Kocaeli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Kocaeli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Kocaeli, gelişmiş sanayi bölgesi olarak bilinmektedir. İstanbul ile Anadolu arasında bağlantı konumunda olan şehir, doğal güzellikleri ile de oldukça popülerdir. Dört mevsim gelen ziyaretçilerine farklı manzaralar sunan şehre, günübirlik gezmek için gelenlerin sayısı epey fazladır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra geçmişten günümüze kadar gelen pek çok tarihi yapıları ve eserleri de içerisinde barındırmaktadır.

Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirde pek çok doğal güzellik öne çıkmaktadır. Kocaeli gezinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında ormanlık alanları ile meşhur Maşukiye gelmektedir. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olarak bilinen Ormanya, muhteşem manzarası ile Sapanca Gölü, Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kadırga Yaylası, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, Yeniköy Yazlık Ilıcası, Kerpe ve Kefken, Beşkayalar Tabiat Parkı, şehrin görülmesi gereken doğal güzellikleri arasındadır.

Kocaeli Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Kocaeli Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Marmara Bölgesi’nin en büyük üçüncü şehri olan Kocaeli, özellikle gelişmiş sanayisi ile oldukça önemlidir. Şehirde iki üniversitenin yer alması genç nüfus yoğunluğunun da yüksek olmasına sebeptir. Gençlerin de çoğunlukta olduğu şehirde gece hayatı da oldukça hareketlidir. Yaz-kış demeden çevre illerden pek çok yerli ve yabancı turist buraya gelmektedir.

Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz, dans edebileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. İstanbul’a yakın bir konumda olmasından kaynaklı buradan da pek çok kişi eğlenmek amaçlı şehre gelmektedir. Ayrıca şehir içerisinde gece kulüplerinin, barların yanı sıra pek çok canlı müzik dinleyebileceğiniz mekânlarda mevcuttur. Kocaeli’nin en renkli ve hareketli noktalarından biri İzmit Barlar Sokağı’dır. Sokakta bulunan eğlence mekânları çoğunlukla gençlere hitap etmektedir.

Kocaeli’de bulunan eğlence mekânlarının başında İzmit Barlar Sokağı’nda yer alan Vidimo Bar gelmektedir. Club Address Kocaeli, Park Door Club, Moody Cafe Retro, Baron Bar, Doping Bar gibi daha birçok eğlence mekânı bulunmaktadır. 

Kocaeli’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Kocaeli’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde bulunan hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan oldukça popüler bir şehirdir. Şehirde çok fazla gezebileceğiniz doğal güzellikler ve tarihi yerler bulunmaktadır. Doğası ile birçok güzelliğe ev sahipliği yapan şehir, köklü tarihi ile de göze çarpmaktadır. Kocaeli, tarihi yapıları, doğal güzellikleri, kayak merkezi ile turistik bir bölgedir. Yerli ve yabancı turistlerin tatil amaçlı en çok tercih ettiği şehirler arasındadır.

Günübirlik de gezebileceğiniz, keyifli vakitler geçirebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Denize bakan sahil kesimleri çoğunlukla yaz sezonunun açılması ile kalabalıklaşmaktadır. Kayak merkezi ise kış sezonunun açılması ile yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bazı yerleri ise dört mevsim de gezilebilecek yerler arasındadır.

Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında Samanlı Dağları gelmektedir. Selim Sırrı Paşa Konağı, Tahtalı Göleti, Saatçi Ali Efendi Konağı, Maşukiye, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kasr-ı Humayun Müzesi, Ballıkayalar Tabiat Parkı, İzmit Saat Kulesi, Seka Park gibi pek çok yeri gezip görebilirsiniz.

Kocaeli’den Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Kocaeli’den Alınabilecek Hediyelik Eşyalar


Kocaeli, doğal güzellikleri ve tarihi dokuları ile öne çıkan şehirlerden biridir. Şehri gezmeye gelen tatilciler, tatillerini sonlandırmadan önce hatıra niteliğinde hediyelik eşya almayı tercih etmektedir. Sizler de tatilinizi bitirmeden önce ailenize ve arkadaşlarınıza şehrin yöresel ürünlerinden satın alarak, hediye edebilirsiniz. 

Yöreye özgü Kandıra Bezi, Hereke’de dokunan halı ve ipekli dokumalar, Karamürsel’de örülen meşhur Karamürsel Sepetleri, şehri yansıtan buzdolabı magnetleri, meşhur İzmit Pişmaniyesi, Kandıra Yoğurdu, Saray Helvası, Kocaeli’de yetişen meyve ve yemişler gibi tatilinizi her an sizlere hatırlatacak olan ürünlerden satın alabilirsiniz.

Kocaeli’nin İlçeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kocaeli’nin İlçeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmara Denizi’nin doğusunda kalan Kocaeli, köklü geçmişi ve doğal güzellikleri ile oldukça popüler bir şehirdir. Köklü bir geçmişe sahip olmasının yanı sıra önemli bir sanayi şehridir. Turizm açısından da oldukça gelişmiş olan Kocaeli, stratejik konumu ile de yüzyıllardan bu yana ön planda olmaktadır.

Yılın dört mevsimi de ziyaret edebileceğiniz şehirde yapılacak pek çok eğlenceli aktivite bulunmaktadır. Kış tatili olsun yaz tatili olsun, her mevsim tatil planlarınızı gerçekleştirebileceğiniz şehirlerden biridir. Kocaeli’nin hem Marmara hem de Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı şehrin yaşadığı iklim çeşitliliği, doğal güzelliklerine de yansımaktadır.

Kocaeli’nin ilçeler haritası incelendiği zaman gezilecek ve görülecek yerler hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları açısından oldukça fazladır. Hayalinizdeki tatil planlarını doğru bir şekilde yapmanız için ilçeleri inceleyebilirsiniz.

Kocaeli’ne bağlı Kartepe ilçesi, kayak sporu bakımından kış turizminde önemli bir konuma sahiptir. Birçok sanayi kuruluşu İzmit ilçesinde, Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi yapılar Gölcük ilçesinde, ‘Kocaeli’nin Fatihi’ olarak anılan Akçakoca Bey’in Anıt Mezarı Kandıra ilçesinde, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze ilçesinde yer almaktadır.

Kocaeli’de Kalınacak Yerler ve Oteller

Kocaeli’de Kalınacak Yerler ve Oteller


Kocaeli, dört mevsim de ziyaret edilen en popüler şehirlerden biridir. Yaz ve bahar aylarında muhteşem doğası ile gelenleri ağırlayan şehir, kış aylarında ise bembeyaz karların üzerinde kayak yapmak için gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Özellikle İstanbul’a yakın bir konumda olması sayesinde hafta sonu tatillerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Şehir, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Yaz aylarında muhteşem plajlarında güneşlenip denize girilirken, kış aylarında kayak sporu yapılmaktadır. Şehirde pek çok doğal güzelliği barındıran yerler olduğu gibi tarihi ve turistik açıdan da birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Kocaeli’nde yaklaşık olarak 46.664 kişi yaşamaktadır. Bu sayı yaz turizmi ile birlikte iki katına çıkmaktadır.

Kocaeli’ne hem yaz aylarında hem de kış aylarında tatil amaçlı gelebilirsiniz. Ayrıca günübirlik gezebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptığı için şehir içerisinde pek çok konaklama tesisi yer almaktadır. 5 yıldızlı otellerden, uygun bütçeye kadar pek çok seçenek mevcuttur. Bütçenize en uygun otellerde yerinizi ayırtabilir ve harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Kocaeli’nin Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Kocaeli’nin Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerden biridir. Köklü geçmişi ve yüzlerce yıllık kültürü ile kendine has özelliklere sahiptir. Doğal güzellikleri ve kültürel dokuları şehrin mutfağını da büyük ölçüde etkilemiştir. Kocaeli’nin şehir merkezi olan İzmit’ten en küçük köyüne kadar her yerde kendini gösteren kültürel çeşitlilik yemek kültürüne de yansımış ve ortaya nefis lezzetli yemekler çıkmıştır.

Kocaeli’nde ne yenir diye düşünürken kendinizi restoranların önünde bulabilirsiniz. Kocaeli mutfağında yer alan meşhur yemekler yörenin kültürüne göre farklı lezzetler de sunulmaktadır. Şehirde yetiştirilen yüzlerce sebze ve meyve, mandıra çiftlikler, şehrin mutfağını da etkilemiştir. Kocaeli’nde yemek listesine göz gezdirecek olursak Hindi Dolması, Cızlama, Alabalık, Mancarlı Kandıra Pidesi, Umaç Çorbası, Ciğceli Kavurma, Pişmaniye ve Höşmerim öne çıkmaktadır.

Kocaeli Nerededir?

Kocaeli Nerededir?


Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve oldukça popüler olan bir ildir. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Marmara Denizi’nin doğusunda yer almaktadır. Doğu tarafında Sakarya, kuzeyinde Karadeniz, Batısında Yalova ve İstanbul, güneyinde ise Bursa ile komşudur.
Canlı sanayi olarak tabir edilmesinin yanı sıra kentleşmeden kaynaklı olarak oldukça yoğun bir şehir trafiği bulunmaktadır. Özellikle İstanbul ve Bursa’ya olan yakınlığından dolayı bu şehirlerden çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

İstanbul’a olan uzaklığı yaklaşık olarak 108 km iken Bursa’ya olan uzaklığı 138 km’dir. Pek çok büyük şehre yakın bir noktada olduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Günümüzde pek çok şehirden otobüs seferleri ile gelebilmeniz mümkündür. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi, tren veya havayolu ulaşım araçları ile de gelebilmeniz mümkündür.

Kocaeli Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Kocaeli Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Kocaeli, sanayi şehri olarak bilinmesine rağmen oldukça güzel doğal güzelliklere sahip bir şehirdir. Karadeniz ve Marmara Denizi’ne sınırı olması sebebi ile sahil ve plajlar açısından oldukça zengin bir bölgedir. İstanbul ve diğer çevre illerden çok sayıda ziyaretçi şehre gelmektedir.

Yaz turizmi açısından da oldukça popüler olan Kocaeli’de harika bir yaz tatili geçirebilmeniz mümkündür. Başta Kefken Plajı olmak üzere; Cebeci Plajı, Sarısu Plajı, Kerpe Plajı, Kovanağzı Plajı, Darıca Bayramoğlu Halk Plajı, Bağırganlı Plajı, Altınkemer Halk Plajı, Ulaşlı Plajı, Kumcağız Plajı şehrin en güzel plajları arasındadır.

Kocaeli Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Kocaeli Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Kocaeli’nin tarihi geçmişi çok uzun yıllara dayanmaktadır. M.Ö. 3000 yılından bugüne kadar insanların yaşadığı bölgeler arasındadır. Önemli geçiş noktalarının ve yolların üzerine kurulu bir yerleşim yeridir. Sanayi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. İlk zamanlarda Frigler, bölgenin hâkimiyetini ele geçirmiş ve ardından Başiskele’nin bulunduğu yerde Astakoz adı verilen bir yerleşim yeri kurmuştur.

Trakia Kralı tarafından Astakoz yerleşim yeri talan edilmiş ve ardından Kral Nikomedes, bölgeye eşinin adını (Nikomedia) vermiştir. 11. Yüzyılda Selçuklular bölgeyi fethetmiştir. Sonrasında bölge Orhan Gazi ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. İznik’in yan komşusu olan şehre ilk zamanlarda İznikmid adı verilmiş sonrasında İzmit adını almıştır.

Tarihi ve kültürel yapıları ile dikkat çeken şehirde çok sayıda görmeniz gereken tarihi mekânlar bulunmaktadır. Selim Sırrı Paşa Konağı, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Atatürk ve Redif Müzesi, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmit Elektronik Kent Müzesi, Kasr-ı Humayun Saray Müzesi, TCG Gayret Müzesi, Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kâğıt Müzesi, Mevlevi Evi, Osman Hamdi Bey Müzesi, Akçakoca Bey Anıt Mezarı, Anibal’in Anıtı ve Yarhisar Müze Gemisi, şehrin en önemli tarihi mekânları arasındadır.

Kocaeli’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kocaeli’de Ulaşımda Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kocaeli Marmara Bölgesi’nde bulunan ve oldukça popüler olan şehirlerden biridir. Dört mevsim ziyaret edilebilen bir bölge olduğu için yaz ve kış aylarında trafiği her zaman yoğundur. Şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistler sayesinde şehirde yer alan vasıta sayısı artmaktadır.
Yaz aylarında sahil kesiminde yer alan plajlar dolup taşmakta, kış aylarında ise kayak merkezinde yoğun bir kalabalık olmaktadır. Trafiğe çıkan araç sayısı fazla olmasına karşın şehrin trafiği korktuğunuz kadar yorucu değildir.

Tatiliniz süresince özel araca sahip olmanız hem ekonomik açıdan hem de ulaşımın kolaylığı açısından sizlere büyük avantaj sağlamaktadır. Özel aracınız harici ulaşımda tercih edebileceğiniz diğer seçenekler ise özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri, vapur, tramvay, taksi, bisiklet ve özel araç kiralama olabilir.

Kocaeli’de Yapılacaklar Listesi

Kocaeli’de Yapılacaklar Listesi


Kocaeli, hem Marmara Denizi’ne hem de Karadeniz’e kıyısı olan önemli şehirlerden biridir. Bu avantajlı konumu sayesinde çevre illerden pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri haline gelmektedir. Pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kocaeli’nde mutlaka gezip görmeniz gereken tarihi mekânlar da bulunmaktadır.

Şehrin merkezinde dört mevsim de hizmet veren birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Yaz tatili, kış tatili veya hafta sonu tatili için konaklama tesislerinden en uygununu seçebilir ve keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Günübirlik gezmek için de sıklıkla tercih edilen Kocaeli’nde ilgi alanı ve zevk türüne göre yapabileceğiniz pek çok eğlenceli aktivite yer almaktadır.

Yılın dört mevsimi de şehirde dolu dolu bir tatil keyfi misafirlerini beklemektedir. Şehrin doğal güzellikleri ile kaplı yerlerinde doğa yürüyüşüne çıkabilir, kamp kurabilir ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca spor aktiviteleri yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur. Tarihi yerler genellikle şehir merkezinde yer aldığı için ilginizi çekebilecek tarihi yapıları keşfetmeniz mümkündür.

Yaz turizminin başlaması ile sahil kesimlerinde yer alan harika plajlarda denize girebilir, kumların üzerinde keyiflice güneşlenebilirsiniz. Kocaeli, yaz kış demeden her mevsim gelip tatil yapabileceğiniz, günübirlik birçok yeri keşfedebileceğiniz ve harika zamanlar geçirebileceğiniz şehirlerin başında gelmektedir. Ayrıca gece hayatı da oldukça renkli geçmektedir. Eğlence mekânlarında dans edebilir ve sabahın ilk ışıklarına kadar sınırsızca eğlenebilirsiniz.

İzmit’te Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

İzmit’te Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


İzmit, Kocaeli’nin gezmek ve tatil yapmak için en çok tercih edilen ilçelerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanında birçok tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin plajlara akın ettiği tatil yeri olan İzmit’te kış aylarında ise kayak yapmak için gelen çoktur. Kartepe’de bulunan kayak merkezine kış mevsiminde birçok sporsever gelmektedir.

İzmit’e yolunuz düşerse mutlaka gelip görmeniz gereken yerlerin başında Beşkayalar Tabiat Parkı, İzmit Körfezi, Seka Park, Sevindikli Göleti, İzmit Saat Kulesi, Sipahiler Göleti, Ali Efendi Konağı, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Gayret Gemi Müzesi, Orhan Camisi gelmektedir. İzmit gezi listenize bu yerleri de eklemeyi unutmayın.

İzmit’te Kalınacak Yerler ve Oteller

İzmit’te Kalınacak Yerler ve Oteller


Tarihi geçmişi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan İzmit’te birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Yaz aylarında özellikle tatilcilerin ve turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Masmavi ve tertemiz denize sahip olan plajları oldukça popülerdir. Tarihi ve kültürel yapıları ile de meşhur bir yerdir. Sadece yaz aylarında değil, bahar ve kış aylarında sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Yaz aylarında plajlarında güneşlenip denize girilirken kış aylarında ise kayak sporunu sevenler tarafından tercih edilmektedir. Ortalama 367.990 bin kişinin yaşadığı İzmit’te bu sayı yaz aylarında daha da fazla artmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ilçeye, kış aylarında da kayak yapmak için gelenler vardır.

Yaz tatili için İzmit’e gelmek isteyen tatilciler, ilçede bulunan otel ve konaklama tesislerini araştırmakta ve aralarında seçim yapmaktadır. İlçede 5 yıldızlı otellerden, uygun bütçeye kadar pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Sizler de bütçenize uygun otellerde şimdiden yerinizi ayırtarak, güzel bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

İzmit Nerededir?

İzmit Nerededir?


İzmit, Kocaeli’nin en güzel ve en popüler ilçelerinden biridir. İzmit, kuzeyinde Kandıra, güneyinde Kartepe ve Başiskele, batısında Derince ilçeleri ile komşuyken aynı zamanda doğusunda bulunan Adapazarı ve Serdivan ilçeleri ile de komşudur. En bilindik yerlerden biri olan İzmit Körfezi’ne de kıyısı bulunmaktadır.

Kocaeli-İzmit arası 14 km’dir. İzmit bir ilçe olmakla birlikte aynı zamanda şehirdir. İzmit’in eski dönemlerdeki ismi Nikemedia idi. Zaman içerisinde İznikomid, Osmanlılardan sonra İznikmid ve çok daha sonra ise İzmid olarak anılmıştır. Latin harflerine geçildiği tarihten itibaren ise bugünkü ismini almıştır.

