Denizli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Denizli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Denizli şehri, Ege Bölgesi’nin önemli turistik şehirlerinden bir tanesidir. Doğal ve tarihi mekanları sayesinde, her sene on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Doğal güzellikler açısından oldukça zengin olan Denizli şehrinde, gezip görülecek pek çok doğal alan yer almaktadır. Denizli’de görülmesi gereken doğal güzellikler arasında ise; Pamukkale Travertenleri, Kleopatra Havuzu (Antik Havuz), Bağbaşı Yaylası, Karahayıt Kaplıcaları, Çizmeli (Yenice) Kaplıcaları, Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları, Honaz Dağı Milli Parkı, Çamlık Parkı, İncilipınar Parkı, Bağbaşı Kent Ormanı, Yeşildere Şelalesi (Ağlayan Kaya Şelalesi), Güney Şelalesi, Kaklık Mağarası, Işıklı Gölü, İnceğiz Kanyonu ve Tokalı Kanyonu yer almaktadır.

Denizli Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Denizli Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Denizli şehri, doğal, tarihi ve turistik mekanları sayesinde her sene on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Denizli şehrini ziyaret eden gezginler, burada bulunan pek çok turistik mekanda, aileleri ya da arkadaş gruplarıyla birlikte keyifli vakit geçirebilir.

Tarihi, doğal ve turistik yerlerin yanı sıra pek çok cafe ve gece kulübüne de ev sahipliği yapan Denizli’de, yüksek sesli müziğin çaldığı alkollü mekanlardan, sessiz, sakin, nezih ve aileler için uygun mekanlara kadar birçok mekan bulunmaktadır. Denizli’de bulunan popüler cafe ve gece kulüplerinden bazıları ise; Kitap Kurdu Cafe, Bodrum Cafe, Bir Anka Cafe, Baku Shisha, TABEA Baklava ve Çikolata, Kahve Modası, Woops Cafe & Bar, Barduck Hard Rock Cafe & Bar ve Big Yellow Taxi Benzin Cafe yer almaktadır.

Denizli’den Dönerken Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Denizli’den Dönerken Alınabilecek Hediyelik Eşyalar


Denizli şehri, doğal güzellikleri, tarihi yapı ve mekanları ile oldukça ünlü bir turistik şehirdir. Denizli’ye her sene on binlerce yerli ve yabancı turist gelip gitmektedir. Turistler, Denizli gezilerini sonlandırdıkları sırada, evlerine dönerken ailelerine ya da arkadaşlarına pek çok hediyelik eşya satın alabilir.

Denizli tatilinin sonunda, tatilcilerin sevdiklerine alabilecekleri hediyelik ürünler arasında; horoz heykelleri, magnetler, yanık yoğurt, havlu ve peştamal, Honaz kirazı, Çivril elması, Denizli tütünü, çeşitli boy ve şekilde çanak ve çömlekler, lokum, helva ve şekerlemeler, deri ayakkabı, halı ve kilim, üzüm ve üzüm ürünleri yer almaktadır.

Denizli’ye Bağlı İlçelerin Kısa Kısa Öne Çıkan Özellikleri

Denizli’ye Bağlı İlçelerin Kısa Kısa Öne Çıkan Özellikleri


Denizli şehri, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır ve Akdeniz Bölgesi ile geçiş noktasında bulunduğundan köprü görevi görmektedir. Denizli, doğal, tarihi ve turistik yerleri sayesinde her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Denizli şehrini ziyaret eden gezginler, şehirde yer alan çeşitli müzeleri gezebilir, kayak yapabilir, teleferiklere binerek eşsiz manzaraların keyfini çıkarabilir. Öte yandan ziyaretçiler, Denizli’de bulunan kaplıca ve travertenleri ziyaret edebilir, çeşitli hastalıklara şifa bulabilir.

Denizli Tatiline Çıkmadan İncelemek İsteyeceğiniz Konaklama Önerileri

Denizli Tatiline Çıkmadan İncelemek İsteyeceğiniz Konaklama Önerileri


Denizli şehri, Ege Bölgesi’nin en çok turist çeken turizm merkezlerinden bir tanesidir. Gerek doğal güzellikleri gerek ise tarihi ve turistik yerleri sayesinde her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Denizli’nin Mutlaka Denemeniz Gereken Ünlü Yemekler ve Restoranları

Denizli’nin Mutlaka Denemeniz Gereken Ünlü Yemekler ve Restoranları


Denizli şehri, Ege Bölgesi’nin en popüler turizm noktalarından bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Denizli’de ziyaretçiler, pek çok doğal, tarihi ve turistik yerde keyifli bir gün geçirebilir.

