem de un formunda birçok yemekte kullanılmaktadır. Fındık, fasulye, karalahana, hamsi de sıklıkla kullanılan besinlerdir.

Rize mutfağının öne çıkan yöresel yemekleri arasında ise; mıhlama, Laz böreği, Çayeli fasulyesi, Korkoto çorbası, hamsili pilav, Rize kavurması, Rize pidesi, hamsili pilav ve pekmezli kabak tatlısı yer almaktadır.

Rize Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Rize Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Karadeniz sahili kıyısında, Türkiye’de çay yetiştiriciliğinin kalbinde bulunan Rize, giderek popüler bir destinasyon haline gelen modern bir şehirdir. Şehrin üst kısımlarındaki yemyeşil yamaçları, Karadeniz’in muhteşem manzaraları, tarihi ve kültürel mirası, turistik cazibe merkezleri ve daha fazlası ile Rize’ye seyahat eden yerli ve yabancı turistlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Rize’nin çay üretiminde önemli bir yerde olması, Karadeniz’de stratejik olarak önemli bir konumda bulunması ve gelişen bir modern şehir olması nedeniyle Rize’ye ulaşım seçenekleri de gelişmiştir.

Rize Seyahatine Gideceklere Plaj Rehberi

Rize Seyahatine Gideceklere Plaj Rehberi


Nefes kesici güzellikte yemyeşil doğası, tertemiz havası, Karadeniz’in muhteşem manzaraları ile Rize ilçesi, Doğu Karadeniz’de en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. Karadeniz kıyısına serilen muhteşem sahili de birçok ziyaretçiyi büyülemektedir. Sıcak yaz günlerinde yüzmenin yanı sıra kano, sörf, dalış ve hatta tekne turu bile yapmak mümkündür.

Rize’de deniz her zaman soğuktur. Çakıl taşları ile dolu bir plajda olmanın sakıncası yoksa, Fındıklı Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Burada yüzerken, farklı balık türlerine rastlamak da mümkündür. Tertemiz, berrak suları ile İyidere Plajı da popülerdir.

Rize’de denize girmek için tercih edebileceğiniz diğer plajlar arasında; Sarayköy Aile Plajı, Kıyıcık Plajı, Limanköy Aile Plajı, Alipaşa Plajı, Çayeli Halk Plajı, Kemer Köyü Plajı ve Hamidiye Plajı yer almaktadır.

Rize’nin Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Rize’nin Görülmesi Gereken Tarihi Yerler


Anadolu’nun zümrüt bir tacı olan Karadeniz’in en nadide parçalarından biri olan Rize; her iki tarafını süsleyen deniz ve dağ manzaraları arasında Orta Çağ’dan kalma kaleleri, taş kemerli köprüleri, tarihi camileri, geleneksel ahşap ve taş konakları, cami ve kiliseleri, müzeleri ile keşfedilmeye değer bir kültür mirasına ev sahipliği yapmaktadır.

Yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başarmış Rize Kalesi, Zilkale, Ciha Kalesi, Kız Kalesi ve Kale-i Baba, şehrin görülmeye değer kaleleridir. Rize tarihinin en eski şahitleri olan tarihi yapılardan biri de taş kemer köprülerdir.

Birçok medeniyet görmüş Rize’nin 100’ü aşkın köprülerinin tamamı, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Şehrin öne çıkan köprüleri; Şenyuva Köprüsü, Timisvat Köprüsü, Mikron Köprüsü ve Başköy Tarihi Köprüsü’dür.

Rize’nin geleneksel evleri ve konakları da görülmeye değerdir. Rize köylerine yapılan seyahatlerde, zamana meydan okuyan bu tarihi konaklar görülebilir. Bu konaklar, aynı zamanda Rize'nin kültürel mirasının zengin parçalarıdır.

Rize’de titizlikle inşa edilen tarihi ahşap camilerin birçoğu bugüne kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Yöre halkı arasında her zaman önem gören tarihi ve turistik müzeler de Rize’nin tarihi ve kültürel mirası hakkında bilgi sahibi olmak için ziyaret edilebilir.