İzmit’e çevre illerden çok rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Özellikle İstanbul’a olan yakınlığı sayesinde birçok tatilci burayı ziyaret etmektedir. Ankara, Eskişehir veya Konya’dan hızlı tren ile gelebilmeniz mümkündür. İstanbul’dan özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi otobüs ile de kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmit Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

İzmit Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


İzmit, Kocaeli’nin en bilinen ilçelerinden biridir. İlçe olmasıyla beraber aynı zamanda şehir olarak da anılmaktadır. İzmit ilçesinden direkt olarak denize girilecek yerler yoktur. Daha çok ilçeye yakın yerlerde plajlar vardır. İzmit’e tatile gelecekseniz, çevresinde bulunan plajlara girebilir ve deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarabilirsiniz. Tertemiz denizi ile ün yapmış, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği birçok plaj bulunmaktadır.

İzmit’in çevre ilçelerinde bulunan plajlar sayesinde ilçeye geldiğinizde tatilinizi doya doya yaşayabilirsiniz. Başta Altınkemer Halk Plajı olmak üzere; Kovanağzı Plajı, Kerpe Halk Plajı, Cebeci Halk Plajı, Bayramoğlu Kadınlar Plajı bölgenin denize girilebilen en popüler plajlarındandır.

İzmit’in Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi ve Kültürel Yerleri

İzmit’in Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi ve Kültürel Yerleri


İzmit, Kocaeli’nin turistik ilçelerinden biridir. Kocaeli şehir merkezine uzaklığı ortalama 14km’dir. Yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında akın ettiği bu ilçede birçok kültürel ve tarihi yapı bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar tarihi yapıları koruyarak adeta antik bir kent haline gelmiştir. Ayrıca ilçeye yakın tertemiz denizi ve doğası ile de oldukça popüler bir yerdir.

Sabancı Kültür Merkezi, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Gayret Gemi Müzesi, Kasr-ı Hümayun Müzesi, Vidinli Sırrı Paşa Konağı, İzmit Tarihi Tren Garı, İzmit Saat Kulesi, Pembe Köşk, Pertev Mehmet Paşa Külliyesi, İzmit Orhan Camisi, Süleyman Paşa Hamamı, Şehitlik Korusu Surları bu ilçenin en popüler tarihi ve kültürel yapılarındadır. 

İzmit Tatilinizde Yapılacaklar Listesi

İzmit Tatilinizde Yapılacaklar Listesi


İzmit, Kocaeli’nin en çok ziyaret edilen turistik ilçelerinden biridir. İlçe içerisinde bulunan otellerde konaklayabilir, denize girebilir, tarihi ve kültürel yerleri keşfe çıkabilirsiniz. Aileniz veya arkadaş gruplarınız ile birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz, yeni yerler keşfedebileceğiniz ender ilçelerden biridir.

İlçede bulunan restaurantlarda farklı lezzetleri tadabilir, sahil kıyısında yürüyüş yapabilirsiniz. Doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, Tabiat Park’larını ziyaret edebilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca denize girmek dışında piknik yapabilir ve kamp da kurabilirsiniz.

İzmit ve çevresinde birçok doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. İlçeden yola çıkarak bu yerleri tek tek ziyaret edebilir, fotoğraf çekebilir ve manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Eski zamanlardan günümüze kadar taşınan tarihi müzeleri gezebilir, geçmişe yolculuk edebilirsiniz.

Gebze Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Gebze Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Kocaeli’nin ilçelerinden biri olan Gebze’de görülmesi gereken birçok doğal güzellik bulunmaktadır. İstanbul’a yakın bir konumda olması sebebi ile oldukça popülerdir. İstanbul’dan binlerce kişi Gebze’ye konaklamak veya günübirlik gezmek için gelmektedir. Eşsiz ve temiz denizinin yanı sıra nefes alabileceğiniz birçok yeşillik alanları vardır. Çevre illerden göç alması ile birlikte nüfusu da hızla artmıştır. Hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri açısından ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Gebze’ye gelip de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında stresten uzaklaşmanızı sağlayan ve sizleri başka bir boyuta taşıyan Ballıkayalar Tabiat Parkı gelmektedir. Kamp yapmak isteyenler için Ballıkayalar Kanyonu, piknik yapmayı sevenler ve ata binmek isteyen için Gazilerdağı Tabiat Parkı, muhteşem bir sabah kahvaltısı ile güne başlamak isteyenlere Doğa Çiftliği, harika bir manzara karşısında güzel vakitler geçirmeniz için Pembe Kayalar, adeta saklı bir cennet sunan Malkaya Koyu gibi birçok doğal güzellik bu ilçede bulunmaktadır.

Gebze Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Gebze Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Gebze, Kocaeli’nin en popüler ve en eğlenceli ilçelerinden biridir. Yaz mevsiminde şehir dışından pek çok yerli ve yabancı turist ilçeye akın etmektedir. İlçe içerisinde çok fazla eğlence mekânları olmasa da yine de gidip bir şeyler içebileceğiniz ve müzik dinleyebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Gebze, özellikle günübirlik tatil yapmak isteyenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Gece hayatı açısından çok fazla gelişmemiş olmasına rağmen ilçe içerisinde gidebileceğiniz mekânlar mevcuttur. Güne sabahları güzel bir kahvaltı ile başlayıp sonrasında plajlara gidip yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Akşamları ise ilçede yer alan eğlence mekânlarından birine giderek, arkadaş gruplarınız ile bir şeyler içebilir ve eğlenebilirsiniz.

İlçe merkezinde eğlence mekânı olarak ön plana çıkan yerler; Gebze Merkez Club, Meydan Bar, Cafes Bar, Tarçın Bistro gibi hem bir şeyler içip yiyebileceğiniz hem de canlı müzik dinleyebileceğiniz eğlence mekânlarıdır.

Gebze’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Gebze’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Gebze, Kocaeli’nin en güzel ve en önemli ilçelerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanında önemli birçok tarihi ve turistik yapıyı içerisinde barındırmaktadır. İlçenin oldukça fazla gezilip görülmesi gereken yerleri bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında ilçenin nüfusu neredeyse iki katına çıkmaktadır. Şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistler sayesinde kültür turizmi de gelişmektedir.

Gebze’ye yolunuz düşerse mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Ballıkayalar Tabiat Parkı gelmektedir. Gazilerdağı Tabiat Parkı, Ballıkayalar Kanyonu, Malkaya Adası, Eskihisar Kalesi, Darıca Kalesi, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Hünkâr Çayırı, Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, İbrahim Paşa Çeşmesi görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır

Gebze’de Kalınacak Yerler ve Oteller

Gebze’de Kalınacak Yerler ve Oteller


Gebze, Kocaeli’nin en popüler ve en çok ziyaret edilen ilçelerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanında temiz havası, temiz denizi, ormanlık alanları, kamp alanları, tarihi ve kültürel yapıları ile oldukça popülerdir. İlçeye tatil amaçlı gelebileceğiniz gibi günübirlik şehir hayatından uzaklaşmak ve stres atmak için de gelebilirsiniz. Özellikle İstanbul’dan çok fazla sayıda kişi kafasını dinlemek ve huzurlu bir gün geçirmek için buraya gelmeyi tercih etmektedir.

Gebze’nin nüfusu yaklaşık olarak 382.166 kişiden oluşmaktadır. Bu sayı özellikle yaz tatili amaçlı gelenlerle birlikte bir hayli artmaktadır. Yaz turizminin yanı sıra kış turizmi için de oldukça idea bir yer olan Gebze’ye yaz kış demeden gelebilirsiniz. Her yaz mevsiminde plajları yerli ve yabancı turistler tarafından dolup taşmaktadır.

Tatil amaçlı veya günübirlik konaklamak için Gebze’ye gelmek isteyenler, ilçede yer alan oteller hakkında araştırma yapmakta ve içlerinden en uygununu seçmektedir. İlçede birinci sınıf lüks otellerden daha uygun fiyatlısına kadar birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Bütçenize en uygununu seçip, tatil planlarını şimdiden yapabilirsiniz.

Gebze Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Gebze Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Gebze, Kocaeli’nin en büyük ve en popüler ilçelerinden biridir. Özellikle sanayi yönünden oldukça gelişmiş olan Gebze’nin köklü bir tarihi geçmişi vardır. Frigler dönemine kadar uzanan tarihi ve kültürel yapılara rastlamak mümkündür. Bölge tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra birçok doğal güzellik alanları ile de oldukça meşhurdur. Her sene binlerce turist ilçeyi ziyaret etmektedir. Gebze ile Kocaeli arası yaklaşık olarak 51 km’dir.

Özellikle çevre illerden birçok yerli ve yabancı turist ilçeyi ziyarete gelmektedir. İstanbul’a 41 km uzaklıkta olduğundan dolayı sıkça tercih edilen konaklama ve tatil bölgeleri arasındadır. Hafta sonu tatilleri için oldukça ideal bir yerdir. Özel aracınız ile İstanbul’dan Gebze’ye ortalama 1 saat içerisinde gelebilirsiniz. Aynı şekilde Kocaeli’den de ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel aracınız yok ise Kocaeli ve İstanbul’dan Gebze’ye hareket eden otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Kocaeli’nin İzmit ilçesinden ise yine otobüs hizmetinden faydalanarak ortalama 45 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yalova tarafından gelmek isterseniz, Topçular-Eskihisar feribotu ile ulaşabilmeniz mümkündür.