Yorucu bir günün ardından karnını doyurmak isteyen ziyaretçiler, Denizli’nin hemen her noktasında bulunan restoranlarda oldukça lezzetli bir akşam yemeği yiyebilir. Denizli’yi ziyaret eden gezginlerin burada karınlarını doyurmak için tercih edebileceği pek çok alternatif bulunmaktadır. Denizli’nin meşhur yemekleri arasında; Yen Böreği, Kuyu Kebabı, Yaprak Sarma, Arabaşı, Zeytinyağlı Patlıcan Gömme, Katmer, Çiğ Dolma, Patlıcanlı Kapama, Çaput Aşı, Biber Tatari, Börülce Böreği, Cızlama, Sucuklu Un Karıştırması, Cerpleme, Pekmezle Kabak Aşı, Hamur Dolması ve Yoğurtlu Köfte yer almaktadır.

Denizli Nerededir?

Denizli Nerededir?


Denizli şehri, Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Denizli şehri, aynı zamanda Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi arasında geçit görevi görmektedir ve her iki bölgede de toprağı bulunmaktadır. Denizli şehrinin etrafında Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Muğla ve Afyonkarahisar yer almaktadır.

Denizli’nin Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerleri

Denizli’nin Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerleri


Denizli şehri, Ege Bölgesi’nin en popüler turistik mekanlarından bir tanesidir. Doğal, tarihi ve turistik mekanları sayesinde her sene on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olan Denizli, içerisinde görülmesi gereken pek çok tarihi mekan bulundurmaktadır.

Denizli şehrini gezintiye çıkan gezginler, şehirde bulunan birçok tarihi mekanı gezebilir. Denizli’de bulunan popüler tarihi mekanlar arasında ise; Horoz Heykeli, Tarihi Kaleiçi Çarşısı, Denizli Ufo Müzesi, Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Folklorik Bez Bebek Müzesi (Denizli Bez Bebek Evi Müzesi), Akhan Kervansarayı, St. Philippe Martyrion Kilisesi, Hierapolis Antik Kenti ve Laodikya Antik Kenti yer almaktadır.

Denizli Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Denizli Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler


Denizli şehri, içerisinde bulundurduğu doğal, tarihi ve turistik yerler sayesinde her sene on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Ziyaretçiler, Denizli tatillerinde pek çok kaplıcada şifa bulabilir, çeşitli müze ve tarihi yerleri dolaşabilir. Hem doğa sever insanların hem de tarihe ilgi duyan insanların buluşma noktası olan Denizli şehrinde, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Denizli’de Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Denizli’de Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Denizli şehri, Ege Bölgesi’nin en çok ilgi gören turistik noktalarından bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Denizli, bünyesinde pek çok doğal, tarihi ve turistik alan bulundurur.

Ziyaretçiler, Denizli’yi ziyaret ettiklerinde, pek çok turistik mekanda aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli bir gün geçirebilir. Hem doğal alanlara ilgi duyan ziyaretçilerin hem de tarihi alan ve yapılara ilgi duyan ziyaretçilerin hoşuna gidebilecek eserlerin yer aldığı

Denizli’de, popüler gezilecek yerler arasında ise; Horoz Heykeli, Denizli Ufo Müzesi, Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi, Hierapolis Antik Kenti, Laodikya Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti, Tabea Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri, Kleopatra Havuzu (Antik Havuz), Karahayıt Kaplıcaları, Çizmeli (Yenice) Kaplıcaları, Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları, Çamlık Parkı, Işıklı Gölü, Güney Şelalesi, İnceğiz Kanyonu ve Tokalı Kanyonu yer almaktadır.

Denizli’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Denizli’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli şehri, sene boyunca hem yaz aylarında hem de kış aylarında oldukça sık ziyaret edilmektedir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Denizli’de, pek çok doğal, tarihi ve turistik yeri gezip görebilirsiniz.

Oldukça uğrak bir turistik nokta olan Denizli’de, şehir trafiği yaz aylarında normale göre biraz daha artış gösterse de korkulacak düzeyde değildir.