Rize’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rize’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Doğu Karadeniz’in önemli bir çay ve turizm bölgesi olan Rize, birbirinden güzel yaylaları ile özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça keyifli bir gezi rotasıdır. Rize, ilk kez ziyaret ediliyor ise, yaylalara giden engebeli yolları nedeniyle ulaşımda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu, hem paradan hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Rize seyahatinde, özellikle yayla ziyaretleri söz konusunda arabaya ihtiyacınız olacaktır. Bunun için, şehir merkezinde bulunan araç kiralama firmalarından araba kiralayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz otobüs ve minibüs hatları da bulunmaktadır. Bu hatlar ile şehrin pek çok ilçesine ulaşım sağlamak mümkündür.

Rize, Karadeniz’in gelişmiş şehirlerinden biri olsa da, şehir içi ulaşım seçenekleri kısıtlıdır. Bu nedenle, şehrin öne çıkan tarihi, turistik mekanları ve doğal güzelliklerini keşfetmek için araba kiralama seçeneğinden yararlanılabilir.

350 bin nüfuslu Rize, genel olarak trafiğin yoğun olduğu bir şehir olmadığından, araba ve toplu taşıma araçları ile ulaşım oldukça rahattır.

Rize Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler

Rize Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler


Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan Rize şehrini ziyaret etmek için pek çok sebep sıralanabilir. Pitoresk manzaralar sunan ve gelenekselle moderni buluşturan bu etkileyici şehir; çay tarlaları ve yemyeşil yaylaları ile ünlüdür.

Karadeniz’in zengin tarih ve kültürünü, dağ manzaralarını, akarsularını, yaylalarını, çay bahçelerini, tarihi köprülerini ve daha fazlasını deneyimlemek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken Karadeniz şehirlerinden biridir. Şehir, doğa yürüyüşleri ve tırmanışlar için ideal bir ortam sunan Kaçkar Dağları’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Şaşırtıcı manzaralar ve doğal güzellikler sunan Rize’de yapılması gerekenlerin başında bu muhteşem sıradağları, buzul gölleri, yemyeşil yaylaları ve derin vadileri görmek gelmektedir. Macera severlerin, burada mutlaka helikopter kayağı, rafting ve zipline yapmaları önerilmektedir.

Tarihe yolculuk yapmak için ise şehrin Ortaçağ kaleleri, tarihi taş köprüleri, geleneksel evleri ve tarihi camileri ziyaret edilebilir.

Ardeşen Doğal Güzellikleri

Ardeşen Doğal Güzellikleri


Yemyeşil alanları, ihtişamlı doğa manzaraları, yaylaları, şelale ve akarsuları ile Rize şehir merkezine 50 km uzaklıktaki Ardeşen ilçesi; tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin yanında, doğal güzellikleri ile de görülmeye değerdir.

Rize’de doğa ile başbaşa bir tatil için tercih edebileceğiniz Ardeşen ilçesi, özellikle yaylaları ile öne çıkmaktadır. Karadeniz’in ve çevredeki dağların etkileyici manzaralarını sunan yaylalarda, eski ahşap ve taş evler de görülmeye değerdir.

Ardeşen’de keşfedilebilecek doğal güzellikler arasında Fırtına Deresi, Tunca Vadisi Tabiat Parkı, Sırt Yaylası ve Tobamzga Yaylası yer almaktadır.

Ardeşen Gezilecek Yerler

Ardeşen Gezilecek Yerler


Rize’de Karadeniz sahil şeridinde bulunan Ardeşen ilçesi; sakin doğası, yemyeşil ormanları, doğal güzellikleri, Fırtına Vadisi, güler yüzlü insanları, huzurlu atmosferi ve çok daha fazlası ile Rize’nin yükselen değerlerinden biridir.

Fırtına Deresi, ilçenin öne çıkan turistik cazibe merkezidir. Rafting ve zipline gibi aktivite seçenekleri ile adrenalin tutkunlarının ilgi gösterdiği bu vadide, yemyeşil ormanların ve tepelerin içinde keyifli bir gün geçirmek mümkündür.

Doğa ile başbaşa olabileceğiniz çok çeşitli seçenekler sunan Ardeşen’e gelindiğinde, bir Hemşin köyü olan Oce Köyü de ziyaret edilebilir. Bu köy, ziyaretçilerine bungalov evlerde konaklama seçeneği de sunmaktadır.

Ardeşen’de gezilebilecek yerlerden biri de Fırtına Vadisi Ziyaretçi Merkezi’dir. Tesis, özellikle piknik ve mangal gibi aktiviteler için tercih edilmektedir.