Gebze’nin En Güzel ve En Popüler Plajları

Gebze’nin En Güzel ve En Popüler Plajları


Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşmak için Kocaeli’nin en popüler ilçelerinden biri olan Gebze ilçesini tercih edenlerin sayısı epey fazladır. İlçede bulunan plajlar sayesinde özellikle yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist bu bölgeye akın etmektedir. Sadece yazları da değil, kış mevsiminde de oldukça rağbet gören ilçeye günübirlik tatilciler de sıklıkla gelmektedir.

İstanbul’a da yakın olması sebebi ile birçok tatilci Kocaeli ilçelerini tercih etmektedir. Sizler de birbirinden güzel plajlarda yaz tatilinizin tadını çıkarmak veya günübirlik kaçamak yapmak isterseniz, bu yerleri tercih edebilirsiniz. Gebze’nin en popüler ve en çok tercih edilen plajlarında hem masmavi denizin keyfini çıkaracak hem de birçok aktiviteye katılmış olacaksınız.

Gebze’nin en popüler ve en çok tercih edilen plajları arasında ilk sırada Gebze Belediyesi Halk Plajı gelmektedir. Sadece kadınlara özel hizmet veren Bayramoğlu Kadınlar Plajı, mavi bayrağa sahip ve ağaçlarla çevrili bir plaj olan Altınkemer Halk Plajı ve Gebze’ye oldukça yakın konumda yer alan hem denize girebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz beachler bulunmaktadır.

Gebze’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri

Gebze’nin Mutlaka Gezilmesi Gereken Tarihi Yerleri


Kocaeli’nin tarihi ve kültürel açıdan önemli bir ilçesi olan Gebze, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin en gelişmiş sanayi bölgelerinden biri olmaktadır. Birçok önemli turistik yerler bu ilçede toplanmaktadır. İzmit merkeze 49 km, İstanbul’a 45 km uzaklıkta olan Gebze’ye çevre illerden pek çok yerli ve yabancı turist gelmektedir.

Gebze’nin mutlaka gezilmesi gereken tarihi ve turistik yerleri arasında Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, Sultan Orhan Camii, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Eskihisar Kalesi, Darıca Kalesi, Hannibal’ın Mezarı, Çoban Mustafa Paşa Hamamı, İbrahim Paşa Çeşmesi, Hünkâr Çayırı, Mevlevi Evi gibi tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Gölcük gezi listenize bu önemli yerleri de eklemeyi unutmayınız.

Gebze’de Yapılacaklar Listesi

Gebze’de Yapılacaklar Listesi


Gebze ilçesi özellikle İstanbul’a çok yakın olması nedeni ile sıklıkla tercih edilen tatil bölgelerinden biridir. İsterseniz günübirlik tatil yapabilir, isterseniz de tüm yaz mevsimini burada geçirebilirsiniz. Tertemiz denizi ve mavi bayrak sahibi halk plajları ile en popüler ilçelerden biridir. Bir yandan güneşlenip bir yandan da masmavi denizinde kulaç atabilirsiniz.

Aileniz veya arkadaş gruplarınıza gelip yapabileceğiniz oldukça keyifli aktiviteler bulunmaktadır. İlçede yer alan yemek yerlerinde farklı lezzetleri tadabilir, şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Doğa ile buluşmayı seviyorsanız, yeşillik dolu alanlarında yürüyüş yapabilir ve kamp kurabilirsiniz. Özellikle trekking yapmayı sevenler için pek çok uygun alan bulunmaktadır.

Gebze ilçesi ve çevresinde gezebileceğiniz, güzel vakitler geçirebileceğiniz birçok alan mevcuttur. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kültür turizmi açısından tarihi ve kültürel yapılarda bu ilçede yer almaktadır. İlçeye geldiğinizde yeni yerler keşfedebilecek ve dolu dolu bir tatil geçirebileceksiniz. Ayrıca aileniz ve sevdiklerinizle bir araya gelerek piknik yapabileceğiniz pek çok alanda yine bu ilçede bulunmaktadır.

Darıca Gezinizde Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Darıca Gezinizde Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Kocaeli’nin en popüler ve en çok tercih edilen ilçelerinden biri de Darıca’dır. Buraya her sene binlerce yerli ve yabancı turist günübirlik tatil için gelmektedir. Yaz tatilini geçirenlerin sayısı da epey fazladır. Darıca’da görmeniz gereken pek çok doğal güzellik alanları bulunmaktadır. Özellikle İstanbul’a yakın bir konumda olması sebebi ile buradan gezmek amaçlı gelenlerin sayısı çoktur. Yemyeşil alanlarla kaplı parklarının yanı sıra piknik yapabileceğiniz alanları da mevcuttur.

 

Darıca, özellikle meşhur Darıca Hayvanat Bahçesi ile ünlü bir ilçedir. Birbirinden farklı türdeki canlıları görmek için gelenlerin sayısı epey fazladır. Darıca’ya gelip de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Eşsiz ve güzel manzarası ile Sancaktepe, spor alanları ve sosyal tesislerle çevrili Darıca Millet Bahçesi, kültür ve eğlence yeri olarak oldukça popüler olan Dudayev Parkı, doğal güzelliklerden oluşan harika bir manzaraya sahip Darıca Sahili, doğal güzellikleri ile Kadırga Yaylası, Bayramoğlu Tatil Beldesi, temiz havada yürüyüş yapabileceğiniz Ballıkayalar Tabiat Parkı, içerisinde yürüyüş yolları bulunan Denize Sevgi Parkı, ilçenin en gözde yerleri arasındadır.

Darıca Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Darıca Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Darıca, Kocaeli’nin oldukça popüler ilçelerinden biridir. Doğal güzellikleri ile beraber pek çok tarihi yapıyı içerisinde bulundurmaktadır. Eğlenmek için de sıklıkla tercih edilen Darıca’da pek çok eğlence mekânı bulunmaktadır. Sabaha kadar müzik eşliğinde dans etmek isterseniz müzikli eğlence mekânlarını tercih edebilirsiniz. Daha sakin bir ortam isterseniz, cafe bar tarzı mekânları tercih ederek, hem bir şeyler içip hem de arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz.

Eğlence dendiğinde özellikle yaz mevsimi akıllara gelse de dört mevsimde eğlenebileceğiniz mekânlar mevcuttur. Darıca’da bulunan eğlence mekânlarının başında Yakamoz D Yatch Club gelmektedir. Kastel Disko, My Club Disko, Meşale Restaurant gibi daha birçok mekân bulunmaktadır.

Darıca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Darıca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Darıca, Kocaeli’nin keyifle gezildiği içerisinde birçok doğal güzelliği ve tarihi yapıları barındırdığı ilçelerden biridir. İlçe merkezi de dâhil olmak üzere çevresinde birçok güzellikle yerler bulunmaktadır. Yaz sezonunun açılması ile birlikte sahillere şehir dışından pek çok kişi akın etmektedir. Günübirlik gezebileceğiniz yerleri de olan Darıca’nın uzun yaz tatiliniz için de uygun yerleri bulunmaktadır.

Darıca’ya geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Dudayev Parkı gelmektedir. Darıca Sahili, Denize Sevgi Parkı, Darıca Kalesi, Darıca Tarihi Deniz Feneri, Darıca Millet Bahçesi, meşhur tepesi ile Sancaktepe, Darıca Hayvanat Bahçesi, Ballıkayalar Tabiat Parkı, tarihi açıdan önemli bir kişilik olan Anibal’in Mezarı görmeniz gereken yerler arasındadır.

 

 

Darıca’da Kalınacak Yerler ve Oteller

Darıca’da Kalınacak Yerler ve Oteller


Tarihi yapıları ile birlikte doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Darıca’da pek çok gezilecek yer bulunmaktadır. Özellikle yaz sezonunun açılması ile birlikte şehir dışından yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ve tatil amaçlı geldiği yerlerden biridir. Plajları ile olduğu kadar tarihi ve kültürel yapıları ile de popüler olan Darıca’ya yalnızca yaz sezonunda değil, kış sezonunda gelebilirsiniz. Her mevsimi ayrı bir güzellikte olan ilçe de görülmeye değer birçok yer vardır.

Ortalama 207.345 bin kişinin yaşadığı Darıca’da özellikle sıcakların bastırması ile çevre illerden gelenlerinde katılmasıyla nüfus daha da artmaktadır. Yazın plajların dolup taştığı Darıca’ya bahar ve sonbahar aylarında da gelenlerin sayısı fazladır. Sadece denize girmek için değil, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, aileniz veya arkadaş gruplarınız ile birlikte piknik veya kamp yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır.

Tatil amaçlı gelmek isteyenler, ilçede yer alan otel ve konaklama tesislerini araştırmaktadır. İlçede ve çevresinde pek çok konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bazıları biraz lükse kaçarken bazıları ise oldukça ekonomiktir. Bütçenize en uygun olanı seçip önceden rezervasyon yaptırmanız mümkündür.

Darıca Nerededir?

Darıca Nerededir?