Denizli tatiliniz boyunca özel bir araca sahip olmanız, size hem maddi açıdan hem de zaman açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Özel araçları ile ulaşım gerçekleştirme imkanı bulunmayan ziyaretçiler, burada bulunan dolmuş, belediye otobüsleri, taksiler ya da kiralık araçlar aracılığı ile şehir içi ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir.

Pamukkale’nin Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Pamukkale’nin Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Denizli iline bağlı olan Pamukkale ilçesi, Denizli’nin 2 merkez ilçesinden bir tanesidir ve Denizli’nin en büyük ilçesidir.

Pamukkale ilçesinin ilk yerleşim tarihi milattan önce 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu bölgedeki ilk yerleşim, şehrin 6 kilometre kuzeyinde yer alan, Eskihisar Mahallesi’nde kurulmuştur.

Pamukkale ilçesinde gezilmesi ve görülmesi gereken doğal alanlar arasında; Pamukkale Travertenleri, Karahayıt Kırmızı Suyu ve Kaplıcaları, Antik Yüzme Havuzu (Kleopatra Havuzu)’dur. Bu bölgeyi ziyaret eden ve piknik, kamp gibi aktiviteleri gerçekleştirmek isteyenlerin gidebileceği mekanlar arasında ise; Bağbaşı Yaylası, Çamlık Parkı ve Zeytin Yaylası bulunmaktadır. Bu alanlar, yılın her mevsiminde binlerce turist ziyaretçiyi misafir etmektedir.

Pamukkale ilçesi, bu doğal güzellikleri sayesinde, 1988 yılında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Pamukkale’de Gece Hayatı

Pamukkale’de Gece Hayatı


Pamukkale ilçesi, Denizli ilinin merkez ilçelerinden bir tanesidir. İlçe içerisinde doğal ve tarihi güzellikler yoğun ilgi görmektedir. Bu güzellikler sayesinde yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turist bu şehri ve özellikle Pamukkale ilçesini ziyarete gelmektedir.

İlçeyi ziyaret eden turistler, genellikle gün sonunda, dinlenmek, sosyalleşmek ve çeşitli yiyecek içecekleri tüketmek için bölgedeki kaliteli mekanları tercih etmektedir. Bu aktiviteleri gerçekleştirmek için çevrede yeterli sayıda mekân bulunmaktadır. Bu mekanlar arasında; çeşitli yemekleri ile Kayaç Restoran & Bar, doğal ve eğlenceli ortamıyla Doğa Park, eşsiz bir manzara izleme imkânı olan Mom Eve Restoran & Pub bulunmaktadır. Bu mekanlar haricinde biraz daha sade ve sıradan mekanları tercih etmek isteyenlerin gidebileceği; Marina CLUP, Korucuk Bar ve Deniz Birahanesi bu ilçede yer almaktadır.

Pamukkale’de Gezilmesi Gereken Yerler

Pamukkale’de Gezilmesi Gereken Yerler


Denizli iline bağlı olan Pamukkale ilçesi, Denizli’nin 2 merkez ilçesinden bir tanesidir ve Denizli’nin en büyük ilçesidir.

Pamukkale ilçesindeki ilk yerleşim; milattan önce 2. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bölgenin ev sahipliği yaptığı uygarlıklar; Hititler, Lidyalılar Frigler, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Türkleri bölgeye geldikleri tarih ise 1070’tir.

İlçede görülmeye değer birçok tarihi ve doğal alan bulunmaktadır. Bu alanları ziyaret etmek için yıl boyunca binlerce turist Pamukkale’ye adeta akın etmektedir.

İlçe içerisinde bulunan tarihi yapılar; Hierapolis Antik Kenti, Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Laodikeia Antik Kenti ve Pamukkale Natural Park’tır.

Pamukkale ilçesinde gezilmesi ve görülmesi gereken doğal alanlar arasında; Pamukkale Travertenleri, Karahayıt Kırmızı Suyu ve Kaplıcaları, Antik Yüzme Havuzu (Kleopatra Havuzu)’dur. Bu bölgeyi ziyaret eden ve piknik, kamp gibi aktiviteleri gerçekleştirmek isteyenlerin gidebileceği mekanlar arasında ise; Bağbaşı Yaylası, Çamlık Parkı ve Zeytin Yaylası bulunmaktadır.

Pamukkale ilçesi, bu doğal ve tarihi güzellikleri sayesinde, 1988’de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne eklenmiştir.