Ardeşen seyahatinde günübirlik gezi rotası olarak Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın eşsiz güzellikleri keşfedilebilir, Fındıklı Sahili’nde yüzülebilir ve Armutlu Köyü’nde doğa ile baş başa bir gün geçirilebilir.

Ardeşen’de Kalınacak Yerler ve Oteller

Ardeşen’de Kalınacak Yerler ve Oteller


Şehir merkezine 40 km uzaklıktaki Ardeşen ilçesi; doğası, tarihi ve kültürel mirası ve panoramik manzaraları ile Rize’nin turistik ilçelerinden biridir.

Yaylalar, göller, şelale ve dereleri ve bol oksijenli doğası ile, Rize’de özellikle doğa ile iç içe bir tatil yapmak için tercih edilmektedir. Hem şehir merkezine hem de havalimanına yakın bir konumda bulunması nedeniyle, Rize’ye yapılan turistik ve iş amaçlı seyahatler için de uygundur.

Turistik, tarihi ya da doğa tatili için tercih edebileceğiniz Ardeşen’de, beş yıldızlı otel seçenekleri bulunmasa da, butik otel, süit otel, bungalov tarzı konaklama gibi seçenekler mevcuttur.
Ardeşen Tatiline Nereden ve Nasıl Gidilir?

Ardeşen Tatiline Nereden ve Nasıl Gidilir?


Rize şehir merkezine 50 km uzaklıktaki Ardeşen; doğal güzellikleri, bol oksijenli doğası, tarihi mirası ve turistik cazibe merkezleri ile Rize’nin yükselen değerlerinden biridir.

Karadeniz kıyısında yer alan Ardeşen; Fındıklı, Çamlıhemşin ve Pazar ilçeleri ile komşudur. Artvin il sınırına da sınırı bulunmaktadır. 1950’li yıllarda ilçe olduktan sonra gelişimini sürdüren Ardeşen, Karadeniz çevresinde doğayla baş başa tatil yapmak isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Rize- Artvin Havalimanı’na yakın bir konumda bulunması nedeniyle, iş seyahatleri için de tercih edilmektedir.

Merkeze 40 dakikalık araba yolculuğu mesafesindeki Ardeşen ilçesine, Türkiye’nin pek çok şehrinden hava ve karayolu ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Ardeşen’e gitmek isteyen ziyaretçiler, ilçe merkezindeki Ardeşen Otogarı’na ulaşım sağlayan otobüsler için bilet satın alabilir.
Ardeşen Seyahatine Gideceklere Plaj Rehberi

Ardeşen Seyahatine Gideceklere Plaj Rehberi


Karadeniz kıyısındaki Ardeşen; bir tarafında deniz ve bir tarafında birbirinden güzel doğal güzellikler ile çevrili benzersiz bir yerdir. Rize seyahati denildiğinde, turistlerin güzergahındaki ilk sırada bulunmasa da, kısa bir mola vermek, doğa ile başbaşa sakin bir gün geçirmek için ziyaret edilebilir. Ardeşen, ziyaretçilerine denize girme olanağı da sunmaktadır.

Kumlu ve çakıl taşlı plaj seçeneklerinin bulunduğu Ardeşen’de, yerli halkın yaz aylarında en çok tercih ettikleri plaj Bahar Mahallesi Sahil Plajı’dır. Ardeşen Sosyal Tesisleri’nin yanındaki bu plaj, temiz ve sakin denizi ile de tercih edilmektedir.

Ardeşen’de, kadınlara özel bir plaj olan Bahar Kadın Plajı da kadınların ilgi gösterdiği bir plajdır. İlçede denize girmek için, Yeniay Plajı da tercih edilebilir. Bu plaj, özellikle kalabalıktan kaçmak ve sakin, temiz sularda yüzmek isteyenler için idealdir.
Ardeşen Seyahatinde Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

Ardeşen Seyahatinde Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler


Karadeniz Sahili’nde uzanan Rize’nin Ardeşen ilçesi; 10 km kıyı uzunluğu, Karadeniz Dağları’na uzanan tepeleri, muhteşem doğası, bol yağışlı iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi mirası ile Rize’de görülmesi gereken ilçelerden biridir.

Turizm değeri yüksek bir bölge olmamakla birlikte, tarihte farklı medeniyetlere ev yapmış ve günümüzde bu medeniyetlerden izler taşımaktadır. Tarihi cami ve kiliseleri, Ardeşen’de varlığını sürdürmektedir.