Darıca, Kocaeli’nin en popüler en çok ziyaret edilen ilçelerinden biridir. Marmara Bölgesi’nin incisi olarak görülen Darıca ilçesinde toplam 14 mahalle ve bir köy bulunmaktadır. Darıca ilçe merkezi ile Kocaeli il merkezi arası yaklaşık olarak 56 km’dir. Geçmişte birçok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yaptığı için önemli bir tarihi geçmişe sahiptir. Burada ilk yerleşim 2300 sene önce gerçekleşmiştir.

Darıca, uzun bir süre Bizanslıların egemenliği altında kalmış ve 1921’li yıllarda İngiliz ve Yunan ordusu tarafından işgale uğramıştır. Sonrasında işgalden kurtarılan ilçeye, ciddi boyutlarda göç yaşanmıştır. Bu yüzden de köklü bir tarihe sahiptir. Darıca, İstanbul’a da oldukça yakın bir konumda olduğundan her mevsim günübirlik veya tatil amaçlı gelenlerin sayısı epey fazladır.

Darıca, keşfedilmeyi bekleyen birçok doğal güzelliği sahip olduğundan tatil köyü niteliği taşımaktadır. Modern tatil yerleri arasında bulunan ilçeye özellikle yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist gezmek için gelmektedir. Çevre illerden de çok sayıda ziyaretçinin gelmesi ilçeyi daha fazla popüler ve dikkat çekici hale getirmiştir. Sadece yaz tatili amacı ile değil, kamp yapmak için gelenlerin sayısı da bir hayli fazladır.  

Darıca Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Darıca Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Darıca, Kocaeli’nin en güzel ve en gözde ilçelerinden biridir.  Doğal güzelliklerinin yanında pek çok tarihi ve kültürel yapıları da ilçede yer almaktadır. Tertemiz denizi ve sahil kesiminde yer alan plajları ile de birçok turist tarafından tercih edilen bir ilçedir. İlçede bulunan plajlar merkeze oldukça yakın konumdadır. Darıca tatiline geldiğinizde deniz kıyısında bulunan plajlara da gitmeyi unutmayınız. Yazın kavurucu sıcağında Darıca’nın masmavi denizinde yüzerek serinleyebilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Darıca’da birçok güzel ve popüler plajların yanı sıra beach cluplarda bulunmaktadır. Bu beachlerde gündüzleri denize girip kendinizi masmavi sulara teslim ederken akşamları ise lezzetli yemekler yiyebilir ve bir yandan da müzik dinleyebilirsiniz. Oldukça güzel olan bu ilçeye dört mevsim de gelebileceğiniz gibi özellikle yaz sezonu açıldığında gelmenizi tavsiye edebiliriz. İster günübirlik ister hafta sonu tatiliniz için pek çok seçenek bulunmaktadır.

Darıca ve çevresinde bulunan plajlar sayesinde yaz tatilinizi oldukça keyifli geçireceksiniz. Başta Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Plajı olmak üzere; sadece kadınlara hizmet veren Darıca Bayanlar Plajı, Altınköy Aile Plajı, Bayramoğlu Ada Plaj ve Dinlenme Tesisi gibi oldukça temiz ve popüler plajlar bu ilçe sınırlarında yer almaktadır. 

Darıca Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Darıca Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Darıca, Kocaeli’nin en gözde ve en sık ziyaret edilen ilçelerinden biridir. Yerli ve yabancı turistler yaz sezonunun açılması ile birlikte buraya gelmektedir. Özellikle günübirlik veya hafta sonu tatillerini değerlendiren ziyaretçilerin sayısı epey fazladır. Darıca, Kocaeli’nin merkez ilçesi olan İzmit’e yaklaşık olarak 54 km uzaklıktadır.

Darıca’nın gezilip görülmesi gereken doğal güzellikleri olduğu gibi tarihi yönden oldukça önemli olan pek çok tarihi ve turistik yerleri de bulunmaktadır. Tarihi açıdan oldukça zengin bir ilçe olarak göze çarpan Darıca’ya ister günübirlik isterseniz hafta sonu tatilleriniz için gelebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında birçok tatil sever bu ilçeyi tercih etmekte ve yaz tatillerini burada geçirmektedir. Yaz-kış fark etmeksizin her zaman ziyaret edebileceğiniz ender yerlerdendir.

Darıca’ya gelip de görmeniz gereken tarihi ve turistik mekânlar şu şekildedir. Bizans döneminden kalma bir yapı olan Darıca Kalesi, doğal güzellikler ile çevrili olan Darıca Tarihi Deniz Feneri, Kartacalı Komutan Anibal’ın Mezarı, geçmişten günümüze kadar gelen Tarihi Rum Evleri, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi olarak da tanımlanan meşhur Darıca Hayvanat Bahçesi, herkesin büyük beğenisini kazanan Darıca Saat Kulesi gibi pek çok tarihi ve turistlik yerler bu ilçede yer almaktadır.

Darıca’da Yapılacaklar Listesi

Darıca’da Yapılacaklar Listesi


Darıca, Kocaeli’nin bilinen ve oldukça gözde olan ilçelerinden biridir. İlçede pek çok plajda dilediğiniz gibi özgürce tatilinizi yapabilir ve oldukça konforlu konaklama tesislerinde kalabilirsiniz. Sahil kıyılarında temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilir, sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.

Darıca tatilinizde pek çok yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Doğal güzelliklerini keşfedebilir, sakin ve huzurlu alanlarda stresten uzak kafanızı dinleyebilirsiniz. Tarihi ve turistik mekânları ziyaret ederek, tarihin geçmişine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Gündüzleri plajlarda sere serpe güneşlenip, tertemiz denizin keyfini çıkarırken akşamları gece hayatına karışabilir, gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Darıca’ya geldiğinizde mutsuz dönmenize imkân yoktur. Tatilin ve eğlencenin adreslerinden biri olan ilçede keyifli vakitler geçirmeniz mümkün. İlçeye isterseniz günübirlik gelebileceğiniz gibi hafta sonu tatilleriniz içinde gelebilirsiniz.

Yaz sezonunun açılması ile birlikte oldukça kalabalıklaşan Darıca’da dilerseniz tüm yazınızı geçirebilirsiniz. Dopdolu bir tatil sizleri bekliyor diyebiliriz.

İzmit Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

İzmit Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Kocaeli’nin merkez ilçesi konumunda olan İzmit, sanayi bölgesi olarak anılmasına rağmen içerisinde birçok doğal güzellikleri barındırmaktadır. Her mevsim ziyaretçilerine bambaşka manzaralar sunan ilçeye şehrin kalabalığından uzaklaşmak için gelebilir ve kısa bir tatil yapabilirsiniz. Doğal güzelliklerinin yanında birçok tarihi yapıtları da burada görmeniz mümkündür. Özellikle İstanbul ve çevresinden turlarla epey turist ziyaret etmektedir.

Başta tarihi güzellerinin yanında doğal güzellikleri ile de gelen ziyaretçileri büyüleyen İzmit Körfezi, Sipahiler Göleti, Sevindikli Göleti, Beşkayalar Tabiat Parkı, Yuvacık Barajı, Kuzu Yaylası, Menekşe Yaylası, Kirazlı Yaylası, Kaya Üstü Yaylası gibi bol oksijenli yerler, temiz havayı içine çekmek isteyen ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır.

İzmit Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

İzmit Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


İzmit, Kocaeli’nin en gözde ve en popüler ilçelerinden biridir. Birçok eğlenceli mekân seçenekleri ile de hem turistlerin hem de çevre illerden gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Sabaha kadar eğlenebileceğiniz bar ve gece kulüplerinin yanı sıra canlı müzik dinlemeniz için de mekânlar bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde kısa bir tatil yapmak adına İzmit’i tercih edebilir ve eğlenceli mekânlarında vakit geçirerek kafanızı dağıtabilirsiniz.

Başta İzmit Barlar Sokağında yer alan eğlence mekânlardan biri olan Moddy Retro olmak üzere; Adress Club, Vidimo Bar, Park Door Club, Doping Bar, Baron Bar gibi daha birçok mekân bulunmaktadır.

Kandıra Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Kandıra Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Kandıra, Kocaeli’ne bağlı birçok doğal güzellikleri olan ilçelerinden biridir. Tertemiz havası, ormanlarla çevrili bol oksijenli alanları ile gelip nefes alabileceğiniz bir yerdir. Özellikle İstanbul’dan birçok ziyaretçinin gelip gezdiği yerlerin başında gelmektedir. Denizi de masmavi ve tertemizdir. Sadece denizi için değil, daha birçok görmeniz gereken yerler için de ziyaret listenize burayı da ekleyebilirsiniz.

Kandıra’ya gelip de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Sardala Koyu ve Malkaya Adası gelmektedir. Burası Kandıra’nın saklı cennet köşesi olarak da bilinmektedir. Tarihi ve kültürel yapıları ile Kefken Adası, gün ışığından dolayı pembe rengine dönüşen Pembe Kayalar, dört mevsim doğa ile iç içe olmak isteyenler için Cebeci Plajı, Türkiye’nin en büyük altıncı gölü olan Tahtalı Göleti, tarihi bir geçmişe sahip olan Babalı Mağarası, adeta cennete düşmüşsünüz hissini yaşatan Sarısu Deresi ve antik liman kalesi olarak bilinen Seyrek Kalesi bu ilçenin en güzel doğal güzelleri arasındadır.