Pamukkale’de Konaklanabilecek Yerler

Pamukkale’de Konaklanabilecek Yerler


Pamukkale ilçesi, Denizli’nin merkez ilçesidir ve turistik mekanları sayesinde binlerce turisti misafir etmektedir. Günümüze kadar birçok medeniyet burada yaşamış ve çeşitli olaylar yaşanmıştır. Bu tarihi süreç sonrasında, geriye birçok miras kalmıştır. Bu tarihi miraslar, günümüzde, tüm dünya tarafından, yoğun ilgi görmektedir ve ziyaretçilerine sergilenmektedir.

Pamukkale Nerededir Nasıl Gidilir?

Pamukkale Nerededir Nasıl Gidilir?


Pamukkale ilçesi, Ege Bölgesine bağlı olan Denizli ilinin merkez ilçesidir. İlçe içerisinde birçok medeniyetten kalma antik yapılar ve eserler bulunmaktadır.

Tarih boyunca birçok savaşa ve efsanevi olaya ev sahipliği yapmış olan bir bölgedir. Bu tarihi yapılar haricinde, ilçenin doğal güzellikleri ve kaplıcaları yoğun ilgi görmektedir.

Yüzyıllardır aktif olarak kullanılan bu kaplıcalar, günümüzde birer şifa merkezi olarak kullanılmakta ve dünyanın her bölgesinden yoğun ziyaret almaktadır.

Doğa ve tarih severler, çeşitli hastalıklara şifa arayanlar, yılın her mevsiminde Pamukkale ilçesine akın etmektedirler. Pamukkale ilçesi, içerisinde barındırdığı tarihi yapılar ve doğal güzellikleri sayesinde, 1988 yılında, UNESCO Dünya Miraslar Listesine eklenmiştir.

Pamukkale’nin Tarihi ve Turistik Yerleri

Pamukkale’nin Tarihi ve Turistik Yerleri


Denizli iline bağlı olan Pamukkale ilçesi, Denizli’nin 2 merkez ilçesinden biridir ve Denizli’nin en büyük ilçesidir.

Bu ilçedeki ilk yerleşim milattan önce 2. yüzyılda kurulmuştur. İlk yerleşim yeri olarak, şehrin 6 kilometre kuzeyinde bulunan, Eskihisar Mahallesi kullanılmıştır. Bu yerleşim, Suriye Kralı 2. Antiochus Theos tarafından başlatılmıştır ve bölgeye karısının adı olan Laodikya ismini vermiştir.

Tarihi süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu bölge sırası ile; Hititler, Lidyalılar Frigler, Helenistik uygarlıklar, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalmıştır.

Türkler ilk olarak 1070 yıllarında bölgeye gelmeye başlamıştır ve bugünkü Denizli’yi ele geçirdikten sonra, su kaynağı bol olduğu için, Kaleiçi bölgesine yerleşim kurmuşlardır. Sonrasında kurulu olan şehrin dışına doğru yayılmış ve içme suyunun bolca bulunduğu Pamukkale’ye yerleşmişlerdir.

İlçe içerisinde çok sayıda tarihi ve doğal güzellik yer almaktadır. Bu eşi benzeri olmayan güzellikleri sayesinde 1998 tarihinde UNESCO tarafından “Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

Bu ilçe içerisinde bulunan tarihi yapılar; Hierapolis Antik Kenti, Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Laodikeia Antik Kenti, Pamukkale Natural Park bulunmaktadır. Bu tarihi ve turistik mekanlar, yıl boyunca binlerce turistin ziyaret ettiği önemli mekanlardır.

Pamukkale Tatilinde Yapılacaklar Listesi

Pamukkale Tatilinde Yapılacaklar Listesi


Denizli iline bağlı olan Pamukkale ilçesi, Denizli’nin 2 merkez ilçesinden bir tanesidir ve Denizli’nin en büyük ilçesidir.

Pamukkale ilçesinde yapılabilecek çok sayıda aktivite mevcuttur. Bu aktiviteleri gerçekleştirmek için gidilmesi gereken mekanlar; Pamukkale Travertenleri, Hierapolis Antik Kenti, Karahayıt Kırmızı Suyu, Pamukkale Natural Park, Antik Yüzme Havuzu, Bağbaşı Yaylası, Çamlık Parkı, Zeytin Yaylası’dır.