Trabzon-Pontuk İmparatorluğu’ndan kalma Zil Kalesi de Ardeşen’in görülmeye değer tarihi yapıları arasındadır. Burada, tarihi bir kilise olan Ardeşen Kilisesi’nin büyük bir bölümü tahrip olmuş ve yıkılmış olsa da, sunduğu manzaraları ile de görülmeye değerdir.

Işıklı Köyü’ndeki Işıklı Cami, Seslikaya Köyü’ndeki Seslikaya Köyü Cami de Ardeşen’in tarihi mirasları arasında yer almaktadır. Tarihe küçük bir yolculuk yapmak için ise; Ardeşen Belediyesi Ahmet Hamdi Yazıcı Etnografya Müzesi ziyaret edilebilir.
Ardeşen Seyahatinde Yapılması Gerekenler

Ardeşen Seyahatinde Yapılması Gerekenler


Rize il merkezine 50 km uzaklıktaki Ardeşen ilçesi, uzun sahil şeridi ile Karadeniz kıyısına uzanmaktadır. Bir tarafında deniz ve bir tarafında dağlar bulunan Ardeşen; Kaçkar ve Çamlıhemşin’e kadar uzanan dağ ve tepeleri, oldukça yağışlı iklimi ve yemyeşil ormanları ile doğayla buluşma noktasıdır.

Ardeşen’e gelindiğinde ilk yapılması gereken şeylerden biri; Fırtına Deresi’ne giderek zipline, rafting ve çeşitli doğa sporu olanağından yararlanmaktır. Akarsuyun etrafında muhteşem bir doğa manzarası sunan Fırtına Deresi, çevresini süsleyen eski ahşap Osmanlı evleri ile de görülmeye değerdir.

Ardeşen seyahatinde ayrıca; Oce Köyü’nü ziyaret etmek, Abja Piji’de doğayla buluşmak, tarihi cami ve kiliseleri keşfetmek, Ardeşen yaylalarını ziyaret etmek, Ardeşen Etnografya Müzesi’nde tarihe yolculuk yapmak ve Doğu Karadeniz mutfağının yöresel lezzetlerinin tadını çıkarmak da mutlaka yapılması gerekenler arasındadır.
Çamlıhemşin’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Çamlıhemşin’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Yemyeşil alanları, doğa manzaraları, serin akan suları, zengin bitki çeşitliliği, yayları, orman gülleri ve çok daha fazlası ile Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi, Karadeniz’de doğa turu ve yayla hayatını deneyimlemek için en ideal destinasyonlardan biridir.

Rafting, kano ya da zipline gibi heyecan verici spor olanaklarının da bulunduğu Çamlıhemşin’in doğal ortamında, manzaralı yürüyüş yollarından geçerken çok çarpıcı doğa harikası ile karşılaşmak mümkündür.

Ahşap ve tahta evlerin ağırlıkta olduğu yaylalarında, etkileyici bulut denizi manzaraları, Kaçkar Dağları ve Karadeniz’in manzaraları görülebilir.

Çamlıhemşin seyahatinde görülebilecek doğal güzellikler arasında; Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Pokut Yaylası, Gito Yaylası, Palovit Yaylası, Palovit Şelalesi, Elevit Yaylası, Huser Yaylası, Çat Vadisi, Hazindak Yaylası, Sal Yaylası ve Gelin Tülü Şelalesi yer almaktadır. 

Çamlıhemşin Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler

Çamlıhemşin Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler


Karadeniz sahil yolunun 20 km yukarısında, 300 metre rakımlı bir alanda yer alan Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi; kıyı bölgesinden ayrıldıktan sonra, doğa ile iç içe bir gezi rotasıdır.

Karadeniz sahilinden sonra vadilerden yukarı doğru devam ettiğinizde ulaşabileceğiniz Çamlıhemşin, artan dağ etkisi ile oldukça etkileyici bir atmosfere sahiptir. Çekici bir özgünlüğe sahip olan ilçede, yerli halkın çoğu Hemşin’dir.

Muhteşem doğa manzaraları sunan yaylaları, tarihi konakları, Osmanlı’dan kalma zarif taş köprüleri, köyleri, akarsuları, dağları, yoğun ormanlık alanları ve daha fazlası ile keşfedilmesi gereken yerler ile doludur.