Kandıra Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Kandıra Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Karadeniz’e kıyısı olan Kandıra için sakin ve huzurlu bir yer diyebiliriz. İlçe içerisinde çok fazla eğlence mekânı olmamasına rağmen ilçeye yakın yerlerde canlı müzikli mekânlara rastlamanız mümkündür.

Kandıra, özellikle yaz aylarında dolup taşan ve turistlerin akın ettiği tatil yerlerinden biridir. Gece hayatı konusunda çok fazla gelişmemiş olmasına rağmen yine de bir şeyler içip müzik dinlemenize olanak sağlayan mekânları mevcuttur.

İlçe merkezi ve çevresinde eğlence mekânı olarak ön plana çıkan yerler Kaçamak Bar, Hany Beach Bar, Ceneviz Cafe Bar, Kerpe Another Restaurant gibi yerlerdir. 

Kandıra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Kandıra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Doğal güzelliklere sahip olmasının yanı sıra tarihi birçok izleri de günümüze kadar taşımış olan Kandıra, farklı atmosferleri solumak isteyenlerin ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin ziyaret ettiği bir yerdir. İlçenin özellikle sahil kıyılarında birçok gezilip görülmesi gereken yerler vardır. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın etmesi ile çok kalabalık olmaktadır.

Kandıra’ya yolunuz düşerse mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Kefken Kovanağzı Koyu gelmektedir. Kefken Adası, Bağırganlı, Pembe Kayalar, Sardala Koyu, Cebeci, Tahtalı Göleti, Seyrek Kalesi, Kumcağız Sahili ve Babalı Köyü görmeniz gereken yerler arasındadır.

Kandıra’da Kalınacak Yerler ve Oteller

Kandıra’da Kalınacak Yerler ve Oteller


Kandıra, Kocaeli’nin en bilinen ve en çok ziyaret edilen ilçelerinden biri olmaktadır. Sahil kesiminde bulunan plajları ve tarihi yapıları ile oldukça meşhurdur. İlçede doğal güzelliklere sahip birçok yer bulunmakla birlikte tatil yapmak isteyenler için de ideal bir yerdir. Yemyeşil bir doğaya, tertemiz bir denize sahip olmasından dolayı şehrin kalabalığından kurtulmak isteyenlerin uğrak yeridir.

Kandıra’nın nüfusu yaklaşık olarak 52 bin civarındadır. Bu sayı yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın etmesiyle birlikte iki katına çıkmaktadır. Kandıra, turizmin yanı sıra kültürel açıdan da önemli bir yere sahiptir. Her yıl özellikle yaz aylarında plajları turistler ile dolup taşmaktadır. Yaz mevsimi dışında kış mevsimi de stres atmak için gelenlerin sayısı fazladır.

Yaz tatili için Kandıra’ya gelmek isteyenler, ilçede yer alan oteller arasında seçim yapmaktadır. İlçede lüks otellerden daha uygun fiyatlısına kadar birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Bütçenize en uygun olanı seçip keyifli bir şekilde tatilinizi yapabilirsiniz.

Kandıra Nerededir?

Kandıra Nerededir?


Kandıra, Türkiye’nin kuzeybatı bölgesinde yer alan Kocaeli ilinin bir ilçesidir. Çok bilinmeyen bir ilçe olmasına rağmen birçok saklı güzelliği içerisinde bulundurmaktadır. Kandıra ilçe merkezi ile Kocaeli il merkezi arası yaklaşık olarak 45 km’dir. Karadeniz’e açılan bir vadinin yamaçları üzerinde yer alan bir düzlükte kurulmuştur.

İstanbul, Sakarya ve Karadeniz ile komşudur. Kandıra ilçesi özellikle turizm açısından birçok sahil kıyısına sahiptir. Yaz aylarında ilçeye çok sayıda turist akın etmektedir. Özellikle İstanbul’a olan yakın konumu sebebi ile hafta sonu kaçamakları için ideal bir seçimdir. İstanbul’dan Kandıra’ya gitmek istediğinizde E80 ve D605 karayollarını kullanabilirsiniz.

Kocaeli ilinden Kandıra’ya ulaşabilmek için D020 karayolunu kullanabilirsiniz. Sakarya’dan Kandıra’ya gitmek istediğinizde ise Sakarya-Kandıra arası sefer yapan otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüs ile yolculuğunuz ortama 1 saat sürmekle birlikte bu süre güzergâhlar ve trafiğin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. 

Kandıra’nın En Güzel ve En Popüler Plajları

Kandıra’nın En Güzel ve En Popüler Plajları


Kalabalıktan uzak hem sakinlik hem de huzur arayanlar için Kocaeli’nin Karadeniz kıyılarında bulunan Kandıra ilçesini tercih edenlerin sayısı epey fazladır. İlçede bulunan plajların deniz ve güneşin eşsiz uyumunu yansıtması, bazılarının mavi bayraklara sahip olması çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

Masmavi denizi ile Bağırganlı, Cebeci, Kumcağız, Kerpe Plajı; cennetten bir köşe olarak tanımlanan Sardala Koyu, eşsiz manzarası ile görenleri büyüleyen Sarısu Plajı, sakinlik arayanlar için Seyrek Plajı, enfes manzarası ile Babalı Plajı, berrak ve temiz denizi ile Kovanağzı Plajı ve kadınlara özel olan Miço Koyu Kadınlar Plajı bu ilçede yer almaktadır.

Kandıra Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Kandıra Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Kandıra, Kocaeli’nin turistik ilçelerinden biridir. Karadeniz’e kıyısı olan Kandıra’nın şehir merkezine uzaklığı 41 km’dir. Yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında sıklıkla ziyaret ettiği Kandıra’da birçok tarihi yerler bulunmaktadır. Hafta sonu tatillerini değerlendiren ziyaretçilerin sayısı epey çoktur. Kandıra, yemyeşil bir doğaya, masmavi bir denize ve huzurlu bir ortama sahiptir.

Tarihi kalıntıları ve kale surları ile öne çıkan Kefken Adası, müzeye çevrilmiş olan Yelkencioğlu Konağı, eski çağlardan günümüze kadar gelen Seyrek Tarihi Kaleleri, Baba Tepe adı ile anılan Babadağı, muazzam görüntüsü ile hayranlık uyandıran Dantel Kayalıklar, kamp yeri olarak da hizmet veren Namazgâh Barajı bu ilçede yer almaktadır.

Kandıra’da Yapılacaklar Listesi

Kandıra’da Yapılacaklar Listesi


Kandıra Kocaeli’nin en çok tercih edilen tatil yerleri arasındadır. İsterseniz günübirlik tatil yapabilir, isterseniz de tüm yazınızı burada geçirebilirsiniz. Masmavi denizi ve mavi bayrak sahibi plajları ile en popüler yerlerden biridir. Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz yerler mevcuttur.

İlçede bulunan restoranlarda deniz manzarasına karşı yemeğinizi yiyebilir, gün batımını izleyebilirsiniz. Doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, ormanlık alanlarda temiz havayı içinize çekerek yürüyüş ve spor yapabilirsiniz.

Kandıra’ya bağlı birçok küçük tatil köyü ve kasaba bulunmaktadır. İlçe merkezinden yola çıkarak bu tatil köylerini de ziyaret edebilir, farklı yerleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca tarihi ve kültürel mekânları da ziyaret ederek, geçmişten günümüze kadar korunarak gelen tarihi kalıntıları da görebilirsiniz.

Karamürsel Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Karamürsel Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Kocaeli’nin en güzel doğal güzelliklere sahip ilçelerinden biri olan Karamürsel ilçesine her sene pek çok yerli ve yabancı turist gelmektedir. Özellikle yaz mevsiminde sahillerde yoğun kalabalık oluşmaktadır. Daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ilçe, günübirlik tatil yapabileceğiniz yerlerden biridir. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği yerler arasındadır. 

Özellikle İstanbul, Bursa ve Yalova’ya yakın bir konumda olduğu için bu yerlerden pek çok tatilci ilçeye sık sık gelmektedir. Kafa dinlemek ve doğal güzellikler arasında zaman geçirmek için oldukça ideal bir yerdir. Ulaşım konusunda da birçok seçenek bulunmaktadır. Sadece yaz sezonunda değil, kış sezonunda da gelip ziyaret edebileceğiz harika yerler bulunmaktadır. Karamürsel’e gelmek için plan yapıyorsanız, aşağıda sıralayacağımız yerleri de görmenizi tavsiye ederiz.

Karamürsel gezinizde gelip mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında Karamürsel Sahili gelmektedir. Âşıklar Tepesi olarak da bilinen Oluklu Tepesi, şifalı su olarak ünlenmiş olan Akpınar Suyu, adeta cennet gibi olan Sünni Baba Mesire Alanı, piknik yapabileceğiniz alanların yer aldığı Başdeğirmen Mesire Yeri gibi yerler ilçenin doğal güzellikleri arasında bulunmaktadır.