Çivril Doğal Güzellikleri

Çivril Doğal Güzellikleri


Çivril ilçesi, Denizli il merkezinden yaklaşık 102 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Denizli merkezinden Çivril ilçesine gidecek olan gezginler, özel araç ve ilçeler arası otobüsler ile ulaşım sağlayabilirler. Bu ulaşım D595 Yolu üzerinden gerçekleştirilebilir ve yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Çivril ilçesi, geniş ve verimli ovaları sayesinde, uzun yıllardır insanlara ev sahipliği yapan bir bölgedir. Uzun yıllar boyunca doğal yapısını koruyan bu ilçede birçok medeniyet yaşamıştır. Gelip geçen çok sayıda medeniyete rağmen ilçenin doğal güzellikleri bozulmadan kalabilmiştir. Dünyanın her yanından Denizli’ye gelen turistler kamp, piknik, yaban hayatı gözlemciliği, trekking gibi faaliyetleri gerçekleştirmek için Çivril’i ziyaret etmektedir.

İlçe içerisinde gezilebilecek doğal alanlar arasında; Akdağ Tabiat Parkı, Tokatlı Kanyonu, Işıklı Gölü, İğdir Çamlığı ve Gümüş Su Şelalesi’dir.

Çivril’de Gece Hayatı

Çivril’de Gece Hayatı


Denizli iline bağlı olan Çivril ilçesi, çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir bölgedir. İlçe, Denizli merkezinden yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır ve özel araç ya da ilçeler arası minibüsler ile yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşım sağlayabilirler. Ulaşımı gerçekleştirmek için D595 Yolu kullanılabilir.

İlçe, doğal ve tarihi güzellikleri ile öne çıkmaktadır. İlçeyi ziyaret eden misafirler, gün boyunca gezdikten sonra dinlenmek, sosyalleşmek, sohbet etmek ya da bir şeyler yiyip içmek için uygun mekanlar bulabilirler. Bu mekanlar arasında Kahveland Çivril, Muezza Cafe & Bistro, Vol Clup, BarKod Cafe, Keyf-i Alem Çay Bahçesi ve Ardıç Kafe bulunmaktadır. Bu işletmelere misafir olarak keyifli vakit geçirmeniz mümkündür.

Çivril’de Gezilecek Yerler

Çivril’de Gezilecek Yerler


Çivril ilçesi, Denizli il merkezinden aşağı yukarı 102 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli merkezden Çivril ilçesine gidecek olan turistler, özel araç veya ilçeler arası otobüsleri kullanarak ulaşım gerçekleştirebilirler. Bu ulaşımı gerçekleştirmek için D595 Yolu kullanılabilir ve aşağı yukarı 1 saat 15 dakikalık bir sürede Çivril'e varılabilir.

Çivril ilçesi, verimli ve geniş ovaları vasıtası ile, tarihin birçok döneminde yerleşim ve tarım alanı olarak kullanılmıştır. Bölgede ve çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda ulaşılan bilgilere göre; Çivril bölgesi, milattan önce 3.000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir.

Bölgedeki ilk yerleşimi başlatan medeniyetin, Hitit İmparatorluğu’na bağlı, Arzava Krallığı olduğu keşfedilmiştir. Hititler'den sonra ise; Frigyalılar, Lidyalılar, Selefki Krallığı, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve 1119 tarihinde Selçuklular bu bölgeye egemen olmuştur. İlçenin ismi, Türklerin Anadolu’ya girmeye başladığı zaman, bölgeye giriş yapan bir ordunun bir yerde mola vermek için geriye döndürülmesi ve bu geriye döndürme için “Çevril” komutunun verildiği ifade edilmektedir. Bu olay üzerine bölgenin isminin “Çevril” komutundan gelmiş olduğu rivayet edilmektedir.

İlçe içerisinde gezilebilecek doğal ve tarihi alanlar mevcuttur. Daha çok doğal alanları sayesinde turist çeken bu bölgenin gezilecek doğal alanları arasında; Akdağ Tabiat Parkı, Tokalı Kanyonu, Işıklı Gölü,Işıklı Akgöz Doğal Su Kaynağı ve İğdir Çamlığı bulunmaktadır.

İlçe içerisindeki tarihi ve turistik yerler arasında ise; Dedeköy Cami, Çivril Eumania Antik Kenti, Savranşah Cami ve Özdemirci Mezarlığı Türk Balbalları bulunmaktadır.