Çamlıhemşin seyahatinde gezilmesi gereken yerler arasında; tarihi Çamlıhemşin konakları, Çinçiva Köyü, Tarzan Park, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Yaylası ve Zilkale yer almaktadır.
Çamlıhemşin Seyahatinde Nerede Kalınır?

Çamlıhemşin Seyahatinde Nerede Kalınır?


Rize şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Çamlıhemşin ilçesi, Rize seyahatinde doğa ile baş başa vakit geçirebileceğiniz bir seyahat noktasıdır.

Rize’nin turistik yaylalarına ve tarihi cazibe merkezlerine de yakın bir konumda bulunan Çamlıhemşin’de konaklama talepleri, özellikle doğa tutkunları tarafından ortaya konulmaktadır. Sakin, huzurlu, yemyeşil ve bol oksijenli doğası ile Çamlıhemşin’de doğa içinde konaklama seçeneği sunan çok çeşitli oteller bulmak mümkündür.
Çamlıhemşin Seyahatine Nereden ve Nasıl Gidilir?

Çamlıhemşin Seyahatine Nereden ve Nasıl Gidilir?


Çamlıhemşin, Doğu Karadeniz’in ve Rize’nin yükselen bir turizm merkezidir. Şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktaki ilçe, 7000 kişilik nüfusu ile sakin bir yerleşim yeridir.

1960’lı yıllarda ilçe statüsüne kavuşan Çamlıhemşin; Ardeşen, Hemşirin ve İkizdere ilçeleri ile komşudur. Karadeniz Bölgesi’nin diğer şehirlerinden ulaşımın rahat olduğu Çamlıhemşin ilçesi; doğal güzellikleri, sakin ve huzurlu atmosferi ile Rize’de doğa ile başbaşa bir tatil için hem Karadeniz hem de Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi ağırlamaktadır.
Çamlıhemşin’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Çamlıhemşin’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler


Rize şehir merkezine 100 km uzaklıkta, yemyeşil doğası ile Çamlıhemşin ilçesi, eskiden Viçe Altı ve Vije gibi isimlerle bilinmekteydi. Rize’de küçük ve sakin bir kasaba görünümündeki ilçe, 1950’li yılların sonunda bugünkü adını almıştır.

Adını Hemşin halkından ve etrafı süsleyen çam ormanlarından alan Çamlıhemşin, sunduğu doğa manzaraları ile doğa ile baş başa bir tatil için oldukça idealdir.

Türkiye genelinde en çevre dostu tatillerin tadını çıkarabileceğiniz Çamlıhemşin, canlandırıcı yaylaları ve yemyeşil vadilerinin dışında, tarihi ve kültürel mirası ile de ziyaretçilerine çeşitli keşif noktaları sunmaktadır.

Çamlıhemşin ziyaretinde ilçenin tarihi ve kültürel mirası hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler arasında; Şenyuva Köprüsü, Zil Kale, Çamlıhemşin Merkez Cami, Kale-i Baba, Mikron Köprüsü ve tarihi Hemşin evleri yer almaktadır.
Çamlıhemşin Seyahatinde Yapılacaklar Listesi

Çamlıhemşin Seyahatinde Yapılacaklar Listesi


Muhteşem doğa manzaraları, akarsuları, yaylaları, dağları, milli parkları, yöresel yemekleri, tarihi kale ve konakları ile Çamlıhemşin, Rize’de birkaç günden fazla zaman geçirecekler için popüler bir gezi rotasıdır.

Kaçkar Dağı Milli Parkı ve içerisindeki Ayder Yaylası, ilçenin en popüler cazibe merkezleridir. Bir uçurumun kenarındaki 14. yüzyıldan kalma Zilkale ve yüzlerce metre yüksekten düşen suyu ile muhteşem bir doğa harikası olan Palovit Şelalesi’ne yapılacak bir ziyaret de unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Çamlıhemşin’e gidildiğinde, etkileyici doğasının ortasında trekking, kayak, rafting, zipline ve helikopter kayağı gibi aktivite seçenekleri de mutlaka yapılması gerekenler arasındadır. Burada ayrıca; Çinçiva Köyü’nde köy kahvaltısı yapmak, lezzetli mıhlamanın tadını çıkarmak, alabalık yemek, çay satın almak ve birbirinden eğlenceli şenlik ve festivallere katılmak da mümkündür.
İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.