Karamürsel Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Karamürsel, Kocaeli’nin eğlenceli ve gezerken keyif alabileceğiniz ilçelerinden biridir. İlçede akşamları çıkıp bir şeyler içebileceğiniz veya dans edebileceğiniz eğlence mekânları bulunmaktadır. İlçe daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıktığı için gezip görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle yaz sezonunun başlaması ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin tatil için geldiği yerler arasındadır. Sizler de yaz tatili veya günübirlik kaçamaklar için Karamürsel’i tercih edebilir ve eğlence mekânlarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Karamürsel ilçesine geldiğinizde akşamlarınızı daha da eğlenceli ve keyifli kılabilmeniz için en çok tercih edilen eğlence mekânlarına gidebilirsiniz. Başta Bülbül Pub olmak üzere; Kaçamak Pub, Turkuaz Disco & Bar, Angora Disco gibi eğlence mekânlarında hem bir şeyler içip hem de güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Karamürsel’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Karamürsel’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Karamürsel, Kocaeli’nin en gözde ve en dikkat çekici ilçelerinden biridir. Doğal güzellikleri ile ön planda olan ilçenin tarihi ve kültürel açıdan da önemli zenginlikleri vardır. Yaz sezonunun açılması ile birlikte sahil kıyılarına gelen ziyaretçiler, kış aylarında ise daha çok sadece gezme amaçlı gelmektedir. İlçede çok sayıda ve keşfedilmeyen yerler bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ilçede mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler ve tarihi eserler mevcuttur.

Karamürsel’e yolunuz düştüğünüzde gezi listenize eklemeniz gereken yerlerin başında Karamürsel Sahili gelmektedir. Karamürsel Bey Mezarı, meşhur Oluklu Tepesi, dimdik ayakta duran Valide Köprü, Sünni Baba Mesire Alanı, Başdeğirmen Mesire Alanı, Vasiye Nine Türbesi, şifalı suyu ile ün yapan Akpınar Köyü, Akçat Köyü, İhsaniye Köyü gibi hem doğal güzelliklere sahip hem de tarihi yönden büyük öneme sahip birçok yer bulunmaktadır.

Karamürsel’de Kalınacak Yerler ve Oteller

Karamürsel’de Kalınacak Yerler ve Oteller


Karamürsel, Kocaeli’nin gezilip görülmesi gereken ilçelerinden sadece biridir. Körfez’in güneyinde yer alan bu güzel ilçede görüp hayran kalabileceğiniz pek çok doğal güzellik bulunmaktadır. Masmavi denizi ve plajları ile de özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Her sene onlarca turist bölgeye akın etmektedir. Ormanlık alanları, yürüyüş parkurları, piknik alanları ve daha birçok yeri ile oldukça popülerdir.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok tarihi eser ve yapılar da bu bölgede yer almaktadır. Karamürsel’in ortalama nüfusu 57.557 kişidir. Bu nüfus sayısı yaz sezonunun açılması ile birlikte neredeyse iki katına çıkmaktadır. Dört mevsim de ziyaret edebileceğiniz bir yer olmakla birlikte uzun tatiller için de ideal bir seçimdir. Yaz-kış fark etmeksizin gezebileceğiniz ve keyif alabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır.

Karamürsel’e uzun tatiller veya günübirlik kaçamaklar için gelmek isteyenler, ilçe ve çevresinde bulunan konaklama tesislerini araştırmaktadır. Bütçenize en uygun konaklama tesisini bulduğunuzda hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz. İlçe merkezinde bulunan konaklama tesisleri dışında denize daha yakın konumda olan tesisler de bulunmaktadır. Konforlu ve çok rahat edeceğiniz konaklama tesisleri arasından en uygununu seçip keyifli bir tatile çıkabilirsiniz.

Karamürsel Nerededir?

Karamürsel Nerededir?


Karamürsel, Kocaeli’nin birçok doğal güzelliği ve tarihi yapıyı içinde barındırdığı ilçelerinden biridir. Kocaeli Körfezi’nin güneyinde kalan ilçe, Gölcük ile Yalova arasındadır. Daha çok doğal güzellikleri ile bilinse de pek çok tarihi ve turistik mekânları da bulunmaktadır. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Karamürsel’de piknik alanları ve yürüyüş yapmanıza olanak sağlayan pek çok yer mevcuttur. Bu yüzden özellikle günübirlik tatilciler tarafından tercih edilmektedir. İlçenin tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Adını, Osmanlı Devleti’nin ilk kaptan-ı deryası olan Karamürsel’den almıştır. Gerçek adı Mürsel olmasına rağmen kahraman duruşu ve cesur olmasından dolayı Orhan Gazi tarafından Kara lakabını almıştır.

Kocaeli-Karamürsel arası 35 km’dir. İlçe daha çok yaz sezonu ile birlikte hareketlenmektedir. Çevre illerden pek çok kişi özellikle doğal güzelliklerini görmek için ziyaret etmektedir. Karamürsel’e ulaşım son derece kolaydır. Özellikle İstanbul, Bursa ve Yalova’ya yakın bir konumdadır. Bu yüzden bu şehirlerden sıklıkla tatilciler gelmektedir. Özel aracınız ile de otobüs ile de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Karamürsel Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Karamürsel Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Karamürsel, Kocaeli’nin nezih ve sakin ilçelerinden biridir. Doğal güzellikleri ile dikkat çekmesine rağmen tertemiz denizi ve mavi bayraklı plajları ile de en gözde yerler arasındadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin tatil amaçlı tercih ettiği yerlerden biridir. İlçede yer alan plajlar merkeze oldukça yakın konumdadır. İlçenin çevresinde de denize girebileceğiniz pek çok alan mevcuttur.

Adeta huzurun başkenti sayılan Karamürsel’in plajları güney sahillerini aratmamaktadır.
Billur gibi tertemiz denizi ile Karamürsel Halk Plajı, ilk mavi bayrak sahibi olan Altınkemer Plajı,  nezih ve sakin bir yer olan Ereğli Kumyalı Plajı, tertemiz ve masmavi denizi ile Karamürsel Sahil Plajı bu ilçede bulunan en popüler plajlar arasındadır.

Karamürsel’in Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi ve Kültürel Yerleri

Karamürsel’in Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi ve Kültürel Yerleri


Karamürsel ilçesi Kocaeli’nin en gözde ilçelerinden biridir. Kocaeli şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 35 km’dir. Tarihi eserleri ve yerleri görmek isteyen turistler sıklıkla ilçeyi ziyaret etmektedir. İlçe her ne kadar doğal güzellikleri ile ön plana çıksa da tarihi ve kültürel açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir.

Geçmişten günümüze kadar pek çok tarihi zenginlikler ilçede yer almaktadır. Ayrıca tertemiz denizi ve yemyeşil alanları ile de oldukça popülerdir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında önemli bir liman kasabası olan ilçede birçok tarihi eser yer almaktadır. Bu eserler geçmişten günümüze kadar gelmiş ve doğallığını korumuştur.

Karamürsel’in mutlaka görmeniz gereken tarihi ve kültürel yerleri arasında ilk sırada Osmanlı Devleti’nin ilk kaptan-ı deryası olan Karamürsel Bey’in Mezarı gelmektedir. Muhteşem güzellikteki tarihi evlerin yer aldığı Ereğli Evleri, sık sık ziyaret edilen ve Osmanlı Köyü evliyalarından olan Sünni Baba Türbesi, bütün ihtişamı ile dimdik ayakta duran Valide Köprü, bir rivayete göre hayır duaları ile yardımcı olan Vasiye Nine Türbesi, hem tarih hem de hüzün kokan bir yer olan Yalakdere Köyü, tarihi ve kültürel yerler arasında yer almaktadır.

Karamürsel’de Yapılacaklar Listesi

Karamürsel’de Yapılacaklar Listesi


Karamürsel, Kocaeli’nin şirin köyleri ile dolu ilçelerinden biridir. İlçe içerisinde pek çok doğal güzellik bulunmaktadır. Gelip gördüğünüzde hayran kalacağınız yerler mevcuttur. Doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve turistik mekânlar da bulunmaktadır. İlçeye günübirlik veya uzun tatilleriniz için geldiğinizde denize sıfır konumda olan konaklama tesislerinde kalabilir, sahil kıyılarında bulunan plajlardan denize girebilirsiniz.

İlçede farklı tatlar tadabileceğiniz restoranlar da yer almaktadır. Özellikle balık restoranları ile meşhur bir yerdir. Sabahları deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarırken akşamları gezebilir ve eğlence mekânlarını keşfedebilirsiniz. Sabahları plaj keyfini sürdükten sonra ormanlık alanlarda doğa yürüyüşü yapabilir ve muhteşem manzaraların fotoğrafını çekebilirsiniz. Karamürsel’de yapabileceğiniz oldukça eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır.

Mesire alanlarında aileniz veya arkadaş gruplarınız ile piknik yapabilir, temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Şirin köylerini ziyaret ederek şifalı suyu keşfedebilirsiniz. Dört mevsim gelebileceğiniz bir yer olmakla birlikte tatilinizi dolu dolu geçirebileceğiniz pek çok aktiviteyi burada bulabilirsiniz.