Çivril’de Nerede Kalınır?

Çivril’de Nerede Kalınır?


Çivril ilçesi, Denizli il merkezinden yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden Çivril’e ulaşmak için özel araç ya da ilçeler arası otobüsler kullanılabilir. Bu yolculuk D595 Yolu üzerinden yapılabilir ve aşağı yukarı 1 saat sürmektedir.

İlçe içerisinde yer alan birçok turistik alan mevcuttur ve bunların birçoğu doğal alandır. Bu turistik mekanları ziyaret etmek ve doğanın içinde keyifli bir tatil yapmak için yıl boyunca birçok turist Çivril’e gelmektedir.

Çivril Nerededir Nasıl Gidilir?

Çivril Nerededir Nasıl Gidilir?


Çivril, Ege Bölgesi’nin Denizli ilinde yer alan bir ilçedir. İlçe, Denizli il merkezinden yaklaşık 100 kilometre uzaklıktadır ve D595 Yolu üzerinden ilçeye ulaşım gerçekleştirilebilir. Bu yolculuk ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir ve ilçeler arası otobüsler ya da özel araç ile gerçekleştirilebilir. İlçe içerisinde çok sayıda tarihi ve doğal güzellik bulunmaktadır ve gerek bu güzellikleri görmek için gerekse iş amaçlı olarak çok sayıda turist bu ilçeye misafir olmaktadır.

Çivril’de Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

Çivril’de Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerler


Çivril ilçesi, Denizli il merkezinden aşağı yukarı 102 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli merkezden Çivril ilçesine gidecek olan turistler, özel araç veya ilçeler arası otobüsleri kullanarak ulaşım gerçekleştirebilirler. Bu ulaşımı gerçekleştirmek için D595 Yolu kullanılabilir ve aşağı yukarı 1 saat 15 dakikalık bir sürede Çivril'e varılabilir.

Çivril bölgesi, verimli ve geniş düzlükleri sayesinde, tarihi süreç içerisinde sürekli olarak yerleşim ve tarım alanı olarak kullanılmıştır. İlçede ve çevre bölgelerde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda edinilen bilgilere göre; Çivril ilçesi, milattan önce 3.000 tarihlerine kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Bölgedeki ilk yerleşim, Hitit İmparatorluğu’na bağlı, Arzava Krallığı tarafından kurulmuştur. Hititler'in başlatmış olduğu bu yerleşimde sonra sırası ile; Frigyalılar, Lidyalılar, Selefki Krallığı, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve 1119 tarihinde Selçuklular bu bölgeye egemen olmuştur. İlçenin adı, Türklerin Anadolu’ya girmeye başladığı dönemlerde, bölgeye giren bir ordusunun bir yerde mola vermek için geriye çevrilmesi ve bu geriye çevirme için “Çevril” komutunun verildiği ifade edilmektedir. Bu olay üzerine bölgenin adının “Çevril” komutundan geldiği rivayet edilmektedir.

Birçok turistik mekanı olması nedeniyle yılın her döneminde yüzlerce turist misafir eden Çivril, içerisinde görülmeye değer tarihi eserler bulundurmaktadır. Bu tarihi eserler arasında; Çivril Eumania Antik Kenti, Özdemirci Mezarlığı Türk Balbalları, Dedeköy Cami, Savranşah Cami yer almaktadır.

Çivril Tatilinizde Yapılacaklar Listesi

Çivril Tatilinizde Yapılacaklar Listesi


Ege Bölgesi’nin Denizli iline bağlı olan Çivril, il merkezinden yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye, D595 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşım gerçekleştirilebilir. Bu ulaşımı sağlamak için özel araç ya da il merkezinden hareket eden Çivril minibüsleri kullanılabilir.

Çivril, tarihi sürecin büyük bir kısmında yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Geniş düzlükleri, verimli ovaları ve su kaynakları nedeniyle yoğun ilgi görmüş olan bir bölgedir. Günümüzde ise tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde, yılın her mevsimi, çok sayıda turist ziyaretçi ağırlamaktadır. İlçeyi ziyaret eden turistler, burada bulunan doğal alanlarda dinlenebilir, tarihi mekanları inceleyebilir ve eşi benzeri olmayan yöresel lezzetleri deneyebilirler.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.