Gölcük’te Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Gölcük’te Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Gölcük, Kocaeli’nin en güzel ilçelerinden biridir. İlçe sadece tersaneleri ile meşhur değil, aynı zamanda eşsiz doğal güzelleri ile de oldukça popülerdir. İlçe, çok sayıda doğal alana ev sahipliği yaptığı için şehir dışından birçok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Gölcük gezi listenize aşağıda yer alan doğal güzellik alanlarını da eklemeyi unutmayınız.

Gölcük’e gelip de mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında Kadırga Yaylası gelmektedir. Nüzhetiye Şelalesi, Gölcük Kavaklı Sahili, Saklı Göl Ulaşlı, Gözlementepe Mesire Alanı, Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri, Ulaşlı Sahili gibi oldukça popüler doğal yerler bu ilçede yer almaktadır.

Gölcük Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz

Gölcük Gece Hayatı Hakkında Merak Ettikleriniz


Gölcük, Kocaeli’nin doğal güzelliklerinin yanında akşamlarının da renkli geçtiği ilçelerinden biridir. Eğlence imkânları ile gelen ziyaretçilerin ve turistlerin keyifli zamanlar geçirmesine olanak sağlayan birçok mekânı bulunmaktadır. Sabahlarınızı masmavi denizinde kulaç atarken geçirirken gecelerinizi müzik dinleyerek, dans ederek ve bir şeyler içerek geçirebilirsiniz.

Gece hayatı ile ön plana çıkan Gölcük ilçesinde Grand Pub, Relax Pub, Yeşil Siyah Bar, Baraka Pub, canlı müzik dinleyerek lezzetli yemekleri tadabileceğiniz Gölbaşı Restaurant gibi oldukça keyifli ve eğlenceli mekânları bulunmaktadır.

Gölcük’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Gölcük’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Gölcük, Kocaeli’nin doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel önemli yapılarının da olduğu oldukça güzel bir ilçesidir. Yaz mevsiminde denize girmek için sahil kıyılarında bulunan plajlarına birçok yerli ve yabancı turistin geldiği turistik yerlerden biridir. Sadece yaz mevsiminde değil, bahar ve sonbahar mevsiminde de gezip göreceğiniz oldukça güzel mekânları bulunmaktadır.

Gölcük’e yolunuz düştüğünde mutlaka gelip görmeniz gereken yerler arasında Nüzhetiye Şelalesi, Gölcük Deniz Müzesi, Gölcük Çarşı, Yarhisar Gemi Müzesi, Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri, Saklı Göl, Sultan Baba Türbesi, Gölcük Kavaklı Sahili gibi hem doğal güzelliğe sahip hem de tarihi açıdan öneme sahip pek çok yer bulunmaktadır. Gölcük gezi listenize bu yerleri de eklemeyi unutmayınız.

Gölcük’te Kalınacak Yerler ve Oteller

Gölcük’te Kalınacak Yerler ve Oteller


Gölcük, Kocaeli’nin en güzel ve sıklıkla gezmek için tercih edilen ilçelerinden biridir. Yaz mevsiminde şehir dışından birçok yerli ve yabancı turist ilçeyi ziyarete gelmektedir. Burada görünce hayran kalacağınız doğal güzellikler bulunmaktadır. Sadece yaz mevsiminde de değil, kış döneminde de oldukça rağbet görmektedir. Temiz havası, bol oksijen alabileceğiniz ormanlık alanları ile oldukça popülerdir.

Gölcük’ün ortalama nüfusu 165.663 kişidir. Bu nüfus özellikle yaz aylarında şehir dışından gelen tatilcilerin de katılımıyla daha da fazla artmaktadır. Kış aylarında da sıklıkla ziyaret edilen Gölcük’e her mevsim gelebilmeniz mümkündür. Yaz döneminde plajları her zamankinden daha kalabalıktır. Günübirlik tatiller için de ideal bir seçim olan Gölcük’e uzun tatilleriniz için de gelebilirsiniz.

Yaz veya kış tatili için Gölcük’e gelmek isteyen tatilciler, ilçede yer alan otel ve konaklama tesislerini araştırmaktadır. Aralarından en uygununu seçerek rezervasyon yaptırmaktadır. İlçede sıklıkla tercih edilen popüler oteller dışında bütçeye çok uygun konaklama tesisleri de bulunmaktadır. Bütçenize en uygun konaklama tesisinde şimdiden yerinizi ayırtarak, güzel ve keyifli bir tatile çıkabilirsiniz.

Gölcük Nerededir?

Gölcük Nerededir?


Gölcük, Kocaeli’nin en güzel ilçelerinden biridir. İzmit Körfezi’nin doğu kısmında yer alan ilçe, batıda Karamürsel, güneyde de Bursa’nın İznik ilçesi ile komşudur. Konumu gereği başta İstanbul olmak üzere; Bursa, Yalova ve Sakarya’ya çok yakındır. Bu çevre illerden özellikle yaz aylarında pek çok ziyaretçi gelmektedir.

Kocaeli-Gölcük arası 16 km’dir. Hareketli bir yaşamın var olduğu bu ilçede, sanayiye dayalı geçim kaynakları olduğu için nüfus yoğunluğu epey fazladır. İlçede birçok doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. Aynı zamanda tarihi dokusu ve eserleri ile de görülmeye değer zenginliklere sahiptir.

Gölcük’e ulaşım son derece kolay olduğundan günübirlik veya uzun tatil amaçlı gelebilirsiniz. Gelişmiş karayolları sayesinde başta İstanbul olmak üzere diğer çevre illerden de kolay ulaşım sağlanabilmektedir. Yazları yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği yerlerden biri olan Gölcük, harika manzaralara sahip bir yerdir.

Gölcük Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

Gölcük Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Gölcük, doğa güzellikleri ile birlikte tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengin bir yerdir. Tertemiz denizi ve sahil kıyılarında bulunan plajları ile de birçok turist tarafından tercih edilen bir ilçedir. İlçede çok fazla sayıda plaj yoktur fakat yakın çevresinde de birçok denize girilecek yerler vardır. Gölcük tatiline gelecekseniz, sahil kesimlerindeki plajlara mutlaka gitmelisiniz. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü doyasıya yaşayarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Gölcük ve çevresinde yer alan plajları sayesinde yaz tatilinizi oldukça keyifli geçireceksiniz. Başta Ulaşlı Halk Plajı olmak üzere; Değirmendere Plajı, Halıdere Mamba Plajı, Kumyalı Plajı gibi oldukça temiz ve güzel plajları bulunmaktadır.

Gölcük Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Gölcük Gezinizde Görmeniz Gereken Tarihi Yerler


Gölcük, Kocaeli’nin tarihi ve kültürel açıdan oldukça dikkat çekici ilçelerinden biridir. İlçenin tarihi, Kocaeli ve çevresi de dahil olmak üzere Bitinya Krallığı ile başlamaktadır. Bitinya, M.Ö 377 ve M.Ö 64 yılları arasında Trakya kökenli Bitinler tarafından kurulmuş bir devlettir. Bölge, 1927 senesinde garnizon şehri olmuştur. 1938 senelerinde ise Deniz Kuvvetleri gelişimi bölge ve çevresinde oluşturulmaya başlanmıştır. İlçe, Cumhuriyet’in ilanından sonra gelişim göstererek bugünkü halini almıştır.

Günümüzde Gölcük’e birçok ilden yerli ve yabancı turistler gelmektedir. Özellikle tarihi ve kültürel yapıları ile ayakta durmayı başaran Gölcük, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi yerleri arasında başta Sultan Baba Türbesi olmak üzere; Şehitler Mezarlığı, Gölcük Deniz Müzesi, Kazıklı Kervansarayı, Yarhisar Gemi Müzesi gibi görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır.

Gölcük’te Yapılacaklar Listesi

Gölcük’te Yapılacaklar Listesi


Gölcük, Kocaeli’nin tatil için sıklıkla tercih edilen ilçelerinden biridir. İlçe içerisinde bulunan konaklama tesislerinde kalabilir, sahil kesiminde bulunan plajlardan denize girebilir ve tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Gölcük tatilinizde güzel vakit geçirebileceğiniz birçok aktiviteye de katılabilirsiniz.

İlçede bulunan Türk mutfağının dışında Dünya mutfağı lezzetlerinden tadabilir, farklı damak tatlarını keşfedebilirsiniz. Mis gibi tertemiz havası eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilir, ailenizle veya arkadaş gruplarınızla bisiklete binebilirsiniz. Birçok aktivite yapmanıza olanak sağlayan Gölcük’te eğlenceli etkinlikler de düzenlenmektedir. Bu etkinliklere de katılabilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

İlçede özellikle doğa tutkunu olanlar için yürüyüş alanları bulunmaktadır. Keşfe çıkabileceğiniz birçok doğal güzellik bu ilçede bulunmaktadır. Dört mevsim gelebileceğiniz bir yer olmakla birlikte gününüzü dopdolu geçirebileceğiniz birçok aktiviteyi sizlere sunmaktadır. Ayrıca tarihi ve kültürel yerleri de ziyaret ederek, tarihi geